Tutumluluk Nedir? 8 Adımda Nasıl Tutumlu Olunur?

Tasarruf adına yapılan birçok şeyin tutumluluk olduğu bilinir. Elimizde olanı elbette değerlendirmeli ve savurmaktan kaçınmalıyız. Sadece maddi açıdan değil bunu zaman olarak da değerlendirebiliriz. Peki, tutumluluk nedir? Nasıl tutumlu olunur? Sorularının cevabını birlikte inceleyelim.

Sahip olduğumuz şeyleri savurmaktan kaçınma ve değerine layık bir şekilde kullanmak tutumlu olmak demektir. Tutumlu olan kişi sahip olduğu ne varsa en iyi şekilde kullanmaya onu israf etmekten kaçınmaya çalışır. Tutumlu kişi tasarrufu elden bırakmamalı ve ihtiyatlı davranmalıdır. İhtiyacımız olanın dışında harcamamak bunun yanında gerekli olan kadarını kullanmak tutumlu bir davranışa örnektir.

Eğer tutumlu olmazsak geleceğe olan inancımızı daha fazla kaybeder yapacağımız yatırımların da önünü kesmiş oluruz. Yaşamı hem kendimiz hem de sonrakiler için sorunlu hale getiririz. Çevremizdeki insanlar ile ikili ilişkilerimizde ve hatta ailemizle olan ilişkilerimiz de bile sorunlar yaşarız.

Tutumlu Olmak Ne İşe Yarar?

Tutumlu olmak bir başka açıdan geleceği düşünmek ve geleceği rahat kılmak için yapılan en önemli davranıştır. Savurganlıktan kaçınmak kişinin ekonomik açıdan kendini iyi hissetmesini de saplar. Olumlu bir hayat geleceği düşünmenin en güzel yolu şu anı düşünmek ve ona göre davranmaktır. Gelecek için şu an çalışılmalı emek gösterilmeli ve geleceğe en güzel şekilde birikim ile gidilmeli sonucunda da en verimli yatırım kaynaklarını kullanmalısınız. Gelecekte maksimum hayat, rahat ve enerji dolu bir yaşam için en güzel yol tutumlu olmaktır.

İlgili: Finansal okuryazarlık nedir

Tutumlu Olmanın Yolları Nelerdir?

Öncelikle tutumlu olmak için gelir tespit edilmelidir. Ne kadar gelir ile ne kadar harcama yapıldığı saptanmalı ve ihtiyatlı davranılmalıdır. Peki, tutumlu olmak için neler yapmalıyız işte 8 adımda bilmeniz gerekenler.

  • Harcama kalemleri belirlenmeli nereye ne kadar harcandığı saptanmalıdır.
  • Yapılan harcamalar gruplandırılmalı örneğin mutfak, fatura vs.
  • Alışkanlık haline gelen harcamalar gözden geçirilmelidir.
  • Yanınızda taşıdığınız nakit miktarını azaltmalısınız.
  • Tasarruf sağlayan elektrikli aletler kullanmayı deneyin.
  • Telefonlarınız için en uygun paketleri değerlendirin ve hediyeleri takip edin.
  • İşinize yaramayan eşyaları satmayı düşünebilirsiniz.
  • Yakın mesafe olan gideceğiniz yerlere yürümeyi tercih ediniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu