Vadeli Mevduat Hesabı Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Açılır?

vadeli mevduat hesabı nedir

Vadeli mevduat, insanların birikimlerini değerlendirmeleri amacıyla bir bankaya paralarını belirli veya belirsiz süreler dahilinde faiz alımı karşılığında yatırmasıdır. Bankaya yatırılan paranın miktarına ve bankanın vermiş olduğu faiz oranına bağlı olarak insanlar her düzenli olarak belirli bir pay gelir elde ederler.

Herhangi bir şekilde maddi kayıp riskinin bulunmamasından ötürü günümüzde birçok insan tarafından en yaygın biçimde tercih edilen yatırım seçeneklerinden biridir. Vadeli mevduat faiz oranları, bankadan bankaya göre değişebilen bir durumdur. Bazı bankalar yüksek miktarlarda faiz oranı sunabilirken bazılarıysa bunlara nazaran daha düşük seviyelerde bir faiz oranı verebilmektedir.

Vadeli mevduat sisteminde zaman aralıklarının isteğe bağlı olarak ayarlanması şansları vardır. Genel olarak vade zamanları 1 aydan 3 aya, 6 aydan 12 aya ve 24 aya kadar uzayabilmektedir. Bu durum yatırımcının isteğine ve bu yatırımdan ne beklediğine bağlı olarak değişir. Bu dönemler esas alınarak vadeli mevduatta belirlenen faiz oranları, TL veya döviz hesap türüne yönelik olarak da bir değişkenlik gösterebilmektedir.

İlgili: En iyi birikim hesabı hangi bankada

Vadeli Mevduat Hesabının Açılışı

Genel olarak birçok insan yaşamdaki çeşitli gereksinimlerinden dolayı yaygın olarak vadesiz mevduat hesabı açtırır. Bu herkes için gerçekleştirilmesi oldukça kolay bir işlemdir.

Benzer şekilde vadeli mevduat hesabının açılması da çok rahat bir şekilde yapılabilir;

  • Vadeli hesap açılması için 18 yaşından büyük olunması
  • İşlem yapılacak bankanın herhangi bir şubesinde gidilmesi
  • Bankanın talep ettiği evrakların hazırlanıp tamamlanması
  • Daha sonra bankada ilgili hesap formunun doldurulması
  • Banka hesap sözleşmesinin imzalanması
  • Açılan hesaba yatırılacak para miktarının ve vade süresinin belirlenmesi
  • Buna uygun olarak vadeli hesabın aktif edilmesi ve işlemin tamamlanması

Bu işlemlerle birçok birikimi olan insan rahatlıkla tercih ettiği banka üzerinde uygun şekilde kişisel bir banka vadeli mevduat hesabı açılışını gerçekleştirebilir.

İlgili: Ziraat bankası hesap açma

Vadeli Hesap Açarken İstenen Evraklar

Vadeli hesap açılışı işleminin başarılı bir şekilde gerçekleşebilmesi için birtakım evrakların hazırlanmasına ihtiyaç vardır.

  • Geçerliliği bulunan bir kişisel bir kimlik kartı
  • İkametgahı gösteren bir belge ve telefon numarası
  • Son 3 aya ait herhangi bir fatura

Genel anlamda bu evrakların uygun şekilde bir araya getirilmesiyle bankalarda vadeli hesap açılış işlemleri sorunsuzca gerçekleşir.

Mobil Bankacılık

Vadeli mevduat hesabı sahipleri, belirtilen kimlik kartı, ikametgah ve cep numarası gibi bilgileri eksiksiz bir şekilde bankaya verip sisteme entegre ettikten sonra mobil bankacılığı da kullanabilir bir hale gelirler. Bankacılık işlemlerinde mobil kullanım yatırımcılara sağladığı çok iyi kolaylıklar vardır.

Tüm işlemlerin tek bir noktadan sorunsuzca yapılabiliyor olması bunlardan biridir. Faiz çekimi işlemleri, banka için farklı hesaplara para transferlerinin gerçekleştirilmesi gibi birçok işlem rahatlıkla mobil bankacılık sistemi üzerinden yapılabilmektedir. Mobil bankacılık sistemini kullanabilmenin sağladığı en iyi avantajlardan biri de, hiçbir şekilde şubeye gidilmesine gerek olunmamasıdır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu