Ziraat Bankası Satılık Gayrimenkul İlanları

Tüm bankalarda olduğu gibi Ziraat Bankasının da satışa sunduğu banka gayrimenkulleri bulunur. Ziraat bankasından satılık gayrimenkuller oldukça uygun koşullarla ihale usulü satış işlemi gerçekleşir. Ziraat Bankası, uygun koşullarla konut kredisi sunmaktadır. Ancak bazı durumlarda, kredi çeken kişi şartlarındaki olumsuz gelişmeler sonucu, imkansızlıklar neticesinde ödeme güçlüğü çekebilir. Konut kredisi çeken kişinin krediyi ödeyemediği takdirde, kredi çektiği eve, banka tarafından el konur. Taşınmaz menkulün sahibi artık banka olmaktadır. Bankaların bir diğer kazanç kaynakları da bu gayrimenkullerin satışından oluşan gelirlerdir. Bu sonuç, banka tarafından istenilen bir durum olmasa da ister istemez satışı gerçekleşecektir.

Gayrimenkuller Nasıl Elde Edilir?

Ziraat Bankası tarafından elde edilen ve satış işlemleri tamamlanan malların nasıl elde edildiği de alıcılar tarafından merak edilen bir başka konudur. Bu mallar:

  • Krediye konu olan borçların ödenmemesi,
  • İpotek gösterilerek alınan borcun aksaması gibi nedenler ile bankaya geçmek zorunda kalır.

Gayrimenkullerin ağırlıklı olarak ev kredilerinden kaynaklandığı bilinir. Banka da bunu nakde çevirerek borcun kapanması için satış işlemlerini takip eder.

Ziraat Bankası Gayrimenkullerinin İhale Usulü Satışı

Bankanın satılık olarak ilan ettiği malların diğer bireysel satıcılardan herhangi bir farklılığı olmaz. Satım işlemleri aynı usulde yapılır ve aynı şekilde el değiştirir. Bankalar ticaret yapmak için olmamakla birlikte haciz veya el koyma işleminden kaynaklanan şekilde mal varlığı sahibi olurlar. Bunların da satılması ve el değiştirmesi sonucunda bankanın gelir elde etmesi gerekir. Bunun için bankaların bu malları satması oldukça gerekli ve önemlidir.

Ziraat Bankası gayrimenkul ilanları kapalı zarf ile ihaleye katılım sağlayarak gerçekleşmektedir. İhaleye katılımda ilk şart, gayrimenkulün %6’sının bankaya yatırılmasıdır. %6 ihale teminatını yatıran herkes, ihaleye katılabilir. İhalenin sonuçlanması ve katılan kişinin kaybetmesi durumunda ise %6’lık teminat iade edilir. Ziraat satılık gayrimenkuller için ihale katılım formu ihaleye katılmak isteyen kişiler tarafından mutlaka doldurulmalıdır. Gereken evraklar, zarf içerisinde bankaya teslim edilir.

Her konuda olduğu gibi, ihale sürecinde de Ziraat Bankasının e- ihale hizmeti bulunmaktadır. E-ihaleye girmek için en önemli koşul, bankadan şifre alınması gerekliliğidir. Kullanan kişi için kolaylık sunan online hizmetler adı altında, ihaleye katılım sağlanabilecektir. Konut kredisi almak isteyenlerin bilmesi gereken bir başka husus ta kredi tutarının evin %75’ini geçemeyeceğidir.

İlginizi Çekebilir: Ziraat Bankasından Satılık 2. El Araçlar

Ziraat Bankası Satılık Gayrimenkul İlanları

Ziraat Bankası’nın gayrimenkul ilanları, hemen birçok ilde bulunmaktadır. Akla ilk gelenleri: İstanbul, Ankara, İzmir, Adana, Konya, Bursa gibi büyük illerdir. Bunun haricinde, Türkiye’nin pek çok yerinde de bulunur. İnternet üzerinden ilanlara erişim mümkündür. Arazi, iş yeri, mesken ya da çiftlik olarak, satılık gayrimenkul ilanları bulunur. İhaleye katılım süreci kolay, ilanlara erişim de rahattır. Ziraat Bankası güvencesi ile ev sahibi olmak isteyenler, bu yolu izleyebilirler. Aynı bankadan kredi alarak daha az uğraşarak, mülk sahibi olmak mümkündür. Ayrıca, internet sitesi üzerinde evin özellikleri hakkında bilgi sahibi olmak ta mümkündür. Bu sayede beklentilere uygun ev seçenekleri de görülmüş olur.

Ziraat bankası satılık gayrimenkuller için https://www.ziraatbank.com.tr/tr/bankamiz/ziraatten-duyurular/gayrimenkul/satilik-gayrimenkuller adresine tıklayabilirsiniz.

Satın Almada Farklılık Var Mıdır?

Bankanın sattığı herhangi bir malı satın alırken işlemsel anlamda bir farklılık olmaz. Yapılan anlaşma sonucunda bankaya transfer edilen nakit para karşılığında satın alma işlemi tamamlanır. Bundan dolayı bir farklılık olmadığı kesindir.

Gayrimenkul Fiyatları Değişir Mi?

Bankalar elde ettikleri malları bazen uygun fiyatla ve acil olarak elde çıkarmak zorunda kalırlar. Böyle olması halinde fırsat evleri yakalanabilir. Bunun dışında piyasa şartlarına yakın fiyatlar ile satın alma işlemleri yapılır. Fiyat konusunda toplu alışverişler haricinde çok fazla indirim veya pazarlık şansı da bulunmaz. Ama yine de mutlaka değerlendirmek önerilir. Fırsat yakalanma ihtimali yüksektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu