Ziraat Bankası Bireysel Emeklilik İptali

Ziraat bankası bes iptal işlemleri için sayfamızda yer alan bilgilerden yararlanabilirsiniz ve çok kısa bir süre içinde bireysel emeklilik iptali yapabilirsiniz. Hepimiz çalışma hayatımızın ardından iyi bir emeklilik dönemi görmek isteriz. Ancak günümüz şartlarında emekli olan biri için emeklilik maaşı yeterli değildir. Özellikle artan yaşam maliyetleri nedeniyle çalışan bireyler kendilerini yaşlılık dönemlerinde güvence altına almak için çeşitli yöntemlere başvurmaktadır.

Ziraat Bankası BES İptali Nasıl Yapılır?

Bankaların sundukları sistemlerden bir tanesi olan bireysel emeklilik sistemine kayıt olmak için yapılması gereken öncelikle bankanın şubesine başvuru yapmak olmalıdır. Bankanın vereceği sözleşmeyi imzaladıktan sonra hemen sisteme kayıt olma durumunuz olur. Sisteme kayıt olmak için yapılan işlemlerden sonra 45 gün boyunca vazgeçmek için imkanınız vardır.

Bu süre sonunda vazgeçmek adına yapacağınız tüm işlemler için iptal bedeli ödemek durumunda kalırsınız. Bunun için sistemden vazgeçerken aynı zamanda bu işlemleri de kontrol etmeniz önerilir. İşlemlerin tamamı için bankanın müşteri destek hattından veya şubelerinden bilgi alabilirsiniz. İşlemlerin iptali de işleme kayıt olurken geçen süre kadar azdır.

İnternetten BES İptali

Ziraat Bankası BES üyeliğine katılım durumunda sonra yapılan işlemler vardır. Fikrinizi değiştirmek istemeniz halinde iptal için ilk olarak internet yolunu deneyebilirsiniz. İnternet bankacılığı üzerinden yapılan sayısız işlemden bir tanesi olan BES iptalini kolaylıkla yapabilirsiniz. Bunun için işlem adımlarını takip etmeniz yeterli olur. Adımlar:

  • İnternet bankacılığına giriş yapmalısınız.
  • Doğrulama sistemi ile girişi kontrol etmelisiniz.
  • Ardından ürün seçeneklerinden BES olanı seçmelisiniz.
  • Adınıza açılmış bir sistem bulmanız gerekir.
  • Sözleşme iptali için gereken butona tıklamalısınız.

İşlem basamaklarını tamamladıktan hemen sonra bankanın bunun için onay vermesini beklemeniz gerekir. Yapılan hesaplama ve varsa ceza durumu da bildirildikten hemen sonra işleminiz için onay verilir. Böylece iptal işlemlerini yapmış olursunuz. Gerekirse şubenizi arayarak kontrol etme imkanınız da vardır.

Telefonla BES İptali

Bir başka BES iptal yöntemi ise telefonla yapılandır. Telefonla yapılması için Ziraat bes iptal telefon numarası olan 0850 222 97 00’ı aramanız gerekir. Doğrulama ve kimlik detaylarınız için müşteri iletişim merkezine bağlanmayı unutmamalısınız. Ardından da bireysel emeklilik sözleşmesini iptal ettirmek istediğinizi dile getirmeniz yeterli olur.

Yapacağınız onay işlemleri olacaktır. Bu işlemi onayladığınıza dair vereceğiniz onay ile birlikte hesaplama yapılır. Sonrasında işlemin onaylanması adına bir süre beklemeniz gerekebilir. Onay ile birlikte sözleşmeniz kapatılır. İşlemler son derece hızlı ve kolaydır. Bunun için dikkatli bir şekilde işlemleri yapmak ve kontrol etmek son derece önemlidir. Bireysel emeklilik iptali Ziraat Bankasında bu yöntemler ile kolay bir şekilde yapılabiliyor.

ziraat bes iptal

BES’ten Çıkılırsa Devlet Katkısı Ne Olur?

Bilindiği üzere bireysel emeklilik sisteminde yatırdığınız katkı payına her ay %25 devlet katkısı gelmektedir.

Ancak sistemden erken ayrılmanız durumunda devlet katkısının tamamını almanız mümkün olmayabilir. Sistemden ayrılma yılınıza bağlı olarak devlet katkısından yararlanabileceğiniz miktar da değişmektedir. Erken bir tarihte ayrılmanız halinde devlet katkısının büyük bir bölümünü alma hakkınız da ortadan kalkacaktır.

Eğer 10 yıldan sonraki ayrılmalarda ise devlet katkısının tamamını alma hakkı kazanabilirsiniz.

Ziraat Bireysel Emeklilik Avantajları Neler?

Ziraat bireysel emeklilik sistemi ile yatırdığınız katkı payının %25 i kadar devlet katkısı kazanmaya hak kazanırsınız. Eğer dilerseniz katkı payınızı her ay banka ya da kredi kartınızdan tahsil ettirebilirsiniz. Ayrıca her ay yatırdığınız katkı payınıza istediğiniz aylarda ek katkı payı ödemesi yapabilir ve kazancınızı daha da arttırabilirsiniz.

Emeklilik planınızı yılda 4 kez, fon dağılımını da yılda 6 kez değiştirebilirsiniz. Ziraat Bankasına yatırdığınız katkı paylarınız, yatırım uzmanları tarafından düzenli bir şekilde takip edilmekte ve en iyi şekilde değerlendirilmektedir.

Ziraat emeklilik sistemi son derece şeffaf bir sistem olup, E devlet uygulaması aracılığıyla birikimlerinizi takip edebilirsiniz. Bireysel emeklilik sisteminin garantörü ise Türkiye Cumhuriyeti Hazine ve Maliye Bakanlığı ve Sermaye Piyasası Kuruludur. Bu nedenle bireysel emeklilik sistemi son derece güvenli bir sistemdir. Ziraat bireysel emeklilik iptali kararını vermeden önce bu avantajları göz önünde bulundurmak gerekir.

Bireysel Emeklilik Sisteminde Katılımcının Sahip Olduğu Haklar

Ziraat bankasında bireysel emeklilik hesabı olan bir katılımcı dilerse; katkı payının miktarını ve ödeme dönemini değiştirme hakkına sahiptir. Ayrıca her katılımcı süresi dolmadan sistemden ayrılma hakkına sahiptir.

Ziraat bireysel emeklilikte emeklilik hakkı kazanan her katılımcı dilerse birikiminin tamamını nakit olarak alabilir ya da her ay belli miktarlarda maaş şeklinde alabilir. Müşteriler dilerse bireysel emeklilik hesabını başka bir bankaya ya da kuruma aktarabilir.

Mali anlamda sıkıntıya giren katılımcılar isterlerse katkı payı ödemeye ara verebilir. Ancak ara verme süresi 3 ayı geçerse her ay 2 tl kesinti yapılmaya başlanır. Ayrıca katılımcılar yılda 6 kez olmak üzere fon dağılımını değiştirebilme hakkına sahiptir.

Yorum Yapın