Varlık Barışı Nedir? Ne Demek? Ne İşe Yarar?

varlık barışı nedir ne işe yarar

Varlık barışı nedir, ne işe yarar gibi bu yasadan faydalanmayı düşünenler için geniş bir araştırma hazırladık. Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından geçtiğimiz aylarda yapılan açıklama sonrası bir tür vergilendirme indirimi olan varlık barışı, birçok yatırımcı ve ticaret insanının merak ettiği konular arasına hızlıca girmeyi başardı. Ticaret ve yatırım türüne göre değişiklik gösteren varlık barışından kimler yararlanabilir? Varlık barışı için hangi koşulların sağlanması gerekmektedir?

Varlık Barışı Yasası

GİB tarafından geçtiğimiz aylarda vatandaşlara sunularak büyük bir avantaj sağlayan varlık barışı; Türkiye dışına herhangi bir ülkede bulunan altın, dolar, gayrimenkul veya taşıt gibi varlık fonlarının bankalar veya devlet kurumları aracılığı ile belirlenen süreler içerisinde Türkiye’ye getirilmesi işlemine verilen addır.

Varlık sahibi kişinin bu varlık fonlarını ülke içerisine sokabilmek için bu aracı kurumlara bildirilmek sureti ve belirlenen standart vergilerin ödenmesi durumunda, varlık barışı sayesinde hiçbir ekstra vergi ve sorgulanma işlemi uygulanmadan bu varlık fonları ülke içerisine getirilebilecektir. Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından açıklanan bir diğer husus ise, yurt dışından edinilen gelirlerin Türkiye’ye girişi ile alakalıdır.

Varlık Barışından Kimler Yararlanabilir?

Varlık barışı yasasına başvurarak Türkiye vatandaşlığı bulunan ve ülke içerisinde kullanmak üzere varlık fonlarını taşımak isteyen birçok kişinin araştırdığı konulardan biri olan varlık barışı, yurt dışında çalışan, yatırım yapan veya yaşayan birçok kişiyi kapsamaktadır. Son 5 yıl içerisinde edinilmiş olması ile birlikte bu varlık fonlarının ülkeye taşınması, tamamen yasal koşullar ile yapılmak kaydı ile serbest kılınarak birçok devlet ve özel banka bu iş için görevlendirilmiştir. Bankaya bildirimde bulunmadan varlık fonu girişleri için de kaçakçılık yasasına düzenleme gelirken, varlık barışı 2019 itibari ile on bir yıl sonra tekrar Türkiye sınırları içerisinde uygulanmaya başlanmıştır.

Varlık Barışı Ne İşe Yarar?

2018 yılında Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından duyurularak 2019 yılında yürürlüğe giren geçici varlık barışı yasasının ülke vatandaşlarına sunduğu birçok avantaj bulunmaktadır.

Ülke ekonomisini canlandırmak amacı ile tercih edilen varlık barışı uygulamasının sunduğu birçok avantaj içerisinde, varlık barışının avantajlardan bazıları şunlardır;

  • Yurt dışından Türkiye’ye getirilen varlık fonlarından yalnızca %3’lük bir vergi kesintisi
  • 2008 yılında yaşanan ekonomik krizde uygulanan varlık barışı sayesinde 35 milyar dolarlık fon girişi
  • Yüksek fon girişi sayesinde ekonominin yüksek oranda canlanma ihtimali
  • Ülkeye giren dövizler nedeni ile TL/Dolar veya TL/Euro gibi grafiklerde Türk Lirası lehine avantaj

Ülkeye ve vatandaşlara uygulanan varlık barışı sayesinde ekonomik gelişmelerin yaşanma oranı yüksek oranda artarken, varlık barışı sayesinde yüksek oranda ülke içerisinde döviz girişi de sağlanmaktadır.

2008 Varlık Barışı ile Arasındaki Farklar

2008 yılında yaşanan ekonomik kriz sonucu bir kez daha gündeme gelerek uygulanmaya başlayan varlık barışı, 2 yıl aktif bir şekilde uygulandıktan sonra 2010 yılında iptaline karar verilmiştir.

Ekonomiyi canlandırmak adına tercih edilen varlık barışı yasasında 2008 yılındaki senaryodan birçok fark bulunmaktadır. 2008 yılında yapılan varlık barışı yasası, yurt dışında varlık fonu bulunan kişilerin yalnızca Türkiye sınırları içerisinde sermaye olarak kullanılması durumunda getirilebiliyordu. Bu sayede ekonomiyi canlandırmak hedeflenirken, 2008-2010 yılları arasında toplamda 35 milyar dolarlık varlık fonu girişi yapıldığı Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından vatandaşlara duyurulmuştu.

Ancak 2019 varlık barışı yasasında yurt dışı bankalarında altın, Dolar, Euro, taşıt ve gayrimenkul gibi varlık fonlarının tek bir amaca bağlı kalınmadan ülkeye taşınmasına izin veriliyor.

Varlık Barışı Yasası Ne Kadar Süre ile Uygulanacak?

Türkiye Cumhuriyeti Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından 2018’in son aylarında duyurulan varlık barışı yasası, geçici 85 olarak Türk kanunlarına eklenmiştir. 2018 yılında duyurulduğunda 2020 yılının Kasım ayına kadar süreceği duyurulan varlık barışı uygulamasında, birçok vatandaş ve ekonomist tarafından uzatma süresi bekleniyor.

2008 yılında 35 milyar dolarlık bir fon girişini sağlayarak ekonomik kriz döneminde büyük bir avantaj sağlayan varlık barışı yasası, ikinci kez uygulandığı 2018 yılından itibaren uygulanmaya devam ediyor.

O dönemin Maliye Bakanı Naci Ağbal tarafından duyurulan yasa için; “Vatandaşlarımız yılın 11. ayına kadar süre ile uygulanması planlanan varlık barışı kapsamında, varlık fonlarını Türkiye’ye taşıyarak ülke içerisinde büyük bir tasarruf sağlayabilecekler.” cümlesi ile vatandaşlara müjdeli haberi vermişti.

Varlık Barışı Bildirim ve Beyanı Hangi Kurumlara Yapılıyor?

Varlık barışı yasasından yararlanarak yurt dışında bulunan varlık fonlarını Türkiye’ye taşımak isteyen kişiler için bildirim ve beyan adresleri duyuruldu. İlk olarak devlet bankaları, varlık fonu işlemleri için birinci derecede görevli bankalar olarak duyurulurken; özel bankalar arasında varlık fonu yasasında görevlendirilen kurumlar ve kişinin varlık fonu türüne bağlı olarak değişen bağlı olduğu vergi dairesi müdürlükleri de varlık barışı yasasına uygun olarak yurt dışından Türkiye’ye taşınan fonlarda bildirim ve beyan merkezleri olacak.

Yurt dışında yaşayan kişiler için Türkiye Cumhuriyeti Konsoloslukları bu varlık barışı yasası için gerekli bilgilendirmelere sahip olduğundan, ilk olarak konsolosluklara başvurularak varlık barışından yararlanmak isteyen kişilerin bulundukları ülkeye bildirim ve beyan sunmaları gerekiyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu