Ziraat Bankası Bireysel Emeklilik BES İptal Telefon Numarası

Ziraat bes iptal işlemleri için sayfamızda yer alan bilgilerden yararlanabilirsiniz. Bilgiler doğrultusunda çok kısa bir süre içinde Ziraat bankası bireysel emeklilik iptali yapabileceksiniz. Hepimiz çalışma hayatımızın ardından iyi bir emeklilik dönemi görmek isteriz. Ancak günümüz şartlarında emekli olan biri için emeklilik maaşı yeterli değildir. Özellikle artan yaşam maliyetleri nedeniyle çalışan bireyler kendilerini yaşlılık dönemlerinde güvence altına almak için çeşitli yöntemlere başvurmaktadır.

Ziraat BES İptali Nasıl Yapılır?

Ziraat Emeklilik BES iptali oluşturmak için yapılması gereken, kanunen tanınmış olan cayma hakkından yararlanmak veya iptal başvurusu oluşturmaktır. BES katılımını Ziraat Emeklilik aracılığıyla gerçekleştiren kullanıcılar, aşağıda ki belirtilen 3 alternatif ile sistemi sonlandırılabilir.

İnternet’ten BES İptali

Ziraat Emeklilik kullanıcı kitlesi, otomatik BES hesabı kapatabilmesi için İnternet sitesini kullanabilir. Ziraat Emeklilik sitesine girerek, internet şubesi sayfası açılmalıdır. Açılan sayfa ile T.C kimlik numarası girilmeli, cep telefonu yardımıyla güvenlik kodu tanımlanmalıdır.

Bilgilerin doğru girilmiş olmasıyla birlikte cep telefona onay mesajı düşecektir. Şifre onaylandıktan sonra İnternet şubesine giriş rahatlıkla gerçekleştirilebilecektir. İnternet şubesi üzerinden Değişlik ve Talep bağlantısına tıklanmalıdır. İlgili sayfanın ardından Otomatik Katılımlı Sözleşme butonuna tıklanmalıdır.

Uyarı ekranında Cayma Talebime Devam Etmek İstiyorum seçeneğine tıklandıktan sonra Bireysel Emeklilik sistemi iptal olacaktır. İşlem onaylandıktan birkaç gün içine BES hesabında biriken para hesaba aktarılacaktır. İptal süreci aynı zamanda 0850 222 97 00 numaralı çağrı merkezinden de öğrenilebilir.

Mobil Şubeden BES İptali

Ziraat Emeklilik uygulaması mobil cihazlara da indirilebilir. Tıpkı İnternet şubesi gibi mobil şubeden de BES iptali gerçekleştirebilir. Bunun için yapılması gereken şöyledir. İnternet Şubesine girerek adımlar tek tek takip edilmelidir. Diğer yapılacak işlemler arasında herhangi bir fark bulunmamaktadır.

Telefondan BES İptali

Ziraat Bankası BES iptali yapmak isteyen kullanıcı kitle, diğer bir alternatif olarak çağrı merkezini kullanabilmektedir. Mobil cihazlardan 0850 222 97 00 numaralı çağrı merkezi arayarak, 2, 1 ve 1 tuşlarını sırasıyla tuşlayarak rahatlıkla müşteri temsilcine bağlanabilir. Ardından temsilci ile birlikte Otomatik Bireysel Emeklilik Sistemini iptal edebilir.

BES’ten Çıkılırsa Devlet Katkısı Ne Olur?

Bilindiği üzere bireysel emeklilik sisteminde yatırdığınız katkı payına her ay %25 devlet katkısı gelmektedir. Ancak sistemden erken ayrılmanız durumunda devlet katkısının tamamını almanız mümkün olmayabilir. Sistemden ayrılma yılınıza bağlı olarak devlet katkısından yararlanabileceğiniz miktar da değişmektedir. Erken bir tarihte ayrılmanız halinde devlet katkısının büyük bir bölümünü alma hakkınız da ortadan kalkacaktır. Eğer 10 yıldan sonraki ayrılmalarda ise devlet katkısının tamamını alma hakkı kazanabilirsiniz.

ziraat bes iptal

Ziraat Bireysel Emeklilik Avantajları Neler?

Ziraat bireysel emeklilik sistemi ile yatırdığınız katkı payının %25 i kadar devlet katkısı kazanmaya hak kazanırsınız. Eğer dilerseniz katkı payınızı her ay banka ya da kredi kartınızdan tahsil ettirebilirsiniz. Ayrıca her ay yatırdığınız katkı payınıza istediğiniz aylarda ek katkı payı ödemesi yapabilir ve kazancınızı daha da arttırabilirsiniz.

Emeklilik planınızı yılda 4 kez, fon dağılımını da yılda 6 kez değiştirebilirsiniz. Ziraat Bankasına yatırdığınız katkı paylarınız, yatırım uzmanları tarafından düzenli bir şekilde takip edilmekte ve en iyi şekilde değerlendirilmektedir.

Ziraat emeklilik sistemi son derece şeffaf bir sistem olup, E-devlet uygulaması aracılığıyla birikimlerinizi takip edebilirsiniz. Bireysel emeklilik sisteminin garantörü ise Türkiye Cumhuriyeti Hazine ve Maliye Bakanlığı ve Sermaye Piyasası Kuruludur. Bu nedenle bireysel emeklilik sistemi son derece güvenli bir sistemdir. Ziraat bireysel emeklilik iptali kararını vermeden önce bu avantajları göz önünde bulundurmak gerekir.

Bireysel Emeklilik Sisteminde Katılımcının Sahip Olduğu Haklar

Ziraat bankasında bireysel emeklilik hesabı olan bir katılımcı dilerse; katkı payının miktarını ve ödeme dönemini değiştirme hakkına sahiptir. Ayrıca her katılımcı süresi dolmadan sistemden ayrılma hakkına sahiptir.

Ziraat bireysel emeklilikte emeklilik hakkı kazanan her katılımcı dilerse birikiminin tamamını nakit olarak alabilir ya da her ay belli miktarlarda maaş şeklinde alabilir. Müşteriler dilerse bireysel emeklilik hesabını başka bir bankaya ya da kuruma aktarabilir.

Mali anlamda sıkıntıya giren katılımcılar isterlerse katkı payı ödemeye ara verebilir. Ancak ara verme süresi 3 ayı geçerse her ay 2 tl kesinti yapılmaya başlanır. Ayrıca katılımcılar yılda 6 kez olmak üzere fon dağılımını değiştirebilme hakkına sahiptir. Ziraat bes iptal işlemleri hakkında detaylı bilgiler vermeye çalıştık. Ziraat bankası bireysel emeklilik sistemi hakkında daha fazla detay için tıklayınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu