Ticari Kredi Nedir? Nasıl alınır?

Ticari Kredi Nedir? Nasıl alınır?

Söz konusu işletmeler olunca ‘’ ticari kredi nedir? nasıl alınır? ‘’merakı ortaya çıkmıştır. İşletme sahiplerinin ihtiyaç duydukları bir kredi ürünüdür. İşletmelerin büyütülmesi, geliştirilmesi adına gereksinim duyulan ve borçlanma yolu ile alınan fondur. Aynı zamanda işletmeler faaliyet sürecinde borçlandıkları kuruluşlara veya tedarikçi gibi şahıslara borçlarını ödemek için bankaların olanak sağladığı ticari kredi ürününde faydalanabilirler. Küçük işletmeler ve holdinglere kadar ticari alanda faaliyet gösteren çok sayıda işletme bankalara ticari kredi başvuruları gerçekleştirirler.

Kredi İle Nasıl Araba Alınır?

Ticari Kredinin Uygulanması

Ticari kredi başvuruları bankaların şirketlere özel olarak şirketlerin ihtiyaçları doğrultusunda sundukları kredilerdir. Şirketin bankadan talep ettiği kredi miktarı diğer kredi başvurularında olduğu gibi şirketin ödeyip ödeyemeyeceği göz önüne alınarak değerlendirilir. Bunun için de şirketlerin kar-zarar durumları gözden geçirilir. Ticari kredilerin geri ödenmesinde şirket bütçesi düşünülerek şirketlerin ödeyebilecekleri tutarlarda belirli aralıklar dahilinde vade uygulaması yapılır. Böylelikle şirketler ihtiyaç duydukları finansal kaynağı kısa sürede ve hızlı bir biçimde elde ederek faaliyetlerini sürdürmede durağanlık yaşamadan gereksinimlerini karşılamış olurlar. Borçlarını da düzenli aralıklarla ödeyerek geniş zaman dilimlerinde en iyi halde borçlanma yoluna gitmektedirler.

Ticari Kredi Nasıl Alınır?

İşletmelerin yoğunluğu ve giderek çoğalması ile bankalar müşteri kazanmak için ticari kredi imkanı sağlarlar. Bundan haberdar olan işletmeler ‘’ ticari kredi nedir? nasıl alınır? ‘’ uygulamasından faydalanmak üzere bankaların yolunu tutmaktadırlar. Buna göre ticari kredilerin alınmasına yönelik aranan şartlar şöyledir:

  • İlk olarak kişiler işletme sahibi olmalıdırlar.
  • İşletmeleri ticari alanda faal bir şekilde çalışmalarını sürdürüyor olmalıdırlar.
  • Aynı zamanda bankalarla ilgili geçmişte herhangi bişr pürüz yaşanmış olmaması gerekir.
  • Ticari krediden yararlanmak için bankaların birbirlerinden farklı şart nameleri söz konusu olabilir. Bu şartların sağlanması gereklidir.
  • Bankaların ön gördüğü evrakların noksansız olarak bir araya toplanması ve bankaya beyan edilmesi gerçekleştirilmelidir.

Ticari Kredi Alırken Hangi Evraklar Gereklidir?

Ticari kredi nedir? Nasıl alınır? Sorularına cevap bulan işletmeler bankalardan ticari kredi talebinde bulunarak faaliyetlerinin devamlılığını sağlama yoluna giderler. Bu aşamada ise bankaların ticari kredi başvurusunda bulunan kişilerden istedikleri evraklar genel olarak aşağıda yer almaktadır:

  • Firmaların imza sirküleri
  • Vergi levhaları
  • Resmi gazeteleri
  • Bağlı bulunduğu ticaret odası kaydı

Kredili Mevduat, Rotatif Ve Normal Kredi Ürünleri

Ticari kredi içerisinde kredili mevduat, rotatif ve normal kredi ürünleri yer alır.

Kredili Mevduat: Banka kartlarında nakit bulunmasa bile ilgili bankadan kredili mevduat hesabı açtırılarak ihtiyaç halinde nakit çekilebilir ve faizli ödemesi belli günlerde yapılır. Ancak KMH için belirlenen faiz oranlarının önceden bilinmesi gerekir.

Rotatif: Bankalar belli bir miktar temin karşılığında firmalara özelkrediler açarlar. Buna da rotatif denir. Rotatif kredilerin faizlerine dönem sonu faizi denmektedir. Örneğin: Haziran ve Eylül aylarında gerçekleşen faizin ödemesi Eylül ayının sonunda yapılır.

Bir Cevap Yazın