Tohum Alma Kredisi 2018

Tohum Alma Kredisi

Tohum alarak ya da kişiler kendi arsa ya da arazilerinde fidancılık yaparak gelir sağlamayı düşündüklerinde isteyen kişiler tohum alma kredisini T.C Ziraat Bankası ya da başka bir devlet kurumu olan Tarım kredi Kooperatiflerinden alabilirler. Tarım kredi kooperatiflerinden maddi anlamda destek almak isteyen kişiler, kooperatife üye olmak zorundadırlar. Ancak bu şekilde kredi kullanabilirler.

Arıcılık Kredisi Veren Bankalar

Tarım Kredi Kooperatifleri farklı yerlerde alternatif aranmasına gerek kalmadan fidancılık yapmak isteyen kişilere 50 bin TL kadar kredi vermektedir. Ayrıca devletten gelen diğer bir destek ise T.C Ziraat bankası tarafından hayvancılık ve çiftçilik yapmak isteyen kişilere sağlanmaktadır.

Bu verilen krediler, ülkemizin tarım sektöründe ilerlemesi açısından kurum ve kuruluşlara destek vermektedir. Tarım sektörünün verilen bu destekler devlet ya da özel kuruluşlar tarafından sağlanmaktadır. Oldukça geniş bir hizmete verilen bu destekler, özellikle tohum, fide ve fidan gereksiniminde özellikle verilmektedir. Bu kredilerin kullanılması tarla, bağ ve bahçe gibi yerlerde tarım faaliyetlerini sürdürmek isteyen kişiler için sunulmaktadır.
Bu krediler sebze tohum ile pazarlanması, çilek fidesinin üretilmesi ve satışı, bitki tohumları ile ilgili esaslara uyan kişilere verilmektedir.

Ziraat Bankası Tarafından Verilen Tohum Kredisi

Sertifikalı olmak kaydı ile tohum alma kredisi ile fide ya da fidan üretimi için kredi verilmesi, bitkisel üretim yapmak isteyen çiftçilere Ziraat bankası tarafından verilmektedir.
Bu verilen kredi, yetki verilmiş tohumculuk kuruluşlarının tohum üretiminde, ıslah ile AR-GE sürecinde sera yatırımları ve tohum test laboratuar, iklimlendirme sistemi aynı zamanda sulama ile yenilebilir enerji sistemlerine bağlı alet ve ekipmanlar ile diğer alt yapı ile ilgili ekipmanlar, hasat sonrası tohum alımı, işleme yapılması, ilaçlama ve sertifikalandırma aynı zamanda ambalaj işlemleri ve depolama işlemleri için işletme ile yatırım kredisi de vermektedir.

Ziraat Bankası Tohum Kredisi Şartları

  • Yurt içerisinde sertifika sistemine bağlı fide, fidan ya da tohum üretimi yapmak,
  • Doku kültürü içerisinde tohum üretimi yapmak
  • Sebze tohum sertifikası bulunması,
  • Çilek üretimi yapmak isteyenler,
  • Meyve üretimi yapmak isteyenler,
  • Yemeklik bakliyatların üretimini yapmak isteyenlere,

Fide, tohum ya da fidan kredisi verilmesi uygun görülmüştür.

Tarım Kredi Kooperatiflerince Verilen Tohum Alma Kredisi

Kooperatif bünyesinde verilen tohum alma kredisi ve kısa vadeli işletme kredileri de verilmektedir. Kooperatife ortak olanlara işletmenin tohumluk ihtiyacı, fidan ve fide aynı zamanda kimyevi gübre ihtiyacı ile zirai mücadele ilacı, akaryakıt ve karma hayvan yemine benzer masrafların temini açısından nakit ihtiyaçlarına destek amaçlı ve 1 yıl vadeli bir şekilde verilmektedir.

Tohumluk kredisi dendiği zaman ise bir dekar için elde edilecek ürünün verimini arttırmak için ortaklara aynı olacak şekilde hububat, çeşidi ve patates gibi ürünlerin yetiştirilmesi 1 yıl vadeli kullandırılan bir kredidir. Çiftçilere gerekli olan ve ihtiyaç duyulan tohumların alınması için kredi sağlayan bankalar içinde İş bankası ile Denizbank da bulunmaktadır. Bu bankalar tohum alma kredisi vermektedir.

İş Bankası Tohum Kredisi

İş bankası tohum alma kredisi için seracılık işletme kredisi olarak sebze ve muz serası işletmeciliği ile gübre, ilaç ve tohum olacak şekilde harcamalar için finansman gerektiren koşullarda 1 ile 36 aya varan vadelerde verilmektedir.

Denizbank Tohum Kredisi

Denizbank, üreticilere tarımsal faaliyetlerinin gerektirdiği durumlarda tarımsal üretimler için ihtiyaç duyulan finansman konusunda destek olmak için tohum, fide, gübre, sulama ve çapalama ile ilaç, akaryakıt ya da yem gibi diğer tarımsal ihtiyaçların sağlanması amacı ile kredi desteği sağlamaktadır.

Daha önce yayınladığımız Çks ile Kredi Veren Bankalar başlıklı yazımızda bir çok bankayı sizler için araştırdık. İncelemenizi tavsiye ederiz.

Bir Cevap Yazın