Traktör Kredisi Veren Bankalar 2022

traktör kredisi veren bankalar

Traktör kredisi veren bankalar ve traktör kredisi alma şartları, gerekli belgeler gibi konularda tüm bilgiler sayfamızda. Çiftçiler tarım faaliyetlerinde kullanmak amacıyla traktöre ihtiyaç duyuyorlar. Bu ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla da cazip ödeme koşulları belirleyen bankaların traktör kredilerini kullanmayı uygun görüyorlar. Günümüzde pek çok banka çiftçilerin tarım yapmalarını kolaylaştırmak amacıyla düşük faizli krediler sunuyorlar.

Traktör Kredisi Alma Şartları

Bankalar aracılığıyla traktör sahibi olmak isteyen kişilerin ya da çiftçilerin bankaların sağladığı kredileri alabilmeleri için bazı şartları taşımaları gerekiyor.

Bu şartlardan bazıları şunlardır;

  • Bankalardan traktör kredisi almak isteyen kişilerin öncelikle çiftçi kayıt sistemine kayıtlı olmaları gerekiyor. Çünkü bankalar kredi işlemlerinde ilk olarak çiftçi kayıt sistemi belgesi yani ÇKS belgesi istiyor.
  • ÇKS belgesinin kredi almak isteyen kadın veya erkeğin kesinlikle vermeleri gerekiyor.
  • Bunun dışında bankalar kredi almak isteyen çiftçinin kredi notunu sorguluyorlar. Bu sorgulamayı ise Risk Merkezi aracılığıyla yapıyorlar.
  • Kredi talebinde bulunan kişilerin kredi kartlarının ve önceki kredi işlemlerinin ödemelerini ayrıntılı olarak inceliyorlar.
  • Ödemelerini zamanında yapan ya da herhangi bir ödeme sorunu yaşamayan kişiler bankaların yaptıkları bu incelemeden başarılı bir şekilde geçebiliyorlar.
  • Bankalardan ilk defa kredi çekecek olan kişilerin kredi notlarında herhangi bir sorun olmadığı için araştırmadan daha iyi sonuçlar elde ederek kredi alabiliyorlar.
  • Kredi kullanacak kişinin nüfus cüzdanı fotokopisi

Yapılan araştırmaların olumlu sonuçlanması sonrasında kişiler kredi alabiliyorlar. Araştırma olumlu sonuçlandığında bankaların geneli alınacak traktörü ipotek göstererek krediyi veriyor. Ödeme sorunlarında da traktörü geri alabiliyor.

Ancak traktör kredisi almak isteyen kişilerin kredi notlarının düşük olması ya da farklı sebeplerden dolayı bankalardan bazıları kredi kullanacak kişilerden kefil isteyebiliyor. Böylelikle kişiler kendilerine kefil olacak birini bularak kredi alma işlemlerini tamamlayabiliyorlar.

Traktör Kredisi Veren Bankalar Hangileri 2022

Çiftçiler aldıkları kredilerini düzenli ödemelerinde de traktörlerine kesin olarak sahip oluyorlar. Çiftçiler için uygun koşullarda traktör kredisi sağlayan bankalar arasında Ziraat Bankası, Koç Finans, Türkiye Ekonomi Bankası, Vakıfbank ve Denizbank yer alıyor. Bu bankaların verdikleri kredilerin vadeleri de bankalara göre değişiklik gösteriyor.

Ziraat Bankası Traktör Kredisi Veriyor

Tarım işlerini kolay bir şekilde gerçekleştirmek isteyen çiftçiler için Ziraat Bankası kredi veriyor. Geçmiş yıllarda pek çok çiftçinin traktör sahibi olmasını sağlayan banka 2022 yılı içinde çiftçilere imkan tanıyor. Traktör kredisi almak için Ziraat Bankası’nı tercih edenler 5 yaşa kadar olmak şartıyla farklı traktör modellerini almak amacıyla kredi çekebiliyorlar.

Ziraat Bankasını kullanarak traktör kredisi alan kişiler kredileri 60 aya kadar vadeyle ödeyebiliyorlar. Banka müşterilerine esnek ödeme imkanları veriyor. Çiftçiler ödemelerini isterlerse yılda bir ya da iki defa olarak ödeyebiliyorlar. Banka tarafından sağlanan kredi traktörün kasko bedeline göre çıkıyor ve bu oran en çok %75 oluyor.

Traktör Alacaklar için TEB Kredi Veriyor

Tarım faaliyetlerini gerçekleştirmek amacıyla traktör almak isteyen kişilere kredi veren bankalardan birisi de Türkiye Ekonomi Bankası yani TEB oluyor. Banka ÇKS belgesine sahip olan çiftçilere 72 ay vadeli traktör kredisi veriyor.

TEB’in çiftçilere verdiği kredilerin faiz oranları ise %0,99 oluyor. Traktör için TEB’i tercih eden kişilerin geri ödemeleri de yılda 1 veya 2 ödeme şeklinde olabiliyor. Bunun dışında çiftçiler isterlerse 3 aylık aralıklarla kredilerini geri ödeyebiliyorlar. Bunun dışında Türkiye Ekonomi Bankası kişilerin alacakları traktör markasının Massey Ferguson olması durumunda daha düşük faiz oranı uyguluyor.

Bu markadan traktör almak için kredi çeken kişiler %0,95 faiz oranıyla aldıkları kredileri geri ödeyebiliyorlar. Banka normal şartlarda en fazla 60 ay vadeli olan kredi seçeneklerini çiftçileri düşünerek 72 aya çıkardığı için Tarım Finansman Başarı ödülünü elinde bulunduruyor.

Denizbank Traktör Kredisi

Tarım işleri için traktör satın almak isteyenlere kredi sağlayan bankalar arasında Denizbank’ta bulunuyor. Banka müşterilerine 72 aya varan vade seçenekleriyle kredi çekme imkanı tanıyor. Kredi almak isteyen kişiler çektikleri kredileri 7 yıl vadeli olarak geri ödeyebiliyorlar.

Denizbank’ın traktör için çekilen kredilerde uyguladığı faiz oranı ise %0,99 ile %1,09 aralığında değişebiliyor. Denizbank Casey marka ve Türk Traktör markasındaki traktörler için kredi çeken müşterilerine %0,99 faiz oranı uygularken diğer markalardan alanlar için %1,09 oranında faiz uyguluyor. Traktör alacakların taksitleri de uygulanan faiz oranına ve vade yılına göre farklılık gösterebiliyor. Denizbank traktör finansman kampanyası detayları için tıklayınız.

Şekerbank Traktör Kredisi

Ülkemizde tarım ürünleri yetiştiricilerine başka bir destek sağlayan bankalar arasında Şekerbank’ta yer almaktadır. Çeşitli destek paketleri sayesinde farklı yönlerde imkânlar sunarak çiftçilerin üretimlerini finanse etmektedir, traktör kredisi için de 60 ay vadeli ve esnek ödeme koşulları sayesinde çiftçilerin tercih ettiği bankalar arasında yer almaktadır.

Koç Finans Traktör Kredi Veriyor

Traktör kredisi veren bankalar dışında Koç Finans da traktör almak isteyenler için kredi desteği veriyor. Yalnız Koç Finans’ın farkı kredi kullanacak kişilerin Koç Finans’a ait traktör markalarından satın almak isteyenlere kredi desteği vermesi oluyor. Kendilerine ait kredi sistemini hayata geçiren Koç Finans bünyesinde bulunan New Holland ve CASE marka traktörler için kredi veriyor.

Çiftçilerin bu krediyi alabilmeleri için traktör markası dışında araştırmalarda kredi notlarının sorunsuz olması gerekiyor. Koç Finans’ı tercih eden kişiler aldıkları kredilerin ödemelerine alım işleminden 16 ay sonra ödemeye başlıyorlar. Kişiler aldıkları kredileri 60 aya kadar vadeyle ödeyebilirken çiftçileri düşünen Koç Finans çiftçilerin isterlerse hasat zamanı ödeme yapmalarına imkan tanıyor. Böylece traktör kredisi kullanan kişiler senede bir kere ödeme yapabiliyorlar. Bunun dışında Koç Finans kredi vermek için kişilerden kefil talep etmiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu