Türk Telekom Müşteri Hizmetleri ve Direk Bağlanma 2019

türk telekom müşteri hizmetleri

Türk Telekom müşteri hizmetleri direk bağlanma işlemleri ile kısa yoldan çağrı merkezine bağlanabilir ve sorunlarınızı çözebilirsiniz. Türkiye’nin önde gelen telekominasyon firmalarından biri olan Türk Telekom sunduğu avantajlı hizmetler sayesinde oldukça geniş kullanıcı kitlesine sahiptir. Güler yüzlü ve disiplinli personeli sayesinde takdir kazanan Türk Telekom günden güne gerçekleştirdiği yepyeni kampanyalar sayesinde isminden söz ettiriyor. Kurum müşterilerine daha hızlı hizmet sunabilmek ve taleplere çözüm üretebilmek açısından 444 1 500 500 hakkından müşteri hizmetleri hizmeti sunuyor. Fakat genelde müşteriler Türk Telekom Çağrı Merkezinden sıra beklediğinden zaman kaybı yaşayabiliyor. Bu sebeple de kurum müşteri hizmetlerine direk bağlanma olanağı sunuyor. Türkiye çapında milyonlarca kullanıcıya ev sahipliği yapan kurum bu sebeple kullanıcıların tüm sorun ve önerilerini dikkate alıyor. Müşteri hizmetleri sayesinde hat sorunları giderme, güncel kampanyalar hakkında bilgi alma, cihaz satın alma, internet fatura limiti öğrenme, nakil işlemleri vs. gibi birçok konularda müşteri destek hizmetinden yardım alınabiliyor.

Türk Telekom Müşteri Hizmetlerine Direk Bağlanma

Türk Telekom çağrı merkezinden işlem yapılmak istenmediği takdirde müşteri hizmetlerine direk bağlanılabilir. Basit adımlar üzerinden Türk Telekom müşteri hizmetlerine sadece saniyeler içerisinde direk bağlanılabilir. 500, 444 1 444 ve 444 1 500 olmak üzere toplamda 3 farklı hatta sahiptir. Türk telekom müşteri hizmetlerine direk bağlanmak için kullanabileceğiniz tüm yöntemler şu şekilde;

Türk Telekom’dan 500 ya da 444 1 500 müşteri hizmetleri hattı aranmalıdır. Numaraları aradıktan sonra Türk Telekom müşteri hizmetleri direk bağlanma işlemi için sırasıyla 2, 1 ve 0 tuşuna basılmalıdır. Tuşlara basılırken 1 veya 2 saniye zaman aralığı ile beklenmelidir. Aksi durumunda hatalı tuş basımı sebebiyle işlemin yeniden yapılması gerekebiliyor.

Ya da aynı şekilde 500 ya da 444 1 444 numarası çevrilmelidir. Bu aşamadan hemen sonrasında ilk olarak 2 tuşuna ve sonrasında ise 0 tuşuna basılmalıdır.

Ya da dilerseniz 500 ya da 444 1 500 hattından da Türk Telekom müşteri hizmetlerine direk bağlanabilirsiniz. Bu aşamadan sonra ilk olarak 6 tuşuna ve sonrasında ise 0 tuşuna basılmalıdır.

444 1 444 hattı üzerinden de müşteri hizmetlerine direk ulaşılabilir. Bu aşamadan sonrasında sırasıyla ilk olarak 1 tuşuna, sonrasında yeniden 1 tuşuna, sonrasında 3 tuşuna, ardından 1 tuşuna ve son olarak da 4 tuşuna basılmalıdır.

turk telekom müşteri hizmetleri direk bağlanma

Veyahut 444 1 444 Türk Telekom hattından da anında müşteri hizmetlerine bağlanabilirsiniz. Buradan da ilk olarak 1 tuşuna, sonrasında 3 tuşuna ve son olarak da 0 tuşuna basmanız yeterlidir.

Türk Telekom Müşteri Hizmetlerine Ulaşma

Türk Telekom müşteri hizmetlerinden hizmet alabilmek için öncelikle Türk Telekom müşterisi olunması gerekiyor. Türk Telekom internet, mobil kullanıcıları kuruma ait müşteri hizmetleri üzerinden tüm talep, görüş, şikayet, öneri, hizmetler ve kampanyalar hakkında detaylı bilgiler alabiliyor. Türk Telekom engellilere yönelik indirimli hizmetler hakkında da direk müşteri hizmetleri üzerinden bilgi alınabilir.

Türk Telekom Müşteri Hizmetleri Sizlere Ne Sunuyor?

Türkiye’nin en köklü telekominasyon firmalarından olan Türk Telekom müşterilerine daha iyi hizmetler sunabilmek açısından müşteri hizmetleri servisi sunuyor. Türk Telekom müşterisi olduğunuzda kurum şubesine başvurmadan veya kurum resmi sitesini ziyaret etmeden direk müşteri hizmetlerinden pek çok işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Türk Telekom Müşteri Hizmetleri Ücretsiz Mi?

Yurt içerisinden Türk Telekom mobil hattınız üzerinden 444 numarası ile gerçekleştirdiğiniz aramalarda tarifenizin konut veya işyeri bakımından belirli miktardan ücretlendiriliyor. Türkiye genelinden Türk Telekom mobil hattınızdan 444 1 444 Müşteri Hizmetleri aramalarınız ücretlendirmesi tarifenizde her yöne veya sabit hat yönüne kullanım hakkına sahip olmanız durumunda hizmet bedeli bu yönlerden düşürülür. Fakat tarifenizde her yöne ya da sabit yöne kullanım durumu bulunmadığında tarifenizin sabit hat yönü dakikalarınız bazından hesaplanır.

Türk Telekom Müşteri Hizmetleri Avantajları

Türk Telekom Müşteri Hizmetleri sayesinde kurum şubesine gitmeden işlem yapabilirsiniz. Kuruma ait işlemleri mobil cihazınızdan pratik bir şekilde yapabilirsiniz. Türk Telekom Müşteri Hizmetleri üzerinden çok daha düşük bir ücretlendirmeye tabi tutulursunuz. Bu sayede yüksek ödemeler yapmanız gerekmez. Müşteri Hizmetlerine direk bağlanma sayesinde ev ve işyerinize dilediğiniz internet bağlantı talebi oluşturabilirsiniz Türk Telekom Müşteri Hizmetleri sayesinde güncel kampanyalar hakkında haberdar olabilir ve bu sayede yepyeni kampanyalardan kolayca faydalanabilirsiniz.

Türk Telekom Müşteri Hizmetleri Mesai Saatleri

Türk Telekom hafta içi 08:30’da mesaiye başlayıp 12:30’da öğle tatiline girer. 1 saatlik öğle tatilinden sonra 13:30’da yeniden mesaiye başlar. Akşam 17:00’da ise mesaisine son verir. Türk Telekom sadece hafta içi mesai yapıyor. Ancak müşteri hizmetlerine 7 gün 24 saat ulaşabilmeniz mümkün. Yukarıda anlattığımız yöntemlerle de Türk Telekom müşteri hizmetleri direk bağlanma işlemi yapabilirsiniz.

Yorum Yapın