Tavuk Çiftliği Kredisi Veren Bankalar 2018

Tavuk Çiftliği Kredisi Veren Bankalar

Hayvan yetiştiriciliği alanında oldukça önemli bir pazara sahip olan bir diğer sektörde tavuk yetiştiriciliğidir, aslında genel anlamda baz alınırsa kanatlı hayvan yetiştiriciliği olarak baz alınır. Peki, çeşitleri nelerdir? Etçilik tavuk yetiştiriciliği, yumurta tavuğu yetiştiriciliği, ördek, kaz ve hindidir. Ülkemiz şartlarında genel olarak etlik tavuk ve yumurta tavuğu işletmeleri oldukça rövanştadır, tavuk çiftliği kredisi veren bankalar haricinde en büyük desteği Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu vermektedir.

Arıcılık Kredisi Veren Bankalar

Tavuk çiftliği girişimlerinde genelde faizli banka kredileri haricinde hibe kredi veren birkaç kurum haricinde pek fazla imkân sağlayan yoktur aslında her ne kadar tavuk yetiştiriciliği de çiftçi uğraşları arasında sayılsa da çoğu bankalar bu çiftlik kurulumları için destek sağlamaktadır. Tavuk çiftliği kurmak isteyen 18–65 yaş arası her kimsenin %80 oranında faydalanabilmesi için gerekli şartlar aşağıdakiler gibidir;

 • Çiftçi kayıt sistemine kayıtlı olmak ya da kaydınız yok ise hemen kayıt yaptırmanız
 • Ayrıca hayvancılık kayıt sistemine kayıtlı olmak
 • En az 3 yıl süre ile hayvancılık ile uğraştığını belgelemek veya tarım yüksek okulu veterinerlik mezunu olmak
 • Diğer özel şartlara sahip olmak

Bu bahsi geçen kriterler tavuk çiftliği kurmak için alınacak destekler arasındadır, bu koşulları taşıyan ve öncelik verilen iller arasında olmanız başvurular için kâfi derecededir. Peki, bu iller nereleridir, Yozgat, Van, Trabzon, Tokat, Samsun, Şanlı Urfa, Sivas, Malatya, Ordu, Konya Kahramanmaraş, Kars, Isparta, Erzurum, Hatay, Diyarbakır, Balıkesir, Çorum, Amasya, Afyon, Ağrı, Aksaray, Ankara, Uşak, Nevşehir, Muş, Aydın, Ardahan, Burdur, Mersin, Manisa, Mardin, Kastamonu, Karaman, Kütahya, Giresun, Erzincan, Elazığ, Çankırı, Denizli, Çanakkale ve Bursa. Bahsi geçen illerde bulunup da tavuk çiftliği kurmak istiyorsanız eğer hibe kredi alabilmek için yerel televizyon ve gazetelerde çıkan ilanları takip etmeleri ve başvuru sürelerini kaçırmamaları gerekmektedir.

T.C.Ziraat Bankası

Kırsal alanlarda çiftçilere her koşulda kredi ve yardım imkânı veren ve tavuk çiftliği kredisi veren bankalar grubunda tek olan banka Ziraat Bankası’dır. Tamamı ile bütün faaliyetlerini vatandaşlarına adayan devlet bankası uygun koşullarda kanatlı hayvan yetiştiriciliği destek kredisi verir. Damızlık kanatlı hayvan yetiştiriciliği, etlik piliç ve yumurta tavuğu yetiştiriciliği kredi şartları ve istenilen sayı adetleri aşağıdaki gibidir;

 • Damızlık yumurta tavuğu yetiştiriciliğinde minimum 1,000 adet
 • Damızlık hindi yetiştiriciliğinde 5,000 adet
 • Damızlık kaz, ördek ve bıldırcın yetiştiriciliğinde 1,000 adet
 • Damızlık etlik piliç ve damızlık yumurta tavuğu yetiştiriciliğinde 10,000 adet hayvan bulunması gerekmektedir.
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi
 • Düzenli geliri olan iki adet kefil
 • İpotek edilebilecek gayrimenkulün tapu fotokopisi

Tavuk çiftliği kredisi veren bankalar diye adlandırılsa da tek olanak sağlayan Ziraat Bankası hem devletin hem de milletin bankasıdır, bu yüzdende emeklilere, öğrencilere, çiftçilere ve hayvan yetiştiricilerine müsait olmayan durumlarda bile fırsatlar yaratmaktadır. Tabi ki sadece etlik piliç ya da yumurta tavuğu almakla işiniz bitmeyecek barınak, yemlikler, kuluçka makineleri ve diğer makine ve ekipmanlar da size gerekecek malzemeler arasındadır.

Devlet Destekli Kredi

Çiftçiliğe ve hayvan besiciliğine kişileri özendirip kırsal alanlara göçleri desteklemek amacı ile ve genç girişimcilere destek olmak ve teşvik vermek adına 30,000 TL bedelle hibe kredi vermektedir. Dilerseniz bu kredi ile tarım ürünleri yetiştiriciliği yapabilirsiniz ya da kanatlı hayvan yetiştiriciliği daha ekonomik olduğu için tavuk çiftliği kurulumunu da seçebilirsiniz. Yetersiz kalması durumunda tavuk çiftliği kredisi veren bankalar dâhilinde uygun faiz oranları ve uzun vadeli ödeme koşulları ile Ziraat Bankası’ndan çeşitli krediler alarak çiftlik kurulumu için eksik olan miktarları tamamlayabilirsiniz.

Diğer hayvan yetiştiriciliğine göre adet olarak hayvanların fiyatı daha ucuz sayılabildiği için diğer ekipmanlarınıza daha fazla bütçe ayırabilmeniz mümkün olmaktadır. Ancak unutulmaması gereken bir durum daha var ki 10 adet büyükbaş hayvan ya da 50 adet küçükbaş hayvanlar besicilik konularında yeterli olsa da tavuk, hindi gibi kanatlı hayvanlarda bu sayı 1,000 lere veya 5,000 lere kadar çıkabilmektedir. Ayrıca büyükbaş ve küçükbaş hayvanlarda kullanılan kayıt sistemi olarak bilinen küpeleme sistemi tavuklar için geçerli değildir ancak yine de hayvan kayıt sistemine eklenmelidir.

Daha önce yayınladığımız Küçükbaş Hayvan Kredisi Veren Bankalar başlıklı yazımızda bir çok bankayı sizler için araştırdık. İncelemenizi tavsiye ederiz.

Bir Cevap Yazın