Tazminat Almak İçin Kaç Ay Çalışmak Gerekir?

İş dünyasında ve iş hukukunda en çok sorulan sorular arasında tazminat almak için kaç ay çalışmak gerekir konusu da vardır. Yaşanan işten çıkarmalar sonucu pek çok kişiyi ilgilendirir hale gelen tazminat almak için kaç ay çalışmak gerekir sorusu beraberinde diğer kavramları da getirmektedir.

Bir işçi işten ayrılmaya karar vermişse bunu işverene bildirmek zorundadır. Aynı şekilde bir işveren de çalışanını işten çıkartmaya karar vermişse bunu ona önceden bildirmek zorundadır. Hemen işten çıkarma durumlarında işin içine ihbar süresi ve ihbar tazminatı girer.

Bir Yıllık Çalışma Süresi Geçerlidir

En çok konuşulan konulardan birisi de kıdem tazminatıdır. Çalışanların işine haksız yere son verilmesi veya bazı haklı şartlarda olan işten çıkartmalarda çalışanın işverenden aldığı toplu ödeme kıdem tazminatıdır. Kıdem tazminatı alma şartlarının en başında geleni ise söz konusu çalışanın aynı işverene bağlı işyerinde çalışma süresinin en az bir yılı doldurmuş olmasıdır. Bu konudaki kanunlar bazen değişse bile 2019 yılında da değişmeden kalan konu budur. (Askerlik için ayrılanlara da kıdem tazminatı bu şart altında ödenmektedir.)

İlgili İçerik: İşsizlik Maaşı Almak İçin Kaç Ay Çalışılmak Gerekir?

Eğer özel sektörde çalışan bir kişi devlet memurluğuna geçiş için işten ayrılıyorsa işveren ona kıdem tazminatı, çalışma süresi ne kadar olursa olsun, ödemek zorunda değildir. Emeklilik hakkı kazananlar bu hakkın başladığı andan itibaren istedikleri zaman işten ayrılabilirler. Bu durumda gene kıdem tazminatı almaya hak kazanmışlardır. Çalışılan işyeri satılmış veya devrolmuşsa çalışanların hakları aynen devam eder. Siz istifa ederseniz kıdem tazminatı alamazsınız.

Hamilelik veya doğum nedeniyle işten ayrılanlar da kıdem tazminatı alamazlar. İşe devam edilip doğum izni kullanılmasının gerektiği iş kanunlarında belirtilmiştir. Çıraklar da kıdem tazminatı alamazlar.

Kıdem Tazminatlarında Yeni Düzenlemeler

Her zaman tartışılan bir konu olan kıdem tazminatları hakkında Aile, Çalışma Ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı yeni bir sistem hazırlıyor. Buna göre o ünlü bir gün çalışan bile kıdem tazminatı alacak konusu gerçekleşebilir. Aynı zamanda istifa edenlere de bu tazminatın ödenmesi planlanıyor. Bu arada işçi sendikalarının kıdem tazminatı olayına hiçbir zaman sıcak bakmadığını da eklemek gerek. Sendikalı çalışan kıdem tazminatı alamıyor.

Bir Cevap Yazın