Ziraat Bankası Bireysel Emeklilik İptali

ziraat bankası bes iptali

Ziraat bankası bes iptali için sayfamızda yer alan bilgilerden yararlanabilirsiniz ve çok kısa bir süre içinde bireysel emeklilik iptali yapabilirsiniz. Hepimiz çalışma hayatımızın ardından iyi bir emeklilik dönemi görmek isteriz. Ancak günümüz şartlarında emekli olan biri için emeklilik maaşı yeterli değildir. Özellikle artan yaşam maliyetleri nedeniyle çalışan bireyler kendilerini yaşlılık dönemlerinde güvence altına almak için çeşitli yöntemlere başvurmaktadır.

Bireysel emeklilik sistemi de emeklilik döneminde rahat etmek isteyen kişilerin sıkça başvurduğu bir sistemdir. Herkesin tahmin edebileceği gibi emeklilik dönemi iyi planlanması gereken bir dönemdir. Bireysel emeklilik sistemi ile birlikte yapacağınız planlı ödemeler sayesinde emeklilik döneminde ek gelir sağlayabilirsiniz. Böylece çalışma hayatınızda sahip olduğunuz hayat standardını emeklilik yaşlarınızda da korumuş olabilirsiniz.

Ziraat Bankası Bes Nasıl İptal Edilir?

Eğer ziraat bankasında otomatik olarak maaş hesabınızdan kesilen bir bireysel emeklilik hesabınız varsa belli başlı yöntemlerle birlikte bireysel emekliliğinizi iptal ettirebilir ve paranızı geri alabilirsiniz. Bu yöntemlerden birkaçını paylaşmak gerekirse;

Ziraat bankasında bireysel emeklilik hesabınız varsa müşteri hizmetlerini arayarak bireysel emeklilik iptali yapabilirsiniz. Ancak ziraat bankasının milyonlarca müşterisi olduğu için çağrı merkezinde uzun bir süre bekleyebilirsiniz.

Eğer müşteri hizmetleri ile iptal işlemi yapacaksanız, 0850 222 97 00 numaralı ziraat emeklilik müşteri iletişim merkezini arayarak iptal talebinizi bankaya iletebilirsiniz. Bu talebi ilettikten sonra banka tarafından iptal süreci başlatılacak ve 14 gün içerisinde paranız hesabınıza yatırılacaktır.

İnternet şubesi aracılığı ile de ziraat bankası bes iptali yaptırabilirsiniz. Ziraat internet şubesine girebilir ve talepler bölümünden cayma talebinizi bankaya iletebilirsiniz. Aynı şekilde telefonunuzdaki ziraat uygulamasından da cayma talebinizi iletebilirsiniz.

Bes’ten Çıkılırsa Devlet Katkısı Ne Olur?

Bilindiği üzere bireysel emeklilik sisteminde yatırdığınız katkı payına her ay %25 devlet katkısı gelmektedir.

Ancak sistemden erken ayrılmanız durumunda devlet katkısının tamamını almanız mümkün olmayabilir. Sistemden ayrılma yılınıza bağlı olarak devlet katkısından yararlanabileceğiniz miktar da değişmektedir. Erken bir tarihte ayrılmanız halinde devlet katkısının büyük bir bölümünü alma hakkınız da ortadan kalkacaktır.

Eğer 10 yıldan sonraki ayrılmalarda ise devlet katkısının tamamını alma hakkı kazanabilirsiniz.

Ziraat Bireysel Emeklilik Avantajları Neler?

Ziraat bireysel emeklilik sistemi ile yatırdığınız katkı payının %25 i kadar devlet katkısı kazanmaya hak kazanırsınız. Eğer dilerseniz katkı payınızı her ay banka ya da kredi kartınızdan tahsil ettirebilirsiniz. Ayrıca her ay yatırdığınız katkı payınıza istediğiniz aylarda ek katkı payı ödemesi yapabilir ve kazancınızı daha da arttırabilirsiniz.

Emeklilik planınızı yılda 4 kez, fon dağılımını da yılda 6 kez değiştirebilirsiniz. Ziraat Bankasına yatırdığınız katkı paylarınız, yatırım uzmanları tarafından düzenli bir şekilde takip edilmekte ve en iyi şekilde değerlendirilmektedir.

Ziraat emeklilik sistemi son derece şeffaf bir sistem olup, E devlet uygulaması aracılığıyla birikimlerinizi takip edebilirsiniz. Bireysel emeklilik sisteminin garantörü ise Türkiye Cumhuriyeti Hazine ve Maliye Bakanlığı ve Sermaye Piyasası Kuruludur. Bu nedenle bireysel emeklilik sistemi son derece güvenli bir sistemdir. Ziraat bankası bes iptal kararı vermeden önce bu avantajları göz önünde bulundurmak gerekir.

Bes’te Katılımcının Sahip Olduğu Haklar

Ziraat bankasında bireysel emeklilik hesabı olan bir katılımcı dilerse; katkı payının miktarını ve ödeme dönemini değiştirme hakkına sahiptir. Ayrıca her katılımcı süresi dolmadan sistemden ayrılma hakkına sahiptir.

Ziraat bireysel emeklilikte emeklilik hakkı kazanan her katılımcı dilerse birikiminin tamamını nakit olarak alabilir ya da her ay belli miktarlarda maaş şeklinde alabilir. Müşteriler dilerse bireysel emeklilik hesabını başka bir bankaya ya da kuruma aktarabilir.

Mali anlamda sıkıntıya giren katılımcılar isterlerse katkı payı ödemeye ara verebilir. Ancak ara verme süresi 3 ayı geçerse her ay 2 tl kesinti yapılmaya başlanır. Ayrıca katılımcılar yılda 6 kez olmak üzere fon dağılımını değiştirebilme hakkına sahiptir.

Bes’te Devlet Katkısı

Bireysel emeklilik sistemine dahil olan her katılımcı devlet katkısı programından yararlanma hakkına sahiptir. Devlet katkısı sayesinde yatırdığınız katkı paylarınıza %25 devlet katkısı kazanırsınız. Örneklemek gerekirse, sisteme her ay 100 TL katkı payı öderseniz devlet size 25 TL devlet katkısı verecektir. 500 TL yatırdığınızda da 125 TL devlet katkısı kazanma hakkına sahip olursunuz.

Ziraat bankası bireysel emeklilik iptali durumunda ise devlet katkısından yararlanma miktarınız değişecektir. Sistemde kaldığınız yıl ya da yıllar göz önünde bulundurularak devlet katkısından belli oranlarda yararlanma hakkına sahip olabilirsiniz. Eğer 10 yıl daha fazla sistemde kalırsanız devlet katkısının tamamını alma hakkına sahip olursunuz.

Yorum Yapın