Swift Kodu Nedir?

Swift; Dünya Bankalar Arası Finansal Telekomünikasyon Derneği olarak bilinmektedir. Her bankanın döviz hesapları için farklı bir kodu bulunmaktadır. Swift kodu sayesinde yurt içi veya dışına döviz transferi yapmak mümkündür. Döviz hesabına para göndermek veya döviz hesabından para almak isteyenlerin bu kodu kullanması gerekmektedir.

Swift kodu sayesinde bankaların döviz hesaplarına yapılan transferler gerçekleşir. Bu bağlamda, swift kodunun uluslararası bir kod olduğu söylenebilir. Swift kodu; hepsi büyük harflerden oluşmuş 11 haneli bir koddur. İlk dört hanede banka kodu yazmaktadır. Sonrasındaki iki hanede ise ülke kodu bulunmaktadır. Sonraki haneler ise şube veya yerel kodu tanımlamaktadır.

Swift Kodunun Kullanılması

Döviz transferi yapmak isteyenlerin öncelikle bir döviz hesabına ve işlem ücretinin kesilebileceği bir TL hesabına sahip olması gerekmektedir. Swift kodunu öğrenmenin farklı yolları bulunmaktadır. İsteyenler, bu kodu bankadan öğrenebilirler. İnternet bankacılığı sayesinde döviz transferi yapacak olanların bilgi ekranında Swift sisteminde yer alan banka şubelerini ve numaralarını görmesi muhtemeldir. Ancak, döviz transferi yapılmak istenen bankanın listede olmadığı durumlarda o bankanın herhangi bir şubesine gitmek gereklidir. Swift sayesinde yapılan para transfer işlemleri, 17.00’den önce yapıldığı takdirde iki iş günü içerisinde gerçekleşmektedir. İşlemin 17.00’den sonra yapılması durumunda ise bu süre üç güne çıkmaktadır. Buna ek olarak, bazı bankalar, işlemlerin daha erken olması için ek ödeme almaktadırlar.

Yorum Yapın