Taşıt Kredisi Ödenmezse Ne Olur?

Taşıt kredisi ödenmezse ne olur diye düşünenler birçok durum için aracın ipoteklenip ipoteklenmediğini merak eder. Bazen ipotekli bazen de ipoteksiz olarak taşıt kredisi kullanılıyor peki taşıt kredisi ödenmezse ne olur? İşte bu durum son derece karışık. Çünkü hiçbir banka borcunu ödemeyen müşterinin evini ya da arabasını alıp onun satılmasını beklemek istemez. Bu yüzden taşıt kredisi ödenmezse bankalar bu borcun ödenmesi için müşteriye 3 ay süre tanır. 3 ay içinde borç yapılandırılarak ödenmesi için yardımcı olunur.

Eğer borcu ödeyemezseniz arabanız ve diğer varlıklarınıza haciz işlemleri uygulanmaya başlar. Haciz için gereken çalışmalar da masraf gerektirdiğinden borcunuzun ödenmesini kolaylaştıracak bir yol bulmanız gerekecektir. Taşıt kredisi ödenmezse borcunuzu yapılandırarak taksitlerinizi azaltabilirsiniz.

Taşıt Kredileri Hakkında Bazı Bilgiler

Taşıt kredileri söz konusu olduğunda araçların en az 5 yıllık olması istenir. 5 yıllık olan bu krediler aracın hasarsızlık durumuna göre değişmektedir. Aracınızın sıfır olması durumunda ipoteklenerek kredi verilir. 48 aya varan vadelerle kredinizi kullanabilirsiniz. Kredinizin faiz oranları bankanıza göre değişmektedir. Farklı taksit oranları ve faizlerle kredi ödemelerinizi aylık yapabilirsiniz. Bankalar, aracın %80’ine bazıları %90’ına kadar kredi verebilmektedir. Taşıt kredisi ödemeleri ise sizin belirleyeceğiniz zamanlarda yapılabilir.

Belirli aralıklarla ara ödemeler yapılan kredi seçenekleri vardır. Bu durumda kredinin kullanılması ve ödemelerin düzene sokulması için banka kredilerinin yanında taşıt satan kurumların verdiği krediler de vardır. Bu kredilerin kullanılmasıyla da araç alabilir, ara ödemelerle kredinizi daha kısa sürede ödeyebilirsiniz.

Taşıta Haciz Konabilir

Kredinizi ödeyemeyecekseniz ev aracınızı satamazsanız, banka tüm mal varlığınıza el koyabilir. Kredi borcunuz ne kadarsa haczedilen ürünleriniz de o kadar olacaktır. Taşıta haciz koyulduğunda arabanız alınır ve satışa çıkarılır. Borcunuzu ödeyebilirseniz aracınızı geri alabilirsiniz ama ödeyemezseniz arabanız haczedildiği için yeddi eminde satışa çıkarılacaktır.

Taşıt kredisi kullanan ve araba kredisini ödeyemeyenler normal kredilerdeki gibi yaptırımlara sahiptir. Yani banka maaş haczi de yapabilir. Bu yüzden ödemelerin yapılandırılması en iyi çözümlerden biri olacaktır. Küçük taksitlerle ödemenizi yapabilirsiniz.

Yorum Yapın