Taşıt Kredisi Ödenmezse Ne Olur?

Taşıt Kredisi Ödenmezse Ne Olur?

Taşıt Kredisini Ödememe Hangi Aydan İtibaren Problem Olmaya Başlar? Taşıt kredisi ödenmezse ne olur sorusuna gelmeden önce değinilmesi gereken noktalardan birisi, kredi alındıktan sonra araca banka tarafından el konulur. Bu sürede kredi alan kişi,kredinin ücretini ödeyene kadar araba ruhsatı bankaya aittir. Kredi borcu ödenince, araba ruhsatıyla beraber kişinin olur.

Kredi İle Nasıl Araba Alınır?

Taşıt Kredisi Nedir?

Araba gün geçtikçe daha da önemli bir hale geliyor. Araba fiyatları yüksek olduğu için, ödemeyi kolaylaştırmak amacıyla bankalar bu alanda kredi imkanı sunuyor ve araba almayı kolaylaştırıyor.

Taşıt Kredisi Ödenmezse Ne Olur?

Taşıt kredisi aldıktan iki ay geçmesi üzerine, para ödenmezse banka uyarı da bulunur, ödenmesi gerektiğini belirtir. Noter aracılığı ile çekilen ihtarname sonucunda banka iki aylık paranın tamamının ödenmesini ister. Alıcı, üçüncü ay ısrarla taşıt kredisi borcunu ödememeye devam ederse banka alınan tüm krediyi ister. Ödenen miktar dışındaki paranın kendisine teslim edilmesini ister. Talep edilen tutarın ödemesi beklenir. Taşıt kredisi ısrarla ödenmezse banka, son çare olarak kredi dosyasını avukata verir. Avukat aracılığı ile parayı tahsis etmeye çalışır.

Ruhsata, kredi alınırken banka tarafından rehin konulduğu için banka bunu fırsata çevirir. Bu süreçte banka ve krediyi tahsil edebilmesi için tuttuğu avukat, ruhsat bankaya ait olduğu için arabayı satışa çıkarabilir. Araba satıldıktan sonra bir miktar para elde edilir. Elde edilen bu paradan avukat kendi masrafını alır, geriye kalan paranın bir kısmıyla bankanın bu araçtan elde ettiği zararı kapatır. Kendi parasını aldıktan ve bankanın zararını kapattıktan sonra geriye herhangi bir para kalması durumunda, bu para kredi alan kişiye temin edilir.

Taşıt Kredisi Ödenmezse Banka Arar mı?

Eğer taşıt kredisi aldıktan sonra belli bir süre geçmesine rağmen hala ücret ödemediyseniz, taşıt kredisi ödenmezse ne olur diyorsanız banka sizi aramaya başlayacaktır. En başta ,ilk olarak hatırlatma ve bilgilendirme amacıyla aramalar sürer. Kredi borcu olan kişi hala ödememeye devam edip, bu konuda ısrarcı olursa banka parayı ödeme konusunda ikazda bulunur ve parayı ödemesi gerektiğini söyler. Aradan 90 gün geçmesine rağmen hala ödememe konusunda ısrarcı olunursa, dosya avukata teslim edilir. Avukata teslim edilme aşamasından sonra artık aramalar banka tarafından değil, avukat tarafından devam ettirilmeye başlanır.

Avukatlarla başlayan süreç göz önünde bulundurulursa, avukatlardan bazıları taşıt kredisi borcunu isterken sert davranıp, biraz kabalaşabiliyorlar. Böyle durumlarda taşıt kredisi borcunu alan taraf, bu kabalığa karşılık olarak banka tarafından tutulan avukatı baroya şikayet edebilir ya da savcılıklara şikayet edebilir.

Taşıt kredisi ödenmezse ne olur sorusunu sormamak için ödemelerinize dikkat etmeniz gerekir. Taşıt kredisi çekmek aracın asıl sahibi olmak değildir, taşıt kredisi alınınca araç kullanılsa bile ruhsat bankaya ait olduğu için, alınan kredi ödenmezse banka bu aracı satma hakkına sahiptir.

Bir Cevap Yazın