Yeni Kimlik Ücreti Yatırma (Ziraat Bankası, PTT ATM)

Yeni kimlik çıkartmak için PTT ve Ziraat bankası kimlik ücreti yatırma işlemlerinin nasıl yapılacağını ayrıntılarıyla buradan aktarıyoruz.

yeni kimlik ücreti ödeme

Yeni kimlik ücreti yatırma işlemlerini Ziraat bankası, Akbank, TEB, İş bankası ve PTT gibi kurumlardan yapabiliyorsunuz. Yapılan ilgili yasal düzenleme ile birlikte vatandaşlara özel kimlik kartı yenilendi. Beraberinde pek çok avantajlar da getiren yeni kimlik kartının yasal kapsamda hizmet bedeli ATM cihazları üzerinden de ödenebiliyor. Yeni kimlik kartı ücreti ödenmesi için pek çok alternatifler de bulunuyor.

Bunlardan biri de internet üzerinden kredi kartı ile ücret ödenmesidir. Bunun haricinde nüfus dairelerinin yer aldığı yerlerde PTT şubesi açılmasıyla birlikte de yeni kimlik kartı hizmet bedeli ödenmesi için ayrı bir nokta oldu.

Yeni Kimlik Ücreti İçin ATM’den Para Yatırma

Ziraat bankası kimlik ücreti yatırma işlemleri için, Ziraat Bankası ATM cihazından Para Yatırma sekmesi açılmalıdır. Bu adım sonrasında kartsız işlem sekmesine basılır. Sırasıyla Öde > Vergi Ödeme > Kimlik Kartı Yenileme sekmesine basılır. Hemen sonrasında T.C kimlik numarası girilerek işlem gerçekleştirilir. İşlemler gerçekleştirildikten para yerleştirme kısmından istenen ücret yatırılır. Cihazdan para yatırıldıktan sonra en yakın fotoğrafçıya başvurularak 1 adet biyometrik resim çektirilmelidir. Bu işlemden sonrasında nüfus müdürlüğüne başvurularak randevu oluşturulmalıdır.

Çipli özelliğe sahip olan yeni kimlik kartı alınabilmesi için belirtilen ücretin bankalara ait ATM cihazlarından yatırılması gerekiyor. Kimlik değişimi ve doğum kimliği çıkartılması için 25 TL, kaybolan kimlik kartının yeniden çıkartılması için ise 50 TL hizmet bedeli yatırılması gerekiyor. Para yatırma süreci de tamamlandıktan sonra belirtilen diğer belgeler ile birlikte bağlı bulunulan nüfus müdürlüğüne başvurulur.

Nüfus Müdürlüğüne Randevu Alımı

Yeni kimlik kartı bedeli Ziraat Bankası, Türkiye Ekonomi Bankası, Garanti Bankası, Kuveyt Türk Katılım Bankası, Şeker Bank, Albaraka Türk, Yapı Kredi Bankası, Vakıf Bank ve pek çok banka ATM’leri üzerinden yatırılabilir. Bu işlemden sonrasında randevu.nvi.gov.tr web sitesinden veyahut 199 numaralı hat üzerinden yeni kimlik kartı için randevu alınabilir. Nüfus müdürlüğü yoğun mesaisi sebebiyle randevu alımı biraz zaman alabilir.

Yeni Kimlik Kartı Ücreti En Hızlı Ödeme Noktası

İlgili yasal kurum tarafından belirtildiği üzere yeni kimliklerin 2019 yılı itibariyle alınması gerekiyor. Yapılan duyuruda yeni kimlik kartları alımlarının ise 2023 yılına kadar sürebileceği belirtildi. Yeni kimlikler için hizmet bedelinin ise en hızlı banka ATM cihazlarından ve PTT kanalı üzerinden ödenebiliyor. Özellikle sıra durumu bulunmaması yeni kimlik ücreti ödeme işlemini en yakın anlaşmalı banka ATM’lerinden yapabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu