Vakıfbank Altın Hesabı Nasıl Açılır?

vakıfbank altın hesabı nasıl açılır

Vakıfbank kişilerin tasarruf etmelerini sağlamak için altın hesabı hizmeti verir. Vakıfbank tarafından verilen bu hizmete bağlı olarak kişiler altın hesabı açtırabilir ve bu sayede tasarruf edebilirler. Vakıfbank tarafından açma imkanı verilen altın hesabının ismi Altın Çağı Hesabı olarak anılır. Bu hesapta kişiler altın birikimi yapabilecekleri gibi istedikleri durumlarda da altın satın alma ve altın satma işlemlerini gerçekleştirebilirler. Ayrıca Altın Çağı hesabından farklı olarak banka Yatırım Altın hesabı hizmeti de verir.

Vakıfbank Altın Çağı Hesabının Özellikleri

Vakıfbank tarafından müşterilerine birikim yapmaları ve tasarruf etmeleri tarafından sunulan Altın Çağı Hesabı açma hizmeti verilir. Altın Çağı Hesabı’nın özellikleri arasında şunlar vardır;

  • Hesabın en önemli özelliği faizsiz hesap olmasıdır.
  • Hesabı açtıran kişiler hesap için işletim ücreti ödemezler.
  • Vakıfbank aracılığıyla avantaj sağlayan kurları kullanarak altın alışverişi yapabilirler.
  • Hesabı açan kişiler 0.01 gramdan başlayan oranlarda altın alışverişi yapabilirler.
  • Altınlarını çalınma riskinden koruyabilirler.

Altın Çağı Hesabı bu özelliklere sahip bir altın depolama hesabıdır. Bu hesabı açtırarak tasarruf ya da yatırım yapmak isteyenler bankanın ATM’lerini, şubelerini, telefon ve internet bankacılığını kullanabilirler.

Vakıfbank Yatırım Altın Hesabı

Vakıfbank müşterilerinin altın yatırımı için açabilecekleri altın hesaplarından diğeri ise Yatırım Altın Hesabı’dır. Bu hesabın açılabilmesi için öncelikle kişilerin bankada açılmış bir yatırım hesabı olması gerekir. Bu hesap üzerinden Yatırım Altın Hesabı açtırarak altın alışverişlerine başlayabilirler. Bu hesapta da kişiler avantajlı kurlardan yararlanarak işlem yapabilirler. Bu hesabı açan kişilerden aylık olarak 0.01 oranında komisyon alınmaktadır.

Kaydi Altın Alım İşlemi

Vakıfbank altın çağı hesabı açan kişiler kaydi altın alımı yapabilirler. Bunun için açtıkları hesaplarla 995/1000 saflık oranlarındaki külçe altınları gram cinsinden alım ve satım işlemi gerçekleştirebilirler.

Hesaplar Arası Transfer İmkanı

Vakıfbank bünyesinde açılan Altın Çağı Hesabı sahipleri farklı kişilerin Altın Çağı Hesap’larına havale işlemi gerçekleştirebilirler. Ayrıca bu hesaptan Yatırım Hesabı’na transfer yapma imkanı elde ederler. Yine Yatırım Hesabı’ndan havale karşılama işlemi de gerçekleştirebilirler. Yatırım Hesabı olanlar da farklı Yatırım Hesabı’na ya da Altın Çağı Hesabı’na havale yapabilirler.

Altınların Teslim Alınması

Vakıfbank aracılığıyla açılan altın hesabı sahipleri istedikleri zamanlarda altınlarını teslim alma imkanına da sahiptirler. Altınların teslim edilmesi için tek şart altınların miktarın 5 kg’dan az olmamasıdır. Ayrıca teslim işlemlerinde bankanın belirttiği komisyon ücretini de ödemeleri gerekir.

Hesaplar Üzerinden Altın Alım Satım Yapma Yolları

Vakıfbank’tan altın hesabı açan kişilerin altın alım ve satım işlemlerini yapmaları için çeşitli yollar vardır. Bu yollar şunlardır; Vakıfbank mobil uygulaması, Vakıfbank şubeleri, internet bankacılığı ve ATM’lerdir. Ayrıca kişiler Vakıfbank müşteri hizmetlerini kullanarak da alım ve satım işlemlerini gerçekleştirebilirler. Şubeler dışındaki yollar 24 saat kullanılabilmektedir. Yatırım Altın Hesabı ya da Altın Çağı Hesabı fark etmeksizin bu yollar kullanılarak altın alışverişi yapılabilir.

Altın Fiyatlarının Belirlenmesi

Kişilerin hesapları için kullanabilecekleri altın alışverişlerinde talep edilen altın fiyatları hem yurt içi hem de yurt dışı piyasalarına bakılarak belirlenir. Ayrıca BİST ve döviz kurları da bu fiyatların belirlenmesinde etkilidir. Kurlardaki değişimler gün içinde farklılık gösterebildiği için altın fiyatları da gün içinde değişiklik gösterebilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu