Turkcell Müşteri Hizmetleri Numarası Direk Bağlanma 2019

Turkcell müşteri hizmetleri direk bağlanma işlemleri ve çağrı merkezi ile alakalı bilgiler yazımızda. Eğer Turkcell operatörüne üyeyseniz, müşteri hizmetlerine en hızlı şekilde bağlanma isteğiniz çok doğaldır. Turkcell müşteri hizmetlerine kısa yoldan direk bağlanma işlemi için cep telefonu numarasından gerekli tuşlamaları yapabilir ve direk müşteri temsilcisine bağlanarak bütün sorularınızı sorabilir, taleplerinizi iletebilirsiniz.

Turkcell Müşteri Hizmetleri

Türkiye ‘deki telefon operatörleri arasında en ön sıralarda kendine yer tutan ve sunduğu hizmet imkânları ile bu yeri sağlamlaştıran Turkcell, 1994 yılında kurulmuştur. Kurulduğu yıldan itibaren durmaksızın gelişen teknolojiyi izleyerek büyümeyi sürdürmektedir. Yenilikçi ve mücadeleci bir telekomünikasyon şirketi olan Turkcell, ülkemizin sayılı güvenilir operatörlerinden birisidir.

Turkcell müşteri hizmetleri, yeni ve eski her abonenin en çok temasta bulunduğu departman olarak bilinmektedir. Bu sebeple de son derece yoğun olan müşteri hizmetleri departmanı, yine de abonelerin memnuniyetini sağlamak maksadıyla hızlı bir iletişim olanağı sunmaktadır.

Turkcell’den hizmet alan ve herhangi bir nedenden dolayı işlem yapmak durumundan olan bir müşteri olduğunuzda yapmanız gereken müşteri hizmetlerine bağlanmak olmalıdır. Müşteri hizmetlerine bağlanmak ve işlemleri yaptırmak için ise bir süre beklemeniz gerekebilir. Hatta bazı menülerde kaybolmanız ve yapacağınız işlemi bulmanız da zorlaşabilir.

Bundan dolayı kolay yoldan müşteri hizmetlerine erişim sağlamak ve ardından da işlemlerinizi yaptırmak istemeniz son derece normaldir. Bunun için işlem durumunuza göre belirlenen menüden ilerlemeniz ve ardından da kısa süreli beklemeniz gerekebilir.

turkcell müşteri hizmetleri direk bağlanma

Turkcell Müşteri Hizmetleri Numarasına Direk Bağlanma

Turkcell operatörüne bağlı olarak faturalı hattınız varsa 532 numarasını aradıktan sonra iki defa “0” tuşuna basarak müşteri hizmetleri personeline direk ulaşım sağlayabilirsiniz. Eğer faturasız bir hatta sahipseniz yine 532 numarasını aradıktan sonra “0” tuşuna basarak müşteri hizmetleri temsilcisine direk olarak ulaşma olanağını elde etmiş olursunuz. Gerekli olan rakam bilgileri bu şekilde bilinmektedir. Sizler de faturasız ya da faturalı hat kullanma durumunuza bağlı olarak bu rakamları tuşlayabilir ve her türlü sorununuzu müşteri hizmetleri ile iletişime geçerek çözebilirsiniz.

Hızlı Bağlanma

Faturalı hat olarak Turkcell’den hizmet alan bir kullanıcının yaptırmak istediği işlemler daha fazla olabilir. Bunun için menüler arasında gezerken bazı kolaylıkları fark etmelisiniz.

Bunlar:

  • Telefonunuzda 522 numarasını tuşlamalısınız.
  • Önce 1 tuşuna sonra da 0 tuşuna basmalısınız.

Bu işlemleri yaptıktan sonra menüdeki adımlar gereği beklemeye alınmak zorunda kalırsınız. Bekleme süreniz menüler arasında gezinme sürenizden daha az olacağı için menüden yararlanmanız daha kısa yoldan bağlanma anlamına gelir.

Faturasız Hatlar

Telefonunuzun faturasız olması halinde ise 532 numarasını aradıktan sonra önce 2 rakamına ardından da tekrar 2 rakamına tuşlamanız istenir. Bu sayede kolay bir şekilde işlemler tamamlanmış olur.

Yapılacak tüm işlemleri bu şekilde canlı destek hattını kullanarak kısa süre içinde tamamlama durumunuz olacağından dolayı diğer işlemler ve menüler ile de uğraşmanız gerekmez.

Turkcell, ülke çapında binde fazla mağazaya ve her abonesinin dünyanın her bir bölgesinden ulaşabileceği bir internet sitesine sahip olan kurumsal bir telekomünikasyon firmasıdır. Türkiye sınırları içerisinde hizmet vermekte olan en büyük üç operatör arasındadır. Milyonlarca abonesi olan Turkcell, siz değerli kullanıcılarına dakika, kısa mesaj ve internet başta olmak üzere geniş yelpazeli bir iletişim hizmeti sunmaktadır. Bunun yanı sıra müşteri deneyimini en üst seviyede tutmak, problem çözmek ve önerilerde bulunmak için müşteri hizmetleri çatısı altında yardımcı olmaya çalışmaktadır. Turkcell müşteri hizmetlerine şubelere gidip ulaşabileceğiniz gibi, internet adresinden ya da cep telefonu aracılığıyla da ulaşabilmeniz mümkündür. Online işlemlerle üyelik girişi yaptıktan sonra veyahut mobil cihazınıza Turkcell’in kendi uygulamasını indirerek internet vasıtasıyla bütün problemlerinizi çözüme kavuşturabilirsiniz.

Ayriyeten internet vasıtasıyla online bir biçimde müşteri hizmetlerine bağlanabilmek ve ihtiyacınız olan desteği alabilmek, telefonla aramak ve bağlanma işlemini dakikalar boyunca beklemekten ziyade daha zahmetsiz bir işlemdir. Zamandan da tasarruf etmeye yarayan online uygulama ya da internet sitesi, siz Turkcell kullanıcılarını büyük oranda memnun etmektedir. Turkcell’in yenilenmiş alt yapılı internet sitesi www.turkcell.com.tr sayfasına giriş yaptıktan sonra online işlemler bölümüne gelerek de birden çok sayıda işlemi internet üzerinden sorunsuz bir şekilde gerçekleştirebilir, aradığınız tüm soruların cevabını bu site üzerinde bulabilirsiniz.

Sizler de çağrı merkezini arayarak uzun dakikalar boyunca sıra beklemek ve menüler arasında kaybolmak istemiyorsanız Turkcell web sitesi üzerinden online işlemlere giriş yapıp hiçbir zaman kaybı ve can sıkıntısı yaşamadan aklınızdaki bir çok işlemi yapabilirsiniz.

Başka Telefon Operatörlerine Kayıtlıyken Turkcell Müşteri Hizmetlerini Aramak

Turkcell operatörüyle bir bağınız yok ama yine de Turkcell müşteri hizmetlerine bağlanıp birtakım sorular sormak istiyor ve müşteri temsilcisi çalışanları ile görüşme yapmak istiyorsanız yapmanız gereken Turkcell abonelerinin yapmış olduğu işlemlerle aynıdır. Çünkü Turkcell bu alanda kurumsal nitelikli bir firmadır, abonesi olmasanız dahi gerekli olan tüm bilgiler, cevaplar ve detaylar sizlerle paylaşılmaktadır.

Turkcell müşteri hizmetleri personeline bağlanarak TL yükleme, paket veya tarife değişikliği, numara güncelleme, bilgi güncelleme ve bilgi alma, şifre işlemleri, internet paketi yükleme ve bunun gibi pek çok operatör işlemlerini çok kolay bir biçimde halledebilirsiniz.

Yorum Yapın