TEB Müşteri Hizmetleri

teb müşteri hizmetleri

TEB müşteri hizmetleri telefon numarası ve müşteri hizmetlerinden yapabileceğiniz işlemler sayfamızda. Bankacılık sistemi teknoloji imkanlarının gelişmesiyle birlikte oldukça yaygın ve kullanılan bir alan haline geldi. Birçoğumuz çeşitli nedenlerle bankalarla iletişime geçiyor ve bankalardan çeşitli hizmetler alıyor. Bu nedenle bankalar geniş bir kitleye hizmet veren kurumlar olarak müşterilerinin sorunlarını ve isteklerin hızlı ve kolay bir şekilde giderebilmek için çeşitli yöntemler geliştiriyor.

TEB Müşteri Hizmetleri Telefon Numarası

TEB müşteri hizmetleri numarası: 0850 200 06 66

CEPTETEB müşteri hizmetleri numarası:  0850 222 09 29

Bu telefon numaralarını arayarak bankadan hizmet alabilirsiniz. TEB müşteri hizmetleri aracılığıyla birçok hizmeti kolayca alabilirsiniz.

Gelişen dijital çağ ile birlikte banka işlemlerinizi de bankalara gitmeden halledilme olanağına sahipsiniz. Bu kapsamda TEB Müşteri Hizmetleri ile mobil işlemler, ödeme işlemleri, vadesiz hesaplar, anında bilgilendirme, kredi kartı işlemleri, para transferleri gibi işlemlerle yatırım araçlarınıza yönelik bir çok işlemi gerçekleştirebiliyorsunuz.

Sesli yönlendirme sistemi ile yapılacak tüm iş ve işlemlerinizde süre kazanırken aynı zamanda 7/24 Türkiye’nin her yerinden ulaşım imkanına da sahipsiniz.

TEB Müşteri Hizmetleri İle Yapabilecekleriniz

TEB müşteri hizmetleri ile pratik şekilde bankacılık işlemlerinizi gerçekleştirebiliyorsunuz. Banka, yalnızca üç seçenekli özel ve kolay menüsü ve arama nedenini tahmin eden gelişmiş teknolojisi sayesinde yeni nesil telefon bankacılığını en pratik kullanım olanağı ile birlikte hizmetinize sunuyor.

Pratik Bankacılık Opsiyonu

Üç seçenekli menü ve arama nedenini tahmin etme gibi özelliklerin geliştirildiği bu sistem ile zaman kazanıyor ve yeni nesil bir hizmetle tanışıyorsunuz. Ayrıca TEB’de kayıtlı bulunan telefon numaranız ile arama yaptığınızda son 3 aya ait yaptığınız iş ve işlemler Favori Menünüz olarak size özel ve öncelikli olarak sunuluyor.

Sesli İmza

TEB telefon bankacılığı hizmetleri içerisinde Sesli İmza oluşturma ve bu imzayı kullanma çok basit şekilde gerçekleşiyor. TEB telefon şubesini aradığınız zaman, istediğiniz işlemle ilgili “Sesli İmza” diyerek kullanım yapabiliyorsunuz. Sesli imza sonrası, Müşteri Temsilcisinden istenen bilgilendirmeler içinde ayrıca kişisel bilgileriniz sorulmuyor. Sistem üzerinde sesli imzanızı dilediğiniz zaman iptal etme ve tekrar oluşturma imkanlarına da sahip bulunuyorsunuz.

Sesli Yönlendirme

TEB telefon bankacılığı kapsamında TEB telefon şubesini aradığınız zaman sesli yönlendirmelerden yararlanabiliyorsunuz. Yapmayı istediğiniz işlem ilgili birkaç kelime söylemeniz ile beraber işlem yapmak istediğiniz menüye son derece hızlı bir şekilde ulaşabiliyor ve işlemlerinizi de güvenilir şekilde gerçekleştirebiliyorsunuz.

Bu hizmet ile yararlanabileceğiniz işlem menülerinden bazıları şu şekildedir;

  • Banka Kartı Şifre İşlemleri
  • Kredi Kartı Şifre İşlemleri
  • Kredi Kartı Borç Ödeme
  • Kredi Kartı Limit
  • Güncel Borç ve Kart Bilgileri
  • Vadeli ve Vadesiz Hesap Bakiye
  • Fatura Ödemeleri

Son derece kolay şekilde yerine getirebiliyor ve sesli yönlendirme hizmetlerinden faydalanabiliyorsunuz.

TEB Telefon Şubesinde Favori Menü

TEB Telefon Şubesi tarafından sunulan birçok kolaylık ile bu sistem üzerinden işlemlerinizi yapabilmeniz çok daha kolay hale geliyor. TEB üzerinde kayıtlı bulunan telefon numaranız ile gerçekleştirdiğiniz aramalarda son üç aylık dönem içinde Çağrı Merkezi aracılığı ile yaptığınız tüm işlemleri Favori Menü adı altında öncelikli olarak dinleyebiliyorsunuz. Bu şekilde Sesli Yanıt Sisteminde bulunan tüm menüleri dinlemeden sizin için özel oluşturulan menü sayesinde daha kolay ve daha hızlı işlem yapabiliyorsunuz.

TEB Müşteri Hizmetlerinde Güvenliğiniz Ön Planda

TEB, müşterilerinin güvenliğine oldukça önem veren bir banka olarak bir dizi güvenlik önlemi uygulamaktadır. 0850 200 06 66 numaralı telefonu aradığınızda sizden TEB kredi kartı numaranız ile banka ya da kredi kartı şifrenizi girmeniz istenecektir. Ayrıca 6 haneli telefon bankacılığı şifresini girmeniz de gerekecektir. Tüm bu işlemler 3. bir kişi tarafından asla bilinememektedir. Paylaştığınız şifreleriniz banka görevlileri dahil hiç kimse ile paylaşılmamaktadır. Bu nedenle işlemlerinizi oldukça güvenli bir şekilde yapabilir ve herhangi bir güvenlik sorunuz için TEB müşteri hizmetlerini arayabilirsiniz.

TEB Müşteri Hizmetlerinden Canlı Destek

TEB müşteri hizmetleri engelli bireylerin de kaliteli hizmet alabilmesi için canlı destek hizmeti vermektedir. Engelli bireyler hafta içi 08:30 – 23:00 arasında CEPTETEB İnternet Şubesi ve CEPTETEB Mobil Uygulaması üzerinden yazılı olarak sıkıntılarını dile getirebilirler.

Ayrıca TEB Facebook sayfası üzerinden de banka ile iletişim kurabilir canlı destek alabilirsiniz. Son olarak itiraz, öneri, şikayet ve taleplerinizi TEB iletişim formu aracılığıyla bankaya iletebilirsiniz.

Yorum Yapın