Ziraat Bankası Trafik Sigortası Fiyatları 2020 Koşulları

Ziraat bankası üzerinden trafik sigortası yaptırmayı düşünüyorsanız bu haberimizden aklınızdaki sorulara cevap bulabilirsiniz.

ziraat bankası trafik sigortası

Ziraat Bankası trafik sigortası yapma konusunda kanuni izinlere sahiptir ve kanunen belirlenen koşullar altında müşterilerine hizmet sunmaktadır. Ziraat Bankası tarafından sunulan zorunlu trafik sigortası hizmetlerinde sigorta poliçesinde belirlenen ücret dışında herhangi bir ücret talebi bulunmamaktadır. Her türlü motorlu taşıt sahibi Ziraat Bankasından aracı için sigorta bilgisini sorgulatarak sigorta teklifi alabilir.

Trafik sigortası diğer adıyla zorunlu trafik sigortası 2918 Sayılı Karayolları Trafik Kanunu gereğince tüm motorlu araçların yaptırması gereken sigorta türüdür. Trafik sigortası yapan kurumlar kanuni yetki sahibi olmalıdır.

Trafik sigortası her bir motorlu araç için 1 yıllık olarak düzenlenmektedir. Zorunlu trafik sigortası sigortalının karşı tarafa vermiş olduğu hasarların tazminini sağlamaktadır. Yani Ziraat Bankası zorunlu trafik sigortası yapmış olduğu motorlu aracın kaza durumunda almış olacağı hasarlardan değil karşı tarafa vermiş olduğu hasarlardan sorumlu olmaktadır. Tüm trafik sigortası poliçelerinde bu durum söz konusudur.

Ziraat Bankası Trafik Sigortası Kapsamı

Trafik sigortası genel olarak kanunla belirlenen teminatları karşılamaktadır. Ziraat Bankası tarafından düzenlenen sigorta poliçelerinin kapsamında bulunan durumlar şöyledir;

  • Karşı tarafa verilen hasarın karşılanması
  • Ölüm ve yaralanma tazminatı
  • Üçüncü şahıslara verilen zarar
  • Sigorta ettirenin haksız taleplere karşı korunması

Konularında Türkiye içinde oluşabilecek kaza ve risklere karşı teminat kazanma hakkı sunulmaktadır. Trafik sigortası poliçesine işletilmiş olan motorlu araca bağlı römork veya yarı römorklardan kaynaklanan kaza ve hasarlar da kapsam dâhilinde olmaktadır.

Ziraat Bankası Trafik Sigortası Koşulları

Ziraat Bankası tarafından sunulan trafik sigortası hizmetlerinden motorlu taşıt sahibi olan herkes yararlanmaktadır. Zorunlu trafik sigortası hizmetlerinden yararlanmak isteyenler araçlarına ait ruhsat ve kimliklerini ibraz ederek herhangi bir Ziraat Bankası şubesinden araçlarına ait sigorta poliçesini düzenletebilir. Ziraat Bankası tarafından düzenlenmiş olan Sigorta Poliçesi 2918 Sayılı Karayolları Trafik Kanunu çerçevesinde düzenlendiği tarih gündüz saat 12:00’den bir sonraki yılın aynı tarihi gündüz saat 12:00’ye kadar olan 1 yıllık süreyi kapsamaktadır.

Ziraat Bankası Trafik Sigortası Teminatları

Zorunlu trafik sigortası teminatları sigorta yaptırılan motorlu araçla yapılan kaza veya poliçede belirlenen risklerin ortama çıkması halinde kazanılmaktadır. Sigortalı aracın bir başka araca veya üçüncü şahıslara çarpması ya da zarar vermesi durumunda teminatlar gündeme gelmektedir. Trafik sigortası genel olarak karşı tarafa verilen zararın tazmin edilmesine yöneliktir. Bu kapsamda sağlanan tazminatlar ölüm ve yaralanma tazminatı, hasarın karşılanması ve hastane masrafları gibi tazminatlar Sigorta tarafından karşılanmaktadır.

Ancak burada tazminatın kaybına yol açan bazı önemli hususlar vardır ve bu hususlar sigorta poliçesi üzerinde belirtilmek zorundadır. Bu durumlardın bazıları sigortalının alkol veya uyuşturucu madde tesirinde kazaya karışması, kazanın Türkiye sınırları dışında meydana gelmesi, kaza sonucu meydana gelen zararın poliçede belirtilen miktarları aşması gibi hallerde tazminat hiç ödenmez veya poliçede belirlenen tutarlarla sınırlı kalmaktadır.

Ziraat Bankası Trafik Sigortası Ek Teminatları

Motorlu araç sahipleri Ziraat Bankasından zorunlu trafik sigortası yaptırırken karşılaşacakları riskleri minimuma indirmek için ek teminat talebinde bulunabilir. Standart teminatları içeren poliçe tutarına küçük miktarda ekleme yapılarak ek teminatlara sahip olabilir. Ziraat Bankası tarafından müşterilerine sunulan ek teminatlar Araç Yardım Hizmeti ve İhtiyari Mali Sorumluluk Sigortası şeklindedir.

Araç yardım hizmeti sigorta poliçesi düzenlenen aracın kaza olmaksızın yolda kalması veya arızalanması durumunda sunulan hizmetleri kapsamaktadır. İhtiyari Mali Sorunluluk Sigortası yani daha geniş ifadeyle Motorlu Kara Taşıtları İhtiyari Mali Sorumluluk Sigortası üçüncü şahıslara verilen zararın sigorta poliçesinde belirtilen tutarları aşması durumunda devreye girmektedir. Bu sigorta teminatı büyük hasarlı kaza durumlarında sigortalının maddi yükümlülük altına girmesini önlemektedir.

Ziraat Trafik Sigortası Avantajları

Ziraat Bankası en büyük devlet bankalarından birisidir. Sigorta alanında da önemli yatırımlara sahip olan Ziraat Sigorta hizmetleri birçok kişi ve kuruma Sigorta hizmeti sunmaktadır. Ziraat Bankasının sahip olduğu müşteri potansiyelini yüksek olması daha uygun fiyatlarla trafik sigortası yapmasını sağlamaktadır. Özellikle Ziraat Bankası müşterisi olanların diğer sigorta firmalarına göre daha uygun fiyatlarla zorunlu trafik sigortası yaptırmaları sağlanmaktadır. Motorlu taşıt sahibi olan herkes istediği Ziraat Bankası şubesine giderek zorunlu trafik sigortası teklifi alarak kıyaslama şansı bulabilir. Banka poliçe bitiş tarihinde bildirimler yapmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu