Vadeli Altın Hesabı Nedir? Avantajları Nelerdir?

Yatırımlarını altın tarafında değerlendirecek olanların merak ettiği sorulardan olan vadeli altın hesabı nedir, avantajları neler gibi konuları burada sizler için araştırdık.

vadeli altın hesabı nedir avantajları neler

Öncelikle vadeli altın hesabı nedir bunun tanımıyla başlayalım. Vadeli alın hesabı, günümüzde oldukça popüler olan vadeli bir banka hesabıdır. Tam olarak vadeli mevduattan keskin bir şekilde ayrılmamaktadır. Tıpkı vadeli mevduat hesabındaki gibi bankaya yatırmış olduğunuz altın miktarının belirli bir vade sonunda size faiz kazandırması işlemidir. Altından belirli süre kendinizi mahrum bırakıp sizin için en doğru olan bankaya vadeli mevduat şeklinde yatırmanız sonucunda işlemin gerçekleşmesi ile vade arasında geçen zaman zarfında vadeli altın hesabınıza faiz işleyecektir. Çoğu kişi bu işlem ile altınlarını bankalara vadeli altın hesabı açtırarak muhafaza etmektedir.

Vadeli altın hesabının işleyişi oldukça basittir. Elinizde bulunan bilezik, çeyrek altın, tam altın gibi tüm altın çeşitlerini bankaya getirerek vadeli altın hesabında tutabilirsiniz. Bunun için öncelikle vadeli altın hesabı açtırmanız gerekir. Vadeli altın hesabı oldukça kolay bir şekilde banka şubeleri aracılığı ile açılmaktadır. Siz de vadeli altın hesabı açtırmak istediğiniz banka şubesine giderek altın hesabınızı hemen açtırabilir ve birikim yapmaya başlayabilirsiniz. Vadeli altın hesabında yatırmış olduğunuz altınları ister vade sonunda isterseniz vadenin ortasında da bozdurma imkanınız bulunmaktadır.

Mutlaka bakın: Altın hesabı hangi bankada daha avantajlı

Vadeli Altın Hesabı Avantajları Nelerdir?

Vadeli altın hesabının birçok avantajı bulunmaktadır. Bu avantajların başında da altından elde edeceğiniz kar gelmektedir. Vadeli altın hesabı ile altın üzerinde faiz geliri elde edebilirsiniz. Vadeli altın hesabının sağladığı avantajlar şu şekildedir:

  • Yastık altında yer alan altınlar üzerinden gelir elde edebilirsiniz.
  • Altının değer kaybını engelleyebilirsiniz.
  • Altının çalınmasına engel olabilirsiniz.
  • Altının sakladığınız yerde yıpranmasına en olursunuz.

Bu avantajların yanı sıra kişiler bankalarda açtırmış oldukları vadeli altın hesabı için ekstra para ödemek zorunda kalmazlar. Böylelikle yalnızca altın üzerinden elde edilen kar ve faiz oranı ile ilgilenirler. Bu da kişiler için vadeli altın hesabı açtırmanın avantajları arasında sayılabilir.

Vadeli Altın Hesabı Dezavantajları Nelerdir?

Vadeli altın hesabı açtırmanın avantajları olabileceği gibi bazı dezavantajları da bulunmaktadır. Bu dezavantajlar ise şöyle sıralanabilir:

  • Altının değer kaybı yaşaması durumunda kişilerin banka vadeli altın hesabında bulunan altınları da değer kaybetmiş olur.
  • Altın alım satımı sırasında oluşan fiyat farkı kişilerin maliyetlerini artırır.
  • Ayrıca yatırımcılar vadeli altın hesaplarından altın almak istediklerinde veya altın eklemek istediklerinde mesai saatleri dışında işlemi gerçekleştiremezler.
  • Bu da altın riskine karşı yatırımcıları korumaz.

Kişiler diledikleri zaman altın vadeli hesap içinde yer alan altınlarını bozdurmaz bu da genel ekonomik krizlerde veya diğer yaşanan küçük krizlerde olumsuz etkilere yol açabilmektedir. Bankların internet aracılığı ile hizmet vermesi durumunda da altın alım satım fiyatları arasında büyük oranda fark bulunmaktadır. Bu da yatırımcıları olumsuz yönde etkiler. Altın hesabı açtırmanın bu şekilde hem avantajı hem de dezavantajı bulunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu