Yüksek Öğrenim Kredisi Veren Bankalar 2018

Eski zamanlara nazaran günümüzde kredi kullanmak oldukça kolay bir hal almıştır. Bazı gerekliliklerin yerine getirilmesi ile çok sayıda kişi bankaların sunmuş oldukları kredi ürünlerinden faydalanabilirler. Hatta öğrencilere bile kredi imkanları tanınmaktadır. Özellikle üniversite eğitimi almak isteyen ve buna ekonomik gücü olmayan bireyler bankalara kredi talebinde bulunabilirler.

Kredi Çekerken Aranan Şartlar ve Belgeler

Yüksek öğrenim kredisi veren bankalar bankacılık sektörünün yaygınlaşması ve ülkemizde kamu bankalarının yanında özel bankalarında faaliyet göstermesi neticesinde öğrencilere kredi imkanı sağlamaktadırlar. Bunun yanı sıra Ziraat Bankası’ndan her üniversite öğrencisine her yıl öğrenim kredisi imkanı sağlanır.

Öğrenim Kredisi

Buna bazı öğrenciler Başbakanlık kredisi de demektedirler. Başbakanlık tarafından sağlanan öğrenim kredisi ile öğrenciler okulları bitene kadar her ay Başbakanlık tarafından ödeme almaktadırlar. Buna öncülük eden banka ise Ziraat Bankası olmaktadır.

Öğrenim kredisi başvuruları eğitim-öğretim yılı başlamadan önce yapılır ve genel olarak eğitim-öğretim yılının başlamasında sonra Ocak ayı gibi almaya başlanılır. Bunun için sonbahar mevsiminde belirlenen tarihlerde öğrenciler eğitim gördükleri şehirde notere gidip bazı işlemleri gerçekleştirmelidirler. Noter işlemleri esnasında öğrencilerden cüzii bir miktar ödeme yapmaları istenir. Birkaç ay sonra da ödemeler düzenli yapılmaya başlanır.

Eğitim Kredisi

Yüksek öğrenim kredisi veren bankalar öğrencilere sağladıkları kredi ürünlerini eğitim kredisi olarak değerlendirirler. Eğitim kredileri için de diğer kredilerde olduğu gibi bazı işleyiş prosedürü bulunur. Gerekli koşullara uyum sağlandığında hemen hemen her banka eğitim kredisi vermektedir. Bu koşullar ise şöyledir:

  • Öğrencinin ailesinin kendisine kefil olması istenilir.
  • Öğrenci hem okuyup hem çalışıyor ise maaş bordrosunu bankaya evrakları arasında sunmalıdır.
  • Eğitim kredisi ödemesini alacak olan öğrenciler ilgili bankaya ailelerinin gözetimi altında gelerek ödemeyi teslim alabilirler.

Yüksek Öğrenim Kredisi Veren Bankaların Listesi

  • Akbank
  • İş bankası
  • Denizbank
  • Garanti bankası
  • Ziraat bankası

Akbank Öğrenci Kredisi

Akbank öğrenci kredilerinde düşük faiz oranlarını esas almaktadır.

İş Bankası Öğrenci Kredisi

Banka öğrencilere uygun paketlerle finansman desteği sağlar ve düşük faizli kredileri ile eğitime destek verir. İş bankasından öğrenci kredisinin alınmasında öğrenci kayıt belgesi veya okul giderini muhafaza bir belge ile kredi başvurusunda bulunmak mümkündür. Belge karşılığında kredinin tutarı öğrenci ve ailesi dilerse direk okul hesabına yatar dilerse nakit olarak alabilirler.

Denizbank Öğrenci Kredisi

Lisans eğitimi alan, doktora yada master yapan öğrencilere Denizbank destek sağlamaktadır. Denizbank on bin TL’ye kadar eğitim kredisi veren bir banka olup 12, 24 ve 36 aya kadar vade imkanı tanır.

Garanti Bankası Öğrenci Kredisi

Garanti bankası 100.000 TL’ye kadar ve 48 aya varan vadelerle eğitim kredisi sağlamaktadır. Eğitim kredisi veren bankaların başında gelir.

Ziraat Bankası Öğrenci Kredisi

36 aya kadar vade ile taksitli veya kredili mevduat şeklinde eğitim kredisi sağlayan banka eğitime destek veren bankalar arasında önemli bir yere sahiptir. Düşük faizleri ile avantajlı bir banka olaraka karşımıza çıkar.

Bir Cevap Yazın