Yurtdışında Kredi Kartı Kullanımı Hakkında Bunları Bilmelisiniz

Yurtdışında kredi kartı kullanımı yapacaklar için bilinmesi gerekenler hakkında bir makale hazırladık. Bunlar bilmeden kesinlikle harcama yapmayın.

yurtdışında kredi kartı kullanımı

Kredi kartı; dikkatli bir şekilde ve doğru biçimde kullanıldığında gerçekten de hayatı büyük ölçüde kolaylaştıran bir ürün. Nakit para olmaması durumunda, ya da taksitlendirme ihtiyacı durumunda hemen herkesin ilk imdadına yetişen kredi kartları oluyor.

Her bankanın müşterilerine sunmuş olduğu kredi kartlarının özellikleri de birbirinden farklı. Bu nedenle birçok farklı özellikte ve farklı türde kredi kartı bulunuyor. Nakit avans seçeneği, taksitli alışveriş imkanı, para puan, mil puan, farklı sektörlerde indirim fırsatı gibi seçenekler en çok sunulan seçeneklerdir. Kredi kartının avantajları ve olumlu özellikleri genel olarak bunlar. Tabii bunun yanında bir de olumsuz yönleri de var.

Örneğin; kartınızın limitinden fazla harcama yaparsanız, en başta ödeme problemi olmak üzere, birçok problemle karşılaşırsınız. Limit aşım probleminin sıkça tekrarlanması durumunda, bankanın gözünde kötü bir izlenim bırakmış olacağınız için bu da limitinizin düşürülmesi riskini ortaya çıkarıyor.

Peki, kredi kartını yurt dışında kullanmak mümkün mü? Bu konuda dikkat edilmesi gerekenler neler? Yurtdışında kredi kartı kullanımı hakkında bilinmesi gerekenler nelerdir?

Kredi Kartınız Yurt Dışı Kullanımına Açık Mı Değil Mi?

Kredi kartınızı yurt dışında da rahatça kullanabilmek için, ilk önce yurt dışı kullanımına açtırmanız gerekiyor. Eğer kartınız elinize yeni ulaşmışsa ya da yeni bir kart ise, çoğu zaman yurt dışı kullanımına kapalı oluyor. Kartınızı yurt dışı kullanımına açtırmak için bankanızın müşteri hizmetlerini arayabilir, bizzat şubeye gidebilir veya internet bankacılığı ile işlem yapabilirsiniz. Sonrasında ise isteğinize göre kartınızı yurt dışı kullanımına açtırabilir ya da kapattırabilirsiniz.

Yurt Dışında Kullanılabilen Kredi Kartlarını Öğrenin

Kredi kartı kullanan kişilerin; çok iyi bildiği üzere, kartlar Master Card ve Visa Card olmak üzere iki farklı gruba ayrılıyor. Kredi kartını yurt dışında da kullanabilmenin bir diğer yolu da yurt dışında hangi kartların kullanılabildiğini öğrenmek. Fakat genel olarak her ikisi de yurt dışında da rahatlıkla kullanılabiliyor.

Yurt Dışı Harcamaları Kredi Kartı Ekstrenize Nasıl Yansır?

Yurt dışında yapmış olduğunuz harcamalar; kart ekstrenize TL, Euro veya Dolar olarak yansır. Eğer bankanıza bu konuda bir talepte bulunur ve harcamalarınızın ne şekilde yansımasını istediğinizi belirtirseniz, ekstrede ki borcunuz da o şekilde görünür. Fakat Euro ya da Dolar olarak görünmesini istiyorsanız da ekstrenizde ki borç doğrudan bu şekilde görünür.

Kart Komisyonu Yurt Dışında Da Kesiliyor Mu?

Kredi kartı kullanıcılarının en büyük problemlerinden birisi de kart komisyonu. Yurt içinde olduğu gibi yurt dışında da farklı para birimleriyle alışveriş yapılacağı için, kredi kartından burada da komisyon kesiliyor. Bankaların kredi kartlarına yurt dışı için koyduğu komisyon oranı %3’tür.

ATM Kullanarak Yurt Dışında Da Ödeme Yapılabilir Mi?

Eğer; müşterisi olduğunuz ve kredi kartını kullandığınız bankanın yurt dışında da şubesi varsa, orada ki ATM’den de ödemenizi rahatlıkla yapabilirsiniz. ATM’den ödeme yaparken dikkat etmeniz gereken nokta ise ödemelerinizi mesai saatleri içinde yapmak. Böylece olası bir problemin önüne geçmiş olursunuz.

Yurt Dışında Kredi Kartı Kullanmak Güvenli Mi?

Kredi kartı kullanımı konusunda bilinçli bir tüketiciyseniz, kartınızı yurt dışında da kullanmanızda herhangi bir problem yok tabii ki. Fakat yurt dışındayken kopyalanma, kart bilgilerinizin çalınması, şifrenizin çalınması gibi problemlere karşı dikkatli olmanızda da fayda var. Ayrıca yurt dışına çıkarken, kart limitinizi düşürmek de faydalı bir davranış olacaktır.

Yurt Dışında Kredi Kartı Kullanınca Ek Faiz Ödenir Mi?

Tıpkı yurt içinde olduğu gibi, yurt dışında da kredi kartı kullanımında bankaların faiz durumu söz konusu. Ayrıca her bankanın kendine özgü komisyon ve faiz oranı var. Bu nedenle yurt dışına çıkmadan önce bu konuda araştırma yapmanızda fayda var. Gecikme faizi için de bankanızla iletişime geçip, bu konuda bilgi alabilirsiniz.

Kredi Kartı Slipleri Neden Saklanmalı?

Kredi kartı slipleri; sizin yapmış olduğunuz alışverişin durumunu gösteren bir belge görevi görür. Bu nedenle yurt içinde olduğu gibi, yurt dışında da küçük ya da büyük ayrımı olmaksızın, yapmış olduğunuz tüm alışverişlerin sliplerini saklayın. Herhangi bir aksilik ya da bir problemde bu slipleri gösterip, geri ödeme alabilir yada haklı olduğunuz şeyi ispatlayabilirsiniz. Yani kredi kartı slipleri, nerede olursa olsun sizin için önemli evraklar arasında yer alıyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu