T.C. Ziraat Bankası Kuruluşu Hakkında Bilgiler

Ülkemiz için çok önemli bir yere sahip olan Türkiye Ziraat Bankası için en önemli ayrıntı asırlara hitap etmiş bir banka olmasıdır. Türkiye’nin ilk bankası olan, her kesimde insana hitap eden bir banka olarak tüm insanlara kucak açmakta olan Türkiye Ziraat Bankası tarihi ve kuruluşu Osmanlı dönemine uzanmaktadır. Çok zorlu mücadele gösteren halkımızın zorluklarına karşı kurulmuş çok önemli bir bankadır. Türkiye Ziraat Bankası aslında gerçekten Türkiye demektir.

Osmanlı’dan Gelen Bir Miras: Ziraat Bankası

Osmanlı döneminde yabancı bankalar birçok faaliyet gösteriyordu. Ülkemizdeki tarım ve çiftçi hiç bir yatırım desteği almadan yaşamlarını zorlu ve güçlük içinde sürdürüyordu. Ülkenin tüm çiftçileri tefeciler veya farklı yöntemler karşılığında para alarak onu da kar etmeden ödeyerek hiç Para kazanmadan borçlu bir şekilde yaşamlarına devam ettiler. Bu kadar zor durumda Ziraat Bankası bir umut olarak var olmuştur.

Türkiye Ziraat Bankası resmi olarak 1863 yılında “Ahmet Şefik Mithat Paşa” tarafından kurulmuştur. Kuruluşu imece usulüyle olan banka memleket sandığı adıyla toplanan birikimler sonucu temelleri atılan banka olarak tarihe geçiyor. Türkiye Ziraat Bankasının kuruluş yeri; Sırbistan’ın Pirot kasabası olarak bilinir. İmece usulüyle kurulan banka 1867 tarihine kadar tek şube olarak var olmuş bir bankadır.

Türkiye Ziraat Bankası Mevcut Şube ve Hizmetleri

Türkiye Ziraat Bankası ülkemizin ilk bankası olarak çok önemli bir yere sahip ve bu yüzden ülkemizin her kötü, ilçesi ve tüm belediyelerinde çok sayıda şubesi olan bir banka olma özelliğini taşıyor. Yurt içi şube sayısı; 1742 olan Yurt dışı şube sayısı 23 olan Türkiye Ziraat Bankası her yerde hizmet kalitesini günden güne taşıyor. Geniş ürün ve hizmetlerini müşterileriyle buluşturan Türkiye Ziraat Bankası birçok konuda ve alanda kurum, kuruluş, emekli, çalışan, esnaf, öğrenci gibi tüm insanları kapsayan işlemleri talep gören bir banka olmasını sağlıyor.

Yatırım alanları, kredi imkanları, mevduat hesap işlemleri, ödeme sistemleri gibi geniş işlem hacmi ve ürün yelpazesine sahip ülkemizin bankası olarak hizmet vermektedir. Uzman ve konuya hakim profesyonel ekibiyle sizleri samimi ve en anlaşılır biçimde karşılayan bir bankadır.

Yorum Yapın