Yeni Düzenlemeye Göre Kredi Notu Düşük Olanlar Artık Araç Bile Kiralayamayacak

Yeni Düzenlemeye Göre Kredi Notu Düşük Olanlar Artık Araç Bile Kiralayamayacak

Araç kiralayacaklar için bir çok yaptırım ve yükümlülük vardı ve onlara bir de findex notu eklendi. Elektrik su doğalgaz borcunu ödemeyenlerin Findeks notu düşük çıkacağı için ticari araç kiralamaları da neredeyse imkansız hale geliyor.

Konuyla alakalı bir otomobil uzmanı şunları söyledi, “Findeks notu şu anda hayatımızın en büyük alanı kaplıyor. Her konuda tek bu araba konusunda değil. Şimdi normalde 100-200 liralık faturasını ödeyemeyen insanlara kalkıp da araba kiralama vermiyoruz daha doğrusu vermek istemiyoruz. Mesela 200 bin 300 bin liralık kiraladığımız arabalar var, şimdi 200 lira 300 lira faturasını ödeyemeyen kredi notunu düşük tutan insanlar benim arabama nasıl sahip çıkacaklar? Ya da ben nasıl güvenip verebileceğim? Bir de şöyle bir durum var devlet bizim aldığımız kararla birlikte devletinde şöyle bir yaptırımı var. Herkes borcuna sadık olsun, sadık olduktan sonra da findeks kredi notu yükseldiği zaman da istediği arabayı istediği zaman kurumsal firmalardan özellikle gelip insanlar tüketiciler araçları kiralayabilir.”

Açıklamalarına devam eden uzman, “Findeks kredi notunun bir alt bir de üst sınırı vardır zaten onları değerlendirerek araç fiyatları da çıkıyor. Yani tek fiyatlar güncel rakama göre çıkmıyor. Sadece siz ne kadar borcunuza sadıksanız kurumsal firmalarda o kadar müşterilerle sadık davranıyor” dedi.

Son bölümde ise “Şimdi biz bu küçük rakamlarda olan fatura borçlarını ödeyemeyen insanlara uygun fiyatlara araba kiralama yapıyoruz. Bana araba geldiği zaman arabada ister istemez sorunlar çıkıyor. Yani nedir kaza oluyor ya da bize söylenmeden araba teslim ediliyor daha sonra ortaya çıkıyor. Ben de bunların önlemini alabilmek için kredi kartıyla bloke koyup ona istinaden ben arabayı veriyorum kiraya. Yoksa kimse 200-300 bin liralık arabasını kalkıp da hani bir kurumsal firma zaten kesinlikle arabasını veremez. O şekil verme gibi bir gücü yetkisi yok. Ama hani merdiven altı yerlerde kiralarlar. Onlarda da ne rent a car kaskosu vardır ne arabaların düzenli bakımları onarımları oluyordur ne lastiği düzgündür. Hani biz de onları zaten tavsiye etmiyoruz çünkü kurumsal yerde araç kiralarken bakım onarım hepsi nizami şekilde düzgün şekilde yapılıyor.” diyerek konuşmasını tamamladı.

Özellikle şu anda banka kredi ödemeleri ve hatta elektrik, su, doğalgaz borçları bile findeks notunu etkiliyor. Eğer kişinin notu çok düşük çıkarsa da kara listeye alınıyor. Böylelikle yeni sistem kişinin de araç kiralamasını da imkansız hale getiriyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı