Sicili Bozuk Olana Kredi Veren Bankalar 2021

Nakit sıkıntısı, taşınmaz alımı, araç alımı gibi sebeplerle krediye ihtiyaç duyup talep eden veya kredi kartı kullanan bireylerin bankalar nezdinde bir sicil kaydı oluşmaktadır. Bankalardan kredi kartı, nakit avans veya kredi kullanan kişiler ödeme yapmadıkları durumlarda kredi notlarını düşürürler ve banka sicilleri bozulur. Bu durumun devam etmesi akabinde icralık olabilirler ve icralık olan vatandaşlar büyük ihtimalle kara listeye girmiş olur. Kredi sicili ticari hayatınız, normal yaşamdaki faaliyetleriniz için oldukça önemli bir yere sahiptir.

Kredi sicilinin bozulması ile kara listeye girmek aynı şey değildir. Kredi sicilinin bozulması, kişilerin aldıkları krediyi gününde ödeyememeleri ancak takibe gitmeden gecikmeli bir şekilde ödenmesi ile gerçekleşir. Kara liste ise bundan bir adım sonrasıdır yani gecikmeli de olsa kredi ödemesi yapılamaz ve kişi borcu nedeni ile yasal takip başlatılır. Kara listeye bu noktada girilir.

Bozuk kredi sicili olan bir kimse ya da kurum, kredi alırken zorlanabilir. Her banka ödemelerini zamanında yapamayan kişilere kredi vermek istemeyebilir. Banka adına sicili bozuk olan kişi bir noktada risk yüklenmek anlamına gelmektedir. Bu nedenle de kredi kullandırmamaya çalışır. Unutulmamalıdır ki; çoğu banka kredi sicili bozuk olan kişilere kredi vermeme taraftarıdır.

Kredi sicili bozulmuş ve borçlarını ödemiş kişiler kredi notu iyi konumda ise yine banka değerlendirmesi sonucu kredi çekebilirler. Özellikle mevcut bir geliriniz var ise bir yerde halen çalışıyorsanız kredi çekmek istediğiniz banka ile görüşme sağlayarak kredi çekebilirsiniz.

sicili bozuk olanlara kredi

Sicili Bozuk Olanlar İçin Kredi Çekme Yolları

Sicili bozuk olan kişiler için kredi çekmesi zor olduğundan bazı durumları düzelterek ihtiyacınız olan krediyi bankalarla görüşerek çekebilmek imkanı elde edebilirsiniz. Bu düzeltmeler öncelikle kredi notunuzun 1500 puan üzerine çıkarmalısınız. Yanınıza emekli veya iş yeri sahibi gibi düzenli geliri olan kişileri kefil olarak alıp başvuru gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca, üzerinize olan ev, taşıt, yazlık ve benzeri mal ipoteğini sunarak kredi başvurusu yapabilirsiniz. Para karşılığında kredi başvurusunda bulunabilir. Bankalardan kredi alabilmeniz için yine garantili bir çözüm bulmanız yeterli olacaktır.

Çoğu banka onaylamasa da sicili bozuk olana kredi veren bankalar var elbette. Bu bankalar, belirli şartlar yerine getirildiğinde sicili bozuk da olsa kredi vermektedir. Odeabank, Halkbank, Ziraat Bankası, Akbank ve Denizbank kredi sicili kötü de olsa belirli koşullarda kredi verebilmektedir.

Sicili Bozuk Olanlar İçin Kefil İle Başvuru

Sicili bozuk olan kişilerin bankalardan kredi çekebilmesi için kefil çok önemlidir. Özellikle kefil götüreceğiniz kişinin geliri olmayan, çalışmayan ihtiyaç sahibi biri olmamasına dikkat edin. Kefil olacak kişi emekli, memur, çalışan, her ay düzenli geliri olan, mülk ve iş yeri sahibi olarak götürdüğünüzde banka olumlu değerlendirme yaparak ihtiyacınız olan krediyi verir.

Sicili Bozuk Olanlar İçin İpotekle Kredi Başvurusu

Adınıza kayıtlı olan ev, arsa, araba, yazlık, maddi değer taşıyan her mülkü bankaya ipotek ettirerek değer biçilmesinin ardından ihtiyacınız olan kredi miktarını alabilirsiniz. Ödenmemesi durumunda ipotek olan mülke banka el koyar ve aldığınız krediye sayarak üstünüzden kredi karşılığı olarak alabilir.

Sicili Bozuk Olanlar İçin Para Karşılığı Başvuru İmkanı

Bu seçenek aslında kredi notunu yükseltmek için kullanılan bir yöntemdir. Kara listeye giren kişiler ticari sicilini de düzeltmek adına bankaya para yatırarak parayı ipotek ettirir. Bunun karşılığında kredi alarak taksitle ödeme imkanı elde eder.

Genel Olarak Sicili Bozuk Olana Kredi Şartları Nelerdir?

Öncelikle şunu bilmelidir kredi almak isteyen kişiler; kredi siciliniz bozuk ise internetten hangi bankaya başvurursanız vurun olumlu cevap alamazsınız. Bu nedenle kredi alabilmek için mutlaka en yakın şubeye kadar gitmelisiniz.

Kötü kredi sicili nedeni ile bankalar kredi verirken, kendilerinin daha güvende olmaları için bazı şartlar öne sürerler. Böyle durumlarda öncelikle bir kefile ihtiyacınız olacaktır. Maddi durumunuza bağlı olarak, siciliniz kötü dahi olsa, kredi kullanabilirsiniz. Ancak bir kefiliniz olmalıdır. İkinci bir şart ise tapudur. Eğer üzerinize kayıtlı bir tapunuz varsa tapu ipotek ettirilerek daha kolay kredi alabilirsiniz.

Kara Listeden Nasıl Çıkılır?

Banka sicili iyi olmayan kullanıcılar için kara listeden nasıl çıkılır konusunu ele aldık. Verilen bilgiler doğrultusunda hareket ederek kara listeden çıkma işleminizi hızlandırabilir veya geçici çözümler bulabilirsiniz. 18 yaşını geçmiş birçok birey banka ve finans kurumları ile tanışıp bankacılık işlemleri gerçekleştirmektedir. Nakit sıkıntısı, taşınmaz alımı, araç alımı gibi sebeplerle krediye ihtiyaç duyup talep eden veya kredi kartı kullanan bireylerin bankalar nezdinde bir sicil kaydı oluşmaktadır.

Son ödeme tarihlerinde yapılmayan borçlar ya da geç kalan ödemeler sadece kötü sicil oluşmasına neden olmaktadır. Ancak, ödeme tarihinde yapılmayan ödemelerin üzerinden 90 gün geçmesi ve ödeme yapılmaması durumunda yasal takip işlemleri başlamaktadır. Bankanın anlaşmış olduğu avukatlık bürosu tarafından icra işlemleri başlatılır. Bunun sonucunda yine ödeme işlemi gerçekleşmez ise kara listeye eklenmiş olunur. Kara liste, riskli ve kötü sicilli kullanıcı anlamına gelmektedir. TBB Risk ve Kredi Kayıt Bürosunda tutulan bu kayıt halk tarafından kara liste olarak adlandırılmaktadır.

Kara Listeden Çıkmak İçin Yapılması Gerekenler

Mevcut durumunuzu düzelttiniz ya da yapmak istediğiniz bir yatırım nedeniyle kredi kullanmak istiyorsunuz ancak kara listede olduğunuz için bankalar tarafından olumsuz dönüş alıyorsunuz. Kara listedekilerin kredi alması için yapması gereken bazı işlemler var. Bunlar:

  • Kefil göstererek kredi başvurusunda bulunmak
  • İpotek gösterip kredi başvurusunda bulunmak
  • Hesapta bulunan para ipotek ettirilerek kredi başvurusu yapmak
  • Findeks kredi notu 1500’ün üzerine çıkmış olması

Borçları Ödedikten Sonra Kara Listeden Çıkma

Bankalarla olan ilişkinizi düzeltmek için yapılması gereken ilk şey kara listeden çıkmak. Bunun için bütün borçlarınızı ödeyip borçsuz duruma gelmeniz gerekiyor. Eğer borcumu ödedim kara listeden nasıl çıkarım diyorsanız şimdi anlatılanlara dikkat edin.

Borçsuz duruma geldikten sonra vergi dairesine giderek bankadan almış olduğunuz borcu yoktur yazısını vermeniz ve icra kaydını sistemden düşürtmeniz gerekmektedir. Bu süreçte her şey yolunda ve olumlu giderse 5 yılın sonunda kara listeden çıkmış olacaksınız. Bunun haricinde devlet tarafından çıkan kredi sicil affı yasalarından yararlanabilirsiniz.

BONUS: Kredi Notu Nasıl Yükselir?

Kara listeden çıktınız ancak güven sağlamak açısından kredi notunu yükseltmek gerekmektedir. Bunun için maaş aldığınız banka ile görüşüp bir kredi kartı talep edin. Eğer kredi kartı da verilmez ise kefil gösterin ya da para karşılığı ipotek gösterin. Kredi kartı edindikten sonra her ay hesap kesim tarihinden hemen sonra ödeme yapıp düzenli olarak notunuzu arttırabilirsiniz. Diğer bir yapmanız gereken adınıza kayıtlı ev, arsa, araç gibi mal varlıklarınızı ipotek ettirip kredi kullanabilirsiniz. Ya da bankanıza belirli bir tutar parayı ipotek ettirerek karşılığında kredi kullanabilirsiniz.

Kredi Almak İstiyorum Ama Kara Listedeyim

Bankalar ile olan çalışmalarınız belirli bir kredi notu ile değerlendirilir. Bu kredi notunun yüksek olması sayesinde istediğiniz bankadan kredi desteği sağlayabilirsiniz. Kredi notunuz tüm finansal çalışmaları ele alır. Kredi kartı ödemeler, banka hesaplarınız gibi detaylar notun artmasına ve düşmesine neden olur. Eğer kredi notunuz düşük ise bankalar size kredi vermeyecektir. Ayrıca ödemelerinizde bir dengesizlik mevcut ise ve bu belirli bir zaman içerisinde tekrarlanmış ise banka isiz kara listeye alabilir. Kredi almak istiyorum ama kara listedeyim diyorsanız, Kara listeye giren kişiye hiçbir banka kredi desteği sağlamaz öncelikle bunu belirtmemiz gerekiyor. Ayrıca bankaların ortak olarak hareket ettiği sistem içerisinde sizin adınız görünür ve ödemelerinizi dengede tutmadığınız müddetçe kara listede kalmaya devam edersiniz.

Kara Listede Olanlar Nasıl Kredi Alabilir?

Adınız kara listede ve kredi desteği sağlamak istiyorsunuz. Bunun için bankanıza başvuru yaparak ek teminatlar gösterebilirsiniz. Ek teminat göstermeniz durumunda banka size destek verecektir. Bu gayrimenkul veya otomobil olabilir. Ayrıca kara listede adınız olduğu için alacağınız tutarda yüksek olmayacaktır. Çekim yaptığını tutarı zamanında öderseniz de kredi notunuz olumlu olarak etkilenir. Bu sayede kara listeden çıkma noktasında da artı bir avantaj sağlamış olur. Banka sizden ek teminat olarak kefil isteyebilir. Bu kefil sayısı da duruma gere bir veya iki olarak da artabilir. Banka sizden ek teminatlar almadıkça krediyi kullandırmak istemeyecektir. Bunun için teminat adımını güçlü tutmanız yararınıza olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu