Vakıfbank BES İptal

vakıfbank bes iptal

Vakıfbank bes iptal konusunda bu yazımızdan bilgiler alabilirsiniz. Sosyal Güvenlik Kurumu’na bağlı olarak çalışan kişiler, hizmet yılını doldurup emeklilik yaşına geldikten sonra emekliliği hak ederler. Fakat aldıkları maaş belirli bir oranda düşer. Bireysel emeklilik sisteminin amacı ise bu açığı kapatmak ve emeklilik öncesi dönemdeki yaşam standartlarını devam ettirmektir. Birçok banka ve sigorta şirketi bireysel emeklilik hizmeti sunar. Bunlardan biri de Vakıfbank’tır.

Vakıfbank Bireysel Emeklilik Sistemi

Vakıfbank BES’ten emekli olabilmek için en az 10 yıl süre ile sistemde kalma şartı vardır. Diğer mutlak şart ise emeklilik yaşı olan 56 yaşını doldurmaktır. Bu şartlar yerine getirilmediği sürece bireysel emeklilik sisteminden faydalanmak mümkün değildir. Fakat bazı durumlarda emeklik planlarında değişiklik gerekebilir. Vakıfbank, müşterilerine 1 yılda en fazla 4 kez bu değişiklikten yararlanma hakkı tanımıştır. Daha fazla değişiklik yapılamaz. Bireysel emeklilik sisteminde en az 10 yıl kalan ve 56 yaşını doldurup emekliliğe hak kazanan herkes isterse parasını toplu isterse aylık ödeme şeklinde alabilir. Bu durum müşterinin inisiyatifine bırakılmıştır.

Vakıfbank Bireysel Emeklilik İptali

Vakıfbank bünyesinde bireysel emeklilik sistemine dahil olan herkesin istediği zaman sistemden çıkma hakkı vardır. Bunun için en kısa yollardan birisi bankaya SMS göndermektir. 4933’e bankanın istediği formatta iptal için SMS gönderilir. Gelen cevaba göre işlemler takip edilir ve sistemden çıkış işlemi tamamlanır. SMS göndermek istemeyen müşteriler vakıf emeklilik çağrı merkezini arayabilirler.

Vakıf emeklilik çağrı merkezinin telefon numarası 444 9 237 veya 0850 222 9 237 şeklindedir. Ayrıca otomatik BES için kurulmuş bir birim vardır. Bu birimin telefon numarası ise 0850 222 9 657 şeklindedir. Bu numaralardan herhangi biri aranarak Vakıfbank bes iptali talep edilebilir. Ayrıca iptal işlemini telefon bankacılığı ya da internet bankacılığından yapmak da mümkündür.

Vakıfbank Bireysel Emeklilik ve Devlet Katkısı

Vakıf emeklilik sisteminde %25 devlet katkısı bulunur. Yani yatırılan tutarın %25’i kadar devlet ek ödeme yapar. Ancak bunun belirli şartları vardır. İlk 3 yıl boyunca sistemden çıkmamak gerekir. 3 yıl sonunda çıkılırsa %15, 6 yıl sonunda çıkılırsa %35, 10 yıl sonunda çıkılırsa %60 oranın da ek ödeme alınır. Emekliliğin hak edilmesi durumundaysa tamamı alınır.

Bu yazımızda Vakıfbank bes iptal konusunda detaylı bilgiler verdik. Buradaki yöntemlerle kolay bir şekilde bireysel emeklilik sisteminden çıkış yapabilirsiniz. Aklınıza takılanları veya eklemek istediklerinizi bizlere yorum bölümünden iletebilirsiniz.

Yorum Yapın