Temassız Kart Nedir? Ne İşe Yarar?

Temassız kart yöntemi; insanların hayatında uzun süredir bulunan bir yöntemdir. Temassız işaretinin yer aldığı her POS’ta, aynı işareti taşıyan kart sayesinde bir saniyeden daha kısa bir sürede temassız ödeme yapmak mümkün hale gelmektedir.

Temassız kart sayesinde teknik olarak kartın üzerinde bulunan çipte yer alan anten, POS üzerindeki okuyucunun radyo frekansı dalgalarıyla haberleşmektedir. Ödeme, bu sayede gerçekleşmektedir. Türkiye’de bulunan her üç karttan birisi temassız özellikteyken, her dört POS cihazından biri ise bu özelliği taşımaktadır.

Temassız Kartın Özellikleri

Temassız kartın en önemli özelliği, en hızlı ödeme yöntemi olmasıdır. Hem ödeme yapana hem de ödeme alana zaman kazandırmaktadır. Temassız kart kullanılarak yapılan ödemeler sayesinde uzun ödeme kuyrukları sorununa çözüm bulunur. Temassız kartın kullanılması çok kolaydır. Temassız logosunun bulunduğu her ödeme noktasında başka bir şey yapmaya gerek kalmadan ödeme tamamlanmaktadır. Ödeme işlemi için yalnızca temassız kartın POS cihazına yaklaştırılması gerekmektedir.

Temassız kartın kontrolü, her zaman sahibine aittir. Kartın başka birisine verilmesine gerek olmadığı için kartın kaybolması veya çalınması söz konusu olmamaktadır. Bunlara ek olarak, temassız kart, oldukça hijyenik bir ödeme yöntemidir. Çünkü, temassız kart, yalnızca sahibinin eline ve cüzdanına değmektedir. Elden ele uzatılan bir kartın kişiye mikrop veya bakteri bulaştıracağı bilinen bir mevzudur. Temassız kart; oldukça farklı ve rahat bir deneyimdir.

Yorum Yapın