Ticari Kredi Nedir? Nasıl Alınır? Tüm Şartları

Genel bir ticari kredi tanımı yapılırsa, firmaların kapasitelerini geliştirmeye yönelik yapmak istedikleri yatırımlar için, bazen de borçlarını kapatmak için kullanacakları kredi çeşididir. Ticari kredi nedir? Nasıl alınır? Ticari kredi limiti nasıl belirlenir? Ticari kredi için gerekli evraklar ve şartlar yazımızda yer alıyor. Kredinin kendi içerisinde çeşitleri vardır ve ticari kredi de işletmeleri ilgilendiren bir türdür. Bireysel kredi ile birçok farkı olan ticari kredi daha farklı şartlarda değerlendirilir.

Banka tarafından kabul edilen kredi sonrasında uzun vadede geri ödeme planı yapılır. Bu şekilde ödeme kolaylığı olan, faizli bir kredi temin edilmiş olur. Faizli geri ödeme olduğu için borç alınan paranın miktarına göre artan şekilde ödeme gerçekleşir. Firma finansal durumuna göre yeniden yapılandırmaya gidilebilir. Örneğin kriz atlatmak için alınan kredilerde, erken ödeme imkanı varsa kredi erken kapatılarak faiz miktarı azaltılmış olur. Ticari kredilerin kendi içerisindeki çeşitlere göre talepler ve ödeme biçimleri ayarlanabilir.

Ticari Kredi Sınıflandırılması

Ticari krediler, spot kredi ve rotatif kredi olarak iki ana kolda verilmektedir. Kredinin geri ödenme sıklığı doğrultusunda bu sınıflandırma yapılmıştır. Spot kredilerde faiz miktarı sabit kalır, değişiklik olmaz. Rotatif kredilerde ise limit değişimi söz konusudur. Firma kendi ödeme limitleri ve ihtiyaçları doğrultusunda başvurularını yapabilir. Rotatif kredilerin faizlerine dönem sonu faizi denmektedir. Örneğin: Haziran ve Eylül aylarında gerçekleşen faizin ödemesi Eylül ayının sonunda yapılır.

Ticari Kredi Nasıl Alınır?

Ticari kredi nasıl alınır sorusuna gelince, firmanızın resmi olarak varlığının bulunduğu ve faal olarak hizmetlere devam etmesi var sayılarak birtakım şartları yerine getirmeniz halinde ticari kredi alabilirsiniz. Ticari kredi çekmek isteyen bir firmanın geçmiş banka kredi ödemelerinde ve genel olarak bankayla ilişkilerinde pürüz olmaması son derece önemlidir. Kredi hizmeti almak isteyen firmalar, gereken evrakları temin etmeli, imza sirküleri, firmanın bağlı olduğu ticaret odası gibi evraklar temel taleplerdir.

Ticari Kredi Şartları

  • İlk olarak kişiler işletme sahibi olmalıdırlar.
  • İşletmeleri ticari alanda faal bir şekilde çalışmalarını sürdürüyor olmalıdırlar.
  • Aynı zamanda bankalarla ilgili geçmişte herhangi bişr pürüz yaşanmış olmaması gerekir.
  • Ticari krediden yararlanmak için bankaların birbirlerinden farklı şart nameleri söz konusu olabilir. Bu şartların sağlanması gereklidir.
  • Bankaların ön gördüğü evrakların noksansız olarak bir araya toplanması ve bankaya beyan edilmesi gerçekleştirilmelidir.

Tüm evrakların tamamlanması ve kredi notu değerlendirilmesi yapıldıktan sonra başvuru sonuçlanacaktır. Kredi notunuz düşükse, örneğin eskiden aldığınız kredide gecikmeli ya da takibe giren bir durum varsa, mutlaka öncesinde yükseltmeye çalışılmalıdır. Bazı istisna durumlarda banka kredi çıkarabilse de kredi notu yükseltilerek başvuru yapmak uzun vadede daha avantajlı bir durumdur. Firma geçmişte nakit ödeme konusunda ne kadar iyiyse kredi çıkma olasılığı bu kadar fazladır.

Yorum Yapın