Yapı Kredi Pos Destek Hattı Telefon Numarası: 444 0 448

Acil pos cihazı sorunlarınıza dilediğiniz zaman çözüm bulabileceğiniz Yapı Kredi pos destek hattı telefon numarası ve YKB posları ile ilgili merak edilenler bu sayfamızda.

yapı kredi pos destek hattı

Yapı kredi pos destek hattı numarası ve bankanın pos cihazları ile alakalı bilgileri bu yazımızdan edinebilirsiniz. Üye iş yerlerine özel pos hizmetleri ile birlikte alışverişleri çok daha kolay hale getiren bankalardan bir tanesi de Yapı Kredi olarak karşımıza çıkıyor. Pos cihazı ya da işlemler ile ilgili herhangi bir sorun yaşadığınızda 7 gün 24 saat hizmet alabilmenize de imkan sağladıklarını belirtmek isteriz.

Yapı Kredi POS Destek Hattı

Yapı Kredi pos destek hattı telefon numarası ile birlikte sizler de çağrı merkezi personeline dilediğiniz an ulaşabiliyor ve sorunlarınızı detaylı bir şekilde paylaşabiliyorsunuz.

444 0 448 / 0850 222 0 44

Bu numaraları arayarak firmanızda kullandığınız POS cihazıyla ilgili yardım alabilirsiniz. Ayrıca uluslararası kart işlemleri ile POS rulosu taleplerinizi de bu hat üzerinden yapabilmeniz mümkündür.

Yapı Kredi POS Destek Hattını Aramanızı Gerektirebilecek Sorunlar

Yapı Kredi POS destek hattına başvuruda bulunmanızı gerektirebilecek sorunları listelersek;

Hata KoduAçıklaması
95Red – Onaylanmadı (Bilgiler yanlış girilmiş veya limit aşılmış olabilirdi)
100Host Sorunu (Banka altyapısında anlık problemler olabilir. Tekrar deneyiniz.)
110Bakiye yetersiz
173Kart internet alışverişine kapalı olduğunda alınabilecek bir hatadır. Banka ile görüşünüz.
220Karta el koyun (Çalıntı kart)
227Para çekme limiti aşılmış
291Üye iş yeri aktif değil. Müşteri hizmetlerini arayın.

Bu sorunların çözümlerinin yanı sıra, POS destek hattı size birçok hata ve talep konusunda yardımcı olacaktır. Yapı Kredi POS destek hattının birden fazla hizmet seçeneği bulunmaktadır. Günlük satış raporları, kart ve mağaza performans bilgileri, müşteri raporları, nakit akış raporları, analiz raporları, kampanya raporları ve daha fazlasını Yapı Kredi POS destek hattının işlem menülerinde bulabilirsiniz.

Yapı Kredi Pos Başvurusunu Nasıl Yapabilirim?

Türkiye’de birçok iş yerine POS cihazı desteği sunan Yapı Kredi, Türkiye çapında ilk POS terminali kuran bankalardan birisidir. Bu geniş ve köklü ağ, müşterilere ve üye iş yerlerine çok çeşitli kampanyalar sunabilme özelliğine sahiptir. Bu nedenle, Türkiye’de hemen hemen her iş yerinde Yapı Kredi POS hizmetinin kullanıldığını söyleyebilmek mümkün olabiliyor.

Geniş ve köklü bir ağa sahip olan Yapı Kredi POS hizmetleri, bu bankanın bünyesinde bulunan müşterilere hizmet etmektedir. Yani, bir iş yeri sahibiyseniz ve satışlarınızda Yapı Kredi’nin bünyesinde bulunan milyonlarca müşteriye hizmet ayrıcalığı tanımak istiyorsanız, Yapı Kredi POS başvurusu gerçekleştirebilirsiniz.

Yapı Kredi, POS cihazı edinmek isteyen firmalar ve iş yerlerine POS ağı hizmeti sunmaktadır. Yapı Kredi şubelerine başvurunuzu yapabilir veya internet bankacılığı üzerinden online başvuru formunu doldurabilirsiniz.

Yapı Kredi POS başvurularında nüfus cüzdanı fotokopisi, imza sirküleri, vekaletname, oda kayıt belgesi ve vergi levhası hazır bulundurulması gereken dosyalardır.

Ayrıca bakın: YKB pos cihazları – Sıkça Sorulan Sorular

Pos Başvurularını Online Olarak Yapabilir miyim?

Pos taleplerinizi online olarak iletmeniz an itibarıyla mümkün değildir. Şu an için tek işlem yapabileceğiniz adres banka şubeleridir ve bankanın personelleri de bu konuda sizlere yardımcı olacaktır. Pos destek hattı ile görüşmelerinizi yaptıktan sonra gerekli yönlendirme de daha sağlıklı bir şekilde yapılacaktır.

İlgili başvuru formunun bankanın resmi sitesinden indirmeniz ve çıktısını alarak doldurmanız gerekiyor. bunun dışında ekstra bir işlem yapmanıza gerek yok ve zaten banka personeli de süreci kendi başına yönetecek ve sizlere bilgi verecektir.

Yapı Kredi Pos Cihazı Kullanımı

Cihaz kullanımı hakkında bilgi almak isterseniz eğer banka personelinden ya da Yapı Kredi pos destek hattı ekiplerinden bilgi alabilirsiniz. İşlem esnasında herhangi bir sorun yaşadığınızda da yine telefon yolu ile iletişime geçmeniz yeterli olacaktır. Soru ve sorunlarınızın tamamı gün içerisinde çözümleniyor ve çok ekstrem bir durum olduğu takdirde bire bir görüşme sağlayabileceğiniz teknik ekipler de mevcuttur.

Yapı Kredi, pos desteği ve hizmeti konusunda öncü firmalardan bir tanesi ve günün her saati hizmet veriyor olmaları da mükemmel bir detay olarak karşımıza çıkıyor. Yalnızca e-ticaret için değil, sahip olduğunuz reel iş yeri için de pos desteği ve hizmeti alabiliyorsunuz. Bu sayede kart ile ödeme yapmak isteyen müşterilerinizi de geri çevirmemiş olacak ve taleplerine yanıt verebileceksiniz.

Ayrıca bakın: Yapı kredi pos kullanım kılavuzu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu