Ziraat Bankası Kimin? Devletin Mi?

Ziraat bankası kimin, kime ait, devletin bankası mı gibi soruların yanıtlarını ve bankanın kısa tarihçesini bu sayfamızdan bulabilirsiniz. 19. yüzyılın başlarında Osmanlı’da finansta batılı modeller örnek alınmaya başlanmıştı. O dönemde ülkemizde finansa ayrılacak pek fazla maddiyat yoktu ve kaynak oluşturmak aracı olarak milli bankalardan bahsediliyordu. Finansman desteği bulamam sıkıntısından en çok etkilenen çiftçilerdir. Çiftçilerin sıkıştıkları zaman başvuracakları finansal bir yapı olmadığı için özel şahıs kredilerine muhtaç kalıyorlardı. İşleve giren bu sandıklar bir süre sonra zarar olarak kişiye geri dönmeye başladığından hükümet 1883’te aynı amaç doğrultusunda Menafi Sandıklarını kurmuşlardır. Belli bir zaman sonra menafi sandıklarda beklentinin altında kaldığı için başka çıkış yolları aranmaya başlanmıştır. Örgütlenmenin banka şeklinde olması fikri oldukça mantıklı gelip yavaş yavaş icraata dönüşmüştür.

Ziraat Bankası Kimin Bankası? Devletin Mi?

Ziraat Bankası günümüzde hala %100 devlet sermayeli bir bankadır. Devletin finans çözümü olarak vatandaşlarımıza çözüm sunmaktadır. Kurulduğu dönemde nasıl ise günümüzde de hala Ziraat Bankası çiftçinin çözüm noktası olmaktadır. Özel bankalara oranla vatandaşa daha ayrıcalıklı ve az faiz oranı ile hizmet etmektedir. Ayrıca teknolojinin gelişmiş olması doğrultusunda vatandaşlarımız artık işlemlerini, ödemelerini daha kolay yapmaktadırlar. Ziraat internet bankacılığı üzerinden 7/24 işlemleriniz yapabilir müşteri hizmetlerine ulaşabilirsiniz.

Ziraat Bankası Misyon Vizyon ve Stratejileri 

Ziraat Bankası ülkemizde ve dünyanın her alanında yaygın, güvenilir ve aynı kalitede hizmet sunan herkesin ve her kesimin bankası olmayı amaçlamıştır. İnsan kaynağını ve müşteri hizmetlerini en değerli olanağı olarak görüp köklü geçmişine dayanarak oldukça farklı değer yaratmayı rakiplerinden daha fazla vaatlerde bulunan piyasa değeri yüksek, saygın, evrensel bir banka olmak istemektedirler. Müşterilerin mutlu olarak çalıştığı moral bankası olmak istemektedirler. Dünyanın ve ülkenin her alnında aynı yüksek ve evrensel kalitede hizmet sunmak amaçlarıdır.

Tarımın finansmanını daha etkin yönetmek istemektedirler. Etkin gider yönetimi ve işletme sağlamaktadırlar. Müşterilere küresel ölçekte değer sunmaya çalışmaktadırlar. Finansal mimaride daha etkin olmaya çalışmaktadırlar. Dünya ülkeleri pazarlarına girmeyi hedeflemektedirler. Müşterilerin beklenti ve ihtiyaçlarını en güzel biçimde anlayarak en doğru en uygun çözüm ile değer önerileri sunan yaygın şubeleri geniş ürün ve hizmetleri ile toplumun her alanına en etkin ve en hızlı biçimde hizmet sunup müşteri memnuniyetini en üst seviyeye çıkarmaktadır.

Yorum Yapın