Ziraat Bankası Müşteri Hizmetleri İletişim Numarası

Ziraat bankası müşteri hizmetleri numarası

Ziraat bankası müşteri hizmetleri numarası ve operatöre direk bağlanma tuşları ile alakalı geniş bilgileri bu yazımızdan bulabilirsiniz. Türkiye’nin en köklü bankalarından olan Ziraat Bankası, müşteri hizmetleri ile müşterilerine pek çok çözüm sunuyor. Bankanın çeşitli hizmetlerinden yararlanarak siz de birçok işleminizi şubeye giderek internet bankacılığından ya da telefon bankacılığı ile kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz. Çeşitli nedenlerden dolayı müşteri hizmetlerini arayarak İhtiyacınız olan işlemleri hızlı ve pratik bir şekilde gerçekleştirmek istiyorsanız kurumsal hizmet sunan Ziraat Bankası’nın müşteri hizmetleri numarasını arayabilir ve güvenlik adamından geçerek istediğiniz birçok işlemi başarılı bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

Ülkemizde hizmet veren bankaları özel bankalar ve kamu bankaları şeklinde iki ana başlık altında toplamak mümkündür. Özel bankaların sayısı oldukça fazladır. Ancak toplamda üç kamu bankası bulunmaktadır. Bunlardan birisi de Ziraat Bankası’dır. Oldukça köklü olan bu kamu bankası, müşterilerine birçok konuda hizmet vermekte ve müşteri memnuniyetini ön planda tutmaktadır. Bu nedenle oluşturulan birimlerin başında Ziraat Bankası Müşteri Hizmetleri gelmektedir.

Ziraat Bankası Müşteri Hizmetleri Numarası Nedir?

Ziraat Bankası, 7 gün 24 saat müşterilerine hizmet vermek adına müşteri hizmetleri birimini oluşturmuştur.

Ziraat Bankası müşteri hizmetleri numaraları; 444 00 00 ve 0850 220 00 00 şeklindedir.

Ziraat Bankası; yurt dışına çıkan müşterileri için, müşteri hizmetleri birimini aktif tutmaktadır. Eğer müşteri hizmetleri ile yurt dışından görüşmek istiyorsanız +90 0850 222 00 00 nolu telefonu aramanız yeterlidir.

Bu numaralar, herhangi bir konuda bilgi almak, şikayette veya istekte bulunmak, finansal işlemler yapmak için aranabilir. Ancak müşteri hizmetlerinden finansal işlemler yapılmak istenmesi durumunda kişinin telefon bankacılığı üyesi olup olmadığı sorgulanmaktadır. Yani Ziraat Bankası müşteri hizmetlerinden mali işlem yapmak için yine aynı bankanın telefon bankacılığına sahip olmak gerekir. Eğer telefon bankacılığı üyeliği yok ise en yakın Ziraat Bankası şubesine gidilerek üyelik işlemi gerçekleştirilebilir.

Ziraat Bankası Müşteri Hizmetlerine Direk Bağlanma Tuşları 2019

  1. Ziraat müşteri hizmetleri 444 00 00 numarasını arayın,
  2. Sonrasında çıkan menüden 1 tuşuna basın,
  3. Son olarak sıradaki menüden 6 ve sonrada 0 tuşuna basın.

Ziraat bankası müşteri hizmetleri ile işlemlerinizi gerçekleştirmek için öncelikle kendinizi kanıtlayarak güvenlik adımlarını geçmeniz gerekmektedir. Bunu gerçekleştirdikten sonra bant kaydında geçen çeşitli numaraları tuşlayarak müşteri hizmetlerine bağlanmanın için bant kaydı sizi yönlendirecektir.

Bu aşamada ziraat bankası müşteri temsilcisine bağlanmak için ne yapmalıyım diyorsanız. Önce 1 sonra 6 sonrasında 0 tuşlarını seçerek hızlı bir şekilde müşteri hizmetlerine bağlanabilirsiniz. Müşteri hizmetlerini aradığınızda eğer hangi tuşları seçeceğinizi bilemezseniz, bağlanmak zaman alabilir. Bu nedenle siz de üç adımda direkt olarak müşteri hizmetlerinde ilgili yere bağlanarak işlemlerinizi kolayca gerçekleştirebilirsiniz. Günümüzde müşteriler için en zor ve sıkıcı adımlardan biri telefon bankacılığı olup, siz de Ziraat Bankası Müşteri hizmetlerine bağlanmak için bu adımlardan yararlanabilirsiniz. Adım adım tekrar anlatıyoruz;

Ziraat Müşteri Hizmetleriyle Pek Çok İşlemi Gerçekleştirebilirsiniz

Müşteri hizmetleri aranarak hesap açma ve kapama işlemi yapılabilir. EFT, havale ve virman gibi para transferleri yapılabilir.

Müşteri hizmetlerinden döviz alım satımı, yatırım fonu alım satımı, hazine bonosu alım satımı, devlet tahlili alım satımı, altın alım satımı ve repo gibi yatırım işlemleri yapılabilir. Kullanılan kredi kartının ne kadar borcu olduğu, hesap kesim tarihi ve değişikliği, kredi kartı ödemeleri, kredi kartının özellikleri, sonradan taksitlendirme gibi kart işlemleri yapılabilir. OGS ve HGS ile ilgili olarak geçiş bilgileri, bakiye bilgileri, yeniden bakiye yükleme gibi işlemler yapılabilir.

Ziraat Bankası bünyesinde kullanılan kartların şifreleri, varsa internet ve mobil bankacılık şifreleri ile telefon bankacılığı şifreleri yine müşteri hizmetleri aracılığı ile öğrenilebilir. Fatura ödeme, vergi ödeme, SGK prim ödemeleri gibi ödemeler yapılabilir. Otomatik ödemelerle ilgili talimat verilebilir veya bunlar ile ilgili değişiklik yapılabilir.

Kredi çekmek istediğinizde ya da hesabınızda ne kadar bakiye kaldığını sorgulamak istediğiniz de bunu müşteri hizmetleri numarasını arayarak gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca kart iptali ya da kayıp kart talebi ile siz de 7/24 müşteri hizmetleri numarasını arayabilir ve ihtiyacınız olan tüm problem ve sorularınıza hızlı bir şekilde yanıt bulabilirsiniz. Ziraat Bankası yılların vermiş olduğu deneyim ve bilgi ile günümüzde müşteriler tarafından en çok tercih edilen bankalardan biri konumunda olup siz de çeşitli İhtiyaç ve taleplerinize yanıt verecek bankanın çeşitli hizmetlerinden güvenle yararlanabilirsiniz.

Ziraat Bankası Müşteri Hizmetlerinden Yapılan İşlemlerin Limitleri

Müşteri hizmetleri aranarak ev konforunda birçok işlem yapılabilmektedir. Yukarda bu işlemlerin neler olduğu hakkında detaylı bilgi verilmiştir. Ancak bu işlemler günün her saatinde yapılamamaktadır. Ayrıca yapılan bu işlemlerin çoğunda alt üst limit bulunmaktadır. Örneğin havale işlemi yapmak isteyen kişi tek seferde en fazla 10.000 TL havale yapabilmektedir. Günlük havale üst limiti ise 40.000 TL’dir. Aylık havale limiti ise 100.000 TL’dir. Hesaptan EFT yapacak kişi için tek seferde yapabileceği işlem tutarı 10.000 TL’dir. Bu limit günlük 40.000 TL ve aylık 100.000 TL şeklindedir. USD cinsinden döviz almak isteyen kişi tek seferde en çok 10.000 USD alabilir. Günlük 40.000 USD ve aylık 100.000 USD alabilir. USD satış içinde yine aynı üst limitler geçerlidir.

Bankanın Sitesini Ziyaret Ederek Müşteri Hizmetleri Numarasına Ulaşabilirsiniz

Ziraat Bankası Müşteri Hizmetleri numarası için bankanın web sitesine bakarak çağrı merkezi numarasını öğrenebilirsiniz. İnternet bankanın kullanmış olduğu müşteri hizmetleri numarasını arayarak günün her saati kurumsal hizmetlerden yararlanabilirsiniz. Numarayı arayarak güvenlik adımından geçmeniz halinde dilediğiniz işlemi rahatlıkla yapabilirsiniz. Güvenlik adımı öncesinde bant kaydı ya da müşteri hizmetlerinin sormuş odluğu soruları eksiksiz ve doğru geçerek ilgili menüde istediğiniz sorunlara çözüm bulabilirsiniz. Sorulacak olan tüm soruları eksiksiz ve doğru bir şekilde yanıtlamak suretiyle müşteri hizmetleri üzerinden çeşitli işlemlerinizi başarılı bir şekilde geçirebilirsiniz.

Ziraat Bankası Yenilenen Hizmet Kalitesi İle Çalışmalarını Sürdürüyor

Müşteri hizmetlerinde başlıca amaç müşteri memnuniyetidir. Şubeler belirli saatlerde hizmet verir. Oysa müşteri hizmetlerine her an ulaşmak mümkündür. Ancak ulaşan her kişinin müşteri hizmetler aracılığı ile işlem yapması mümkün değildir. Ziraat Bankası’nda; işlem yapabilmek için telefon bankacılığı kullanıyor olma şartı vardır. Telefon bankacılığı üyeliği esnasında ise kişisel bilgileriniz alınır ve şifre verilir. İlgili şifreyi kimse ile paylaşmamanız durumunda, yapılan işlemler son derece güvenilir olacaktır.

Çeşitli ihtiyaçlarınızda müşteri hizmetlerine bağlanmak çoğu zaman müşterilerde can sıkıntısı oluşturacak durumlara neden olmaktadır. 1863 yılında kurulan Türkiye Ziraat Bankası bugün yenilenen hizmet kalitesi ve birçok teknolojik imkanlar ile müşterilerine hizmet sunmaya devam ediyor. Hızlı ve pratik bir şekilde telefonda müşteri temsilcisine bağlanmanın yollarından bir tanesi bankanın Kurumsal Müşteri hizmetleri numarasını aramaktan geçiyor. Telefon bankacılık hizmetlerinden yararlanmak için arayacağınız numara üzerinden müşterisi olduğunuzu gösterecek gerekli bilgileri girmeniz halinde sizde istediğiniz hizmetleri müşteri hizmetlerinden rahatlıkla alabilirsiniz.

Kurumsal Hizmetlerden Yararlanmak İçin Ziraat Bankasını Tercih Edin

Müşteri hizmetlerine bağlandığınızda Ziraat Bankası kredi başvurusunda tutun da internet şifresi alma ve kredi kartı başvurusu gibi çeşitli hizmetlerden yararlanabilirsiniz. Günümüzde birçok müşteri kurumsal hizmet çerçevesinde sunulan Ziraat Bankası’nın çeşitli hizmetlerini tercih ederek kredi kartı kullanımından tutunda banka kartı ve kredi çekme gibi çeşitli hizmetlerden yararlanmaktadır.

Sizde Ziraat Bankası’nda bireysel ya da kurumsal bir müşteri olarak işlem gerçekleştiriyorsanız çeşitli nedenlerden dolayı telefon bankacılığı ile işlemlerinizi gerçekleştirmeniz gerekiyor olabilir. Bu hizmetlerden hızlı bir şekilde yararlanmak için telefon bankacılığını aradığınızda işlemleri güvenli ve hızlı bir şekilde geçerek müşteri temsilcisine bağlanabilirsiniz.

Müşteri Hizmetlerinden Yapılan İşlem Bilgileri

Bankalar sistemleri yapılan tüm işlemleri kayıt altına almaya programlıdır. Müşteriler ise bankaların bu hassas çalışmalarına karşılık ellerinde belge olmasını isterler. Yapılan işlemlerle ilgili banka tarafından üretilen belgelere dekont adı verilmektedir. Şubeden yapılan işlemlerde dekontlar banka personeli tarafından müşteriye teslim edilir. Müşteri hizmetlerinden yapılan işlemlerde ise yüz yüze iletişim olmadığı için dekont teslimi elektronik ortamda gerçekleşir. Daha önceden bankaya bildirilen e-mail adresine ilgili dekont gönderilir. Eğer müşteri internet bankacılığı kullanıyor ise kendi kullanıcı adı ve şifresi ile sisteme giriş yaparak istediği dekontu görüntüleyip kendi mail adresine gönderebilir.

Yorum Yapın

1 Yorum Yapılmış
  1. hakkı 9 Eylül 2019