VakıfBank Kimin? Devletin Mi? Özel Mi? (2022 Ortaklık Yapısı)

vakıfbank kimin

11 Ocak 1954 tarihi 6219 sayılı kanun ile dönemin Başbakanı Adnan Menderes’in özel talimatı ve vakıf kaynaklarının ekonomik kalkınma ihtiyaçlarını daha verimli değerlendirmek amacı hedeflenerek kurulmuştur. Özel kanun ile kurulan Vakıf Bankası 50.000.000 Türk lirası sermayesi ile aynı tarihte anonim ortaklık olarak kurulmuştur. Günümüzde 900 şubeye kadar ulaşmayı başarmış lider bankalar arasındadır. Vakıfbank günümüzde bir devlet bankası olarak faaliyetlerine devam etmektedir.

Vakıfbank Kimin? Devlet Bankası Mı?

Vakıfbank’ın bugün hisselerinin çoğuna Hazine ve Maliye Bakanlığı ve Türkiye Varlık Fonu sahiptir. Bu anlamda Vakıfbank devlete ait bir bankadır. Yurt içi ve yurt dışında faaliyetlerine hız kesmeden devam eden Vakıfbank’ın 2022 yılı için güncel ortaklık yapısı şu aşağıdaki gibidir:

T.C. HAZİNE VE MALİYE BAKANLIĞI%37,46
DİĞER MÜLHAK VAKIFLAR%0,06
VAKIFBANK MEM. VE HİZM. EM. VE SAĞ. YARD. SAN. VAKFI%10,30
DİĞER GERÇEK VE TÜZEL KİŞİLER%0,04
TÜRKİYE VARLIK FONU%35,99
HALKA AÇIK%16,15
Toplam%100
Vakıfbank Güncel Ortaklık Yapısı

VakıfBank İştirakleri

VakıfBank ulusal ve uluslararası şubeleri, 12 iştirak, 12 bağlı ortaklık yapısı içerisinde, bağlı ortaklık ve iştirak yapısının dördünde bankacılık, ikisinde sigortacılık hizmetleri, altısında diğer mali iştirakleri olarak hizmet veriyor. On ikisi finans sektörü içerisinde yer alarak; biri enerji sektörü, ikisi turizm sektörü, biri imalat sektörü, sekizi diğer ticari işletme olarak hizmet veriyor. Finans sektörü dışındaki iştirak ve ortaklıkların sayısı ise on ikidir.

VakıfBank Hizmetleri

Kurulduğu günden itibaren Türkiye’nin ekonomik kalkınmasına, tasarruf gelişimine büyük katkıları olan VakıfBank; müşteri, çalışan, paydaş ve toplumsal değerlerini en etkin şekilde kullanmayı misyon edinmiştir. Hizmetleri;

  • Kurumsal bankacılık
  • Ticari bankacılık
  • Bireysel bankacılık
  • Kobi bankacılığı

Bu hizmetlerin yanı sıra tüm uzman finansal yapısı ile hizmet vermektedir. Türkiye’nin en önemli bankaları arasında bulunan VakıfBank; finansal iştirak vasıtasıyla sigortacılık, factoring ve finansal kiralama hizmetleri konusunda da uzmandır. Teknolojik gelişmeleri takip eden, müşterilerine sunan ve uygulayan yapısıyla memnuniyeti üst seviyeye ulaştırmayı başarmıştır.

Vakıfbank Yurtdışı Faaliyeti

Yurtdışında da faaliyetleri devam eden şube ve iştirakleri; Vakıf Bank, ABD New York şehrinde bir şube, Bahreyn Off-Shore ve Erbil bölgesinde üç şubeye sahiptir. İştirakleri arasında Avusturya, Almanya, KKTC’de üç banka vardır.

VakıfBank Kültürel Faaliyetler

VakıfBank Kültür Yayınları; kültür yayıncılığında önemli ve benzersiz eserleri okurlar ile buluşturma amacını hayata geçirmek adına yayın hayatına başladı. Deneyimli ve profesyonel ekip ile hazırlanan yayında, 100’e yakın eserin yayın havuzundan yayın kuruluna sunulmuştur. Türk klasikleri, dünya klasikleri, ilk basım, sanatsal eserler, özel arşiv seriler, pedagojik kitaplar, sanat tarihi ve bire bir basımlar gibi birçok eseri okuruyla buluşturuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu