Yapı Kredi Kimin? 2021’de Sahibi Kim? Kime Ait

yapı kredi kimin

1944 yılında kurulan Yapı Kredi bankasının kurucusu Arif Kazım Taşkent; Kimya Yüksek Mühendisi, İş İnsanı, Yazar, Siyasetçidir. Aynı zamanda 9. dönem Manisa Milletvekili olarak görev yapmıştır. “Hizmette Sınır Yoktur” sloganına sahip olan Yapı Kredi Bankası; 846 şube sayısı, 4.330 ATM, güvenilir bankalar arasında olan, 16.631 personel sayısına ulaşan Türkiye’nin ilk özel bankası unvanına sahip tek bankadır.

Yapı Kredi Kimin 2021

Yapı kredi 2021 yılı itibariyle %81.8 ile ana hissedarı olan Koç finansal hizmetler şirketine aittir. Koç finansal hizmetler ise %50 Koç grubu, %50 UniCredit Group şirketine aittir. Yani Yapı Kredi’nin koç holdinge ait olduğunu söylemek pek de yanlış olmaz. Yapı kredinin %18.2’lik kısmı ise halka açık şekildedir.

Yatırımcı İlişkileri

1944 yılı itibari ile başlayan uzun soluklu bankacılık serüveninde, müşteri odaklı çalışan ve 2019 yıl sonu baz alınarak 411 milyar Türk lirası aktif büyüklüğe ulaşarak Türkiye’nin en büyük üçüncü özel bankası olan güvenilir banka Yapı Kredi Bankası’dır. Ulusal ve uluslararası bankacılık iştiraklerine sahip öncü finansal hizmet kuruluşlarındandır. Bireysel bankacılık, kişiye özel bankacılık, Kobi, ATM sistemleri, ticari bankacılık olarak oldukça başarılıdır.

Kültür ve Sanat

Kurucu Kazım Taşkent tarafından belirtilen en önemli koşul; kuruluşların önemli iki görevinden birinin de toplumsal görevler olduğu, kültür ve sanata önem veren bir banka olan Yapı Kredi Bankası’nın kuruluş amacıdır. Yapı Kredi tarafından üretilen kültür ve sanat hizmetleri;

  • Sanat Galerileri
  • Yapı Kredi Yayınları
  • Sanatsal ve Kültürel Müzeler
  • Kütüphane hizmetleri

Bu sebeple Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık A.Ş. kurulmuş, kültür ve sanat hizmetleri üretilmiştir.

Yapı Kredi Sürdürülebilirlik

Banka olarak sürdürülebilir kâr marjı, uzun vadeli sosyal refah ve müşteri memnuniyeti üzerine çalışmalar yapılmaktadır. Belirlenen bu hedeflere ulaşabilmek adına 5 temel sermaye belirlenerek, performans, uygulama, hedef politikası gibi etkenler bu sermaye modelinden yararlanmıştır. Bunlar; insan, sosyal, entelektüel, finansal ve doğal sermaye olarak belirlenen hedefe ulaşma yöntemleridir.

Çevre Yönetimi

Yapı Kredi Bankası ve Koç Çevre Kurulu tarafından belirlenen, çevre yönetimi ile ilgilenen yöneticiler tarafından denetimler düzenli olarak yapılmakta ve hesap verilebilirlik konusunda şeffaf bir tutum sergilemektedir. Çevre yönetimi konusuna giren; iklim değişikliği yönetimi, su yönetimi, atık yönetimi, tedarik zinciri yönetimi konuları ve raporları detaylı olarak inceleniyor. Çevre performans raporlarına göre çıkan sonuçlar hakkında sivil toplum kuruluşlarından, paydaşlardan öneri ve görüş alarak daha iyi bir gelecek için yeni adımlar atıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu