Zorunlu Trafik Sigortası Neden Yüksek Çıkar? (Bilinmesi Gerekenler)

zorunlu trafik sigortası neden yüksek çıkar

Günümüzde araçlara sigorta yapılmasının nedeni biraz da olsa kaza veya olağanüstü durumlarda gerçekleşen riskleri azaltmaktır. Ülkemizde zorunlu olarak yaptırılan trafik sigortası kişinin hem maddi hem de manevi durumunu korumak amacıyla kullanılır. Bu bir nevi kişinin kendi ve karşısındaki kişiyi güvence altına almasıdır. Trafik sigorta bir araç alındığında her yıl düzenli olarak yenilenmesi gerekir. Herhangi bir aksaklık veya gecikme gibi durumlarda ise trafik polisleri tarafından cezai işlem uygulanır.

Peki, trafik sigortası neden yüksek çıkar? Birlikte inceleyelim. Bu durumun birden fazla sebebi vardır. En önemlileri ise şunlardır:

  • Aracın kayıtlı olduğu il o aracın sigorta tutarını etkileyen en önemli faktördür. Bu durumda büyük şehir ve küçük şehir ayrımı yapılır. Yani büyük şehirlerde kullanılan araçların küçük şehirlerde kullanılan araçlara göre trafikte kaza yapma olasılığı daha fazladır ve bu durumda da sigorta fiyatı yüksek çıkar.
  • Sahip olduğumuz aracın çeşidi yani ticari veya hususi oluşu da sigorta fiyatını etkiler. Bu da ticari araçların daha fazla risk taşımasından dolayı sigorta primlerinin yüksek olduğunu ortaya koyar.
  • Aracın cinsi yani kamyonet, kamyon, minibüs gibi farklı türlerde araçların sigorta primleri de türüne göre değişir.
  • Bir diğer faktör ise, sigortalı aracın bir dönem boyunca herhangi bir kazaya veya olası bir durumla karşılaşmaması sonucu bir sonraki sene indirimli bir şekilde yararlanması sağlanır.

Her ne olursa olsun araçlar sigortaları yapılmadan önce birden fazla sigorta şirketine gidilmeli ve en uygun fiyat veren firma ile anlaşma sağlanmalıdır.

Trafik Sigortasında Hasarsızlık İndirimi Nedir?

Genellikle pek çok araç sahibinin bildiği ve araçların sigortalandığı dönemde de sık sık karşılaştığı durumlardan biridir. Zorunlu olarak yapılan trafik sigortasının her yıl aracın kaza oranına göre değerlendirilmesi gerekir. Bu durumda da araçlarıyla en az kaza yapan kişilerin sigorta primleri olumlu yönde basamak şeklinde artar. Basamaklar kullanıldığı yılda aracın hasar durumuna göre belirlenir. Bu nedenle de aracınızı sigortalarken hangi basamakta olduğunuzu iyi öğrenmelisiniz ve bu durumdan en iyi şekilde yararlanacağınız sigorta şirketi ile anlaşabilirsiniz.

Trafik Sigortası Yapılırken Bilinmesi Gerekenler

Trafik sigortası kendi başına zorunlu bir güvencedir. Fakat kasko yaptırmak isteyen kişiler sigorta yaptırmaktan vazgeçmemelidir. Çünkü trafik sigortası ve kasko birbirinden bağımsız sigorta türüdür. Aracın sigorta türünün ve primlerinde aracın fiyatı ile ilgisi yoktur. Bu tamamen aracın yapmış olduğu kazalar ve sürücüden kaynaklı risk analizleri le alakalı bir durumdur.

Kasko ve trafik sigortası birbirinden bağımsız ve farklı özelliklere sahip sigorta türleridir. Bu nedenle de yapılacak zorunlu trafik sigortası kaskoya göre daha az maliyetli olacaktır. Kasko da zorunlu trafik sigortasına göre daha geniş kapsamlı, ayrıntılı kalemleri ele alarak daha maliyetli hale gelir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu