Ziraat Bankası Müşteri Hizmetleri Direk Bağlanma 2020

ziraat bankası müşteri hizmetleri direk bağlanma

Ziraat bankası müşteri hizmetleri direk bağlanma işlemini yaparak müşteri temsilcisiyle hızlı bir şekilde iletişim kurabilir ve sorunlarınızı dile getirerek çözüm yolu bulabilirsiniz.

Ziraat Bankası Müşteri Hizmetleri Direk Bağlanma

Öncelikle artık çoğu banka sizleri tuşlama menülerinde boğmadan telesekreter yardımıyla tüm işlemlerinizi çözüyor. Ancak bazı durumlarda müşteri temsilcisiyle birebir görüşmek zorunda olabilirsiniz. İşte adım adım yapmanız gerekenler:

  1. Ziraat Bankası müşteri hizmetlerine bağlanmak için 444 00 00 veya 0850 220 0000 numaralarını aramalısınız.
  2. Sizi bir telesekreter karşılayacak ve “Artık tuşlama menüleriyle uğraşmadan yapmak istediklerinizi 1-2 kelimeyle anlatır mısınız” diyecek.
  3.  Telesekreter’e cevap olarak “müşteri hizmetleri” deyin.
  4. Size “hangi konuda görüşme yapmak istiyorsunuz” gibi bir cevap verecektir.
  5. Bu aşamada bilgi güncelleme derseniz müşteri hizmetleri ile direk görüşme sağlayabilirsiniz.

Biz burada tekrar bir çok işleminizi telesekreter ile yapabileceğinizi belirtmek istiyoruz. Fakat mutlaka ziraat müşteri hizmetlerine bağlanmak istiyorum diyorsanız bu yöntemle bağlantı kurabilirsiniz. Ayrıca Ziraat bankası müşteri hizmetleri hakkında hazırladığımız sayfamızda da müşteri hizmetlerinden hangi işlemleri yapabileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Son olarak şunu da belirtmekte fayda var, artık Ziraat Bankasını aradığınızda herhangi bir tuşlama menüsü sizleri karşılamıyor. Genellikle tüm bankaların sesli yanıt sistemiyle müşterilerine hizmet verdiğini söylemeliyiz. Bu sistem de yine büyük kolaylıklar sağlıyor ve sesinizle vereceğiniz komutlar sayesinde işlemlerinizi halledebiliyorsunuz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu