Yurtdışında Yaşayanlar Türkiye’den Kredi Alabilir Mi?

Yurtdışında Yaşayanlar Türkiye’den Kredi Alabilir Mi?

Yurtdışında yaşayan Türkler Türkiye’de faal olan özel yada kamu bankalarından zaman zaman kredi çekmek istemişlerdir. Bu durum ise yurtdışında yaşayanlar Türkiye’den kredi alabilir mi sorusuna yönelik merak uyandırmaktadır. Hem Türkiye’de yaşayan Türk vatandaşlar için hem de yurtdışında yaşayan Türk vatandaşlar için kredi kullandırma prosedürlerinin birbirlerine çok yakın olduğu izlenmiştir. Hatta farklılığın yok denilecek kadar az olması dikkat çekmektedir.

Emekliye Faizsiz Kredi Ne Zaman Verilecek?

Yurtdışında Yaşayanlar İçin Bankacılık Hizmeti

Günümüzde faaliyet gösteren bankacılık sistemlerine bakıldığında bankacılık sektörünün sunmuş olduğu gelişmiş olanaklar, kredi ürünlerine yönelik ürün geliştirici çalışmalar sayısız kişiye kredi imkanlarının sağlanmasını örneklendiriyor. Gelişen koşullar dinamiği gereği ihtiyaçlar ve talepler değişiyor hizmet alanları çeşitlendirilerek hemen hemen her ihtiyaç sahibine kredi olanağı tanıyor.

Yurtdışında Yaşayanlar En Çok Hangi Kredi Ürününe İhtiyaç Duyuyor?

Yurtdışında yaşayanlar Türkiye’den kredi alabilir mi sorusunun temelinde aslında konut kredisi gerksinimleri yatmaktadır. Konut kredisi yabancı ülkelerde yaşayan Türk vatandaşlar tarafından sıklıkla ihtiyaç duyulan bir durumdur. Buna istinaden ve diğer kredi ürünleri de baz alındığında yurtdışında yaşayan Türk vatandaşlar adına oluşturulmuş olunan banka kredi portföylerinin başta konut kredisi olmak şartı ile ihtiyaç kredisi alanında da düzenlendiği görülür.

Yabancı Ülkelerde Yaşayan Türk Vatandaşlar İçin İhtiyaç Kredisi

Yabancı ülkelerde yaşayan vatandaşlar Türkiye’de ki bankalardan ihtiyaç kredisi kullanmak istediklerinde ‘’ ipotekli ihtiyaç kredisi ‘’ uygulaması ile karşılaşmaktadırlar. İhtiyaç kredisinden yararlanılması adına vatandaşların Türkiye’de bir gayrimenkule sahip olmaları gerekliliği aranıyor. Bunun yanı sıra Türkiye’de ikamet eden bir tanıdığının kefil olması şartı aranmaktadır ve bankaya adres bilgilerinde Türkiye’den bir adres gösterilmesi gerekir. Bankaların ihtiyaç kredisi ürünü ile gurbetçilere sağlamayı amaç edindikleri gereksinimler şöyle sıralanıyor:

  • Emeklilik primi
  • Sağlık giderleri
  • Eğitim masrafı
  • Tatil ihtiyacı için nakit gereksinimi
  • Düğün organizasyonunda masrafların karşılanması

Gurbetçiler İçin Konut Kredisi

Gurbetçilerin Türkiye topraklarında bulunan bankalardan kullandıkları krediler arasında en yaygın olanı konut kredisi olarak karşımıza çıkıyor.

Gurbetçi Mortgage

Bankalar ‘’ Gurbetçi Mortgage ‘’ adı altında yurtdışında yaşayan Türk vatandaşlar için kredi kullandırma uygulaması gerçekleştirirler. Bu doğrultuda yurtdışında yaşayanlar Türkiye’den kredi alabilir mi ? sorusuna Gurbetçi Mortgage uygulaması iel cevap vermek mümkündür. Bu uygulama hem TL’ye hem de dövize endeksli olarak yapılmaktadır. Uygulamada esas alınan kredi kullanacak olan gurbetçilerin kredi tercih ürünü olup bu ürünlere göre Gurbetçi Mortgage uygulaması yapılandırılmaktadır.

Bu uygulama ile vatandaşlar bankalardan 500 bin TL’ye varan kredi olanaklarından yararlanabilmektedirler. Üstelik vade süresi de oldukça esnel tutulmakta olup 20 vadeli kredi ürünleri gurbetçi vatandaşlara sunuluyor. Mortgage uygulamasının temelinde Dünya bankalarında uygulanan gayrimenkul ipoteği söz konusu olmaktadır. Mortgage uygulamasına göre kredi geri ödemeelrinde aksaklık oluşursa banka o güne değin ödenen kredi borcunu tüketicisine geri ödeyip gayrimenkulü satışa çıkarma yetkisine sahiptir.

Daha önce yayınladığımız Bayram Kredisi Veren Bankalar başlıklı yazımızda bir çok bankayı sizler için araştırdık. İncelemenizi tavsiye ederiz.

Bir Cevap Yazın