Taşıt Kredisi Ödenmezse Ne Olur?

Taşıt kredisi ödenmezse ne olur diye merak ediyorsanız bu yazımızdan detaylı bilgiler bulabilirsiniz. Bankalardan araç satın almak amacıyla taşıt kredisi olan kişiler aldıkları kredilerle ilgili soralar soruyorlar. Bu soralar arasında bankalardan alınan taşıt kredisinin ödenmemesi durumunda neler olacağı oluyor. Kişiler taşıt kredisi çekip bu krediyi zamanında ödemedikleri durumda kredi kullanılarak satın alınan araç sıfır km ise aracın rehin alınması oluyor.

Aracın rehin alınma işlemi tamamlandıktan sonra söz konusu sıfır km araç icra yöntemiyle satışa çıkarılarak aracın satılması sonrasında bankaya borcun ödenmesi sağlanıyor. Kişiler sıfır araçlar için taşıt kredisini kullanabildikleri gibi ikinci el araç almak içinde kredi çekiyorlar.

İkinci el araç için taşıt kredisi çekerek borçlarını ödemeyen olduğunda söz konusu araç rehin alınıyor. Aynı zamanda kredi verirken kişiden kefil istendiği için kredi çeken kişiye kefil olan kişi borçlu duruma düşüyor. Böylelikle kredi çeken kişinin ödemediği borcu kefilin ödemesi sağlanıyor.

Taşıt Kredileri Ödenmediğinde Sicile İşliyor

taşıt kredisi ödenmezse ne olur

Kişiler bankalardan aldıkları taşıt kredilerini çeşitli sebeplerden dolayı ödemeyecek duruma düştüklerinde bu ödememe durumları ilk olarak sicillerine işliyor. Ödenmeyen krediler sicilin bozulmasını sağlarken ileri ki dönemde bankalarla yapılacak işlemler de tehlikeye giriyor. Sicil tehlikesi kişilerin almak istedikleri aracın sıfır ya da ikinci el olması fark etmeksizin kredisini ödemeyen herkes için geçerli oluyor. Araç almak için kredi çeken kişilerin kredi alırken belirlenen tarihte taksitlerini ödemesi gerekiyor.

Taksitlerde meydana gelen günlük ya da haftalık gibi aksamalar kredi çeken kişiye ödenecek faiz olarak yansıyor. Böylelikle kredi çeken kişiler daha fazla para ödemiş oluyorlar. Araç almak amacıyla taşıt kredisi kullanan kişiler arka arkaya 3 ay boyunca ödeme yapmadıklarında bankalar tarafından takibe alınıyorlar.

Ayrıca bankaların 3 ayı beklemeden verdikleri kredileri geri çekme imkanları bulunuyor. Bu imkanı bankalar eğer isterlerse taksitin ilk ödenmeme durumunda kullanabiliyorlar. Ancak ilk taksitte krediyi geri çeken bankalar nadir bulunuyor.

Araçların Rehin Alınması

Bankalardan araç satın almak amacıyla alınan taşıt kredileri belirli bir süre boyunca ödenmediği zaman bankalar yasal süreç başlatıyorlar. Bu sürecin devamında da icra yolu devreye giriyor. İcraya düşen kredi borçlarında kişilerin kredi kullanarak satın aldıkları araçları borçlu oldukları bankaya teslim etmeleri gerekiyor.

Teslim işlemi sonrası kredi yoluyla alınan araç açık artırmayla satılıyor. Aracın satışı tamamlandıktan sonra alıcının ödediği para İcra Müdürlüğü tarafından bankaya veriliyor. Kredi çeken şahsın borcunu ve ödeme yapmadığı için işlenen faiz tutarı olmak üzere toplam borcu tamamlıyorsa bankanın açtığı dava sonuçlanmış oluyor. Borç araçla karşılanmazsa bankalar kişinin malları ya da geliri üzerinden borcunu karşılamak amacıyla çalışmalar yürütüyor.

Bankaların Kredi Notu Sorguları

Bankalar araç almak amacıyla taşıt kredisi başvurusunda bulunan kişilere istedikleri krediyi vermeden önce çeşitli araştırmalar yapıyorlar. Bunların arasında kredi notu sorgulamaları yer alıyor. Yaptıkları bu sorgulama sırasında kişilerin geçmiş dönemlerinde yaptıkları kredi işlemleri, borçlarını ödeyip ödemedikleri gibi bilgileri ediniyorlar.

Ödemelerini zamanında yapmaları kredi notlarının yüksek çıkmasını sağladığı için bankalar taşıt kredisi çekmek isteyen kişiler kredi vermeye karar verebiliyor. Aksi durumda kişilerin kredi notları istenilen puandan düşük çıktığında bankalar kişilerin taşıt kredisi başvurularını reddedebiliyorlar. Bu yüzden ileride başvuracağınız tüm kredi çeşitleri için bugünkü taşıt kredisi borçlarınızı ödemeye özen gösterin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu