Sicili Bozuk Olana Kredi Veren Bankalar

Nakit sıkıntısı, taşınmaz alımı, araç alımı gibi sebeplerle krediye ihtiyaç duyup talep eden veya kredi kartı kullanan bireylerin bankalar nezdinde bir sicil kaydı

Nakit sıkıntısı, taşınmaz alımı, araç alımı gibi sebeplerle krediye ihtiyaç duyup talep eden veya kredi kartı kullanan bireylerin bankalar nezdinde bir sicil kaydı oluşmaktadır. Bankalardan kredi kartı, nakit avans veya kredi kullanan kişiler ödeme yapmadıkları durumlarda kredi notlarını düşürürler ve banka sicilleri bozulur. Bu durumun devam etmesi akabinde icralık olabilirler ve icralık olan vatandaşlar büyük ihtimalle kara listeye girmiş olur. Kredi sicili ticari hayatınız, normal yaşamdaki faaliyetleriniz için oldukça önemli bir yere sahiptir.

Kredi sicilinin bozulması ile kara listeye girmek aynı şey değildir. Kredi sicilinin bozulması, kişilerin aldıkları krediyi gününde ödeyememeleri ancak takibe gitmeden gecikmeli bir şekilde ödenmesi ile gerçekleşir. Kara liste ise bundan bir adım sonrasıdır yani gecikmeli de olsa kredi ödemesi yapılamaz ve kişi borcu nedeni ile yasal takip başlatılır. Kara listeye bu noktada girilir.

Bozuk kredi sicili olan bir kimse ya da kurum, kredi alırken zorlanabilir. Her banka ödemelerini zamanında yapamayan kişilere kredi vermek istemeyebilir. Banka adına sicili bozuk olan kişi bir noktada risk yüklenmek anlamına gelmektedir. Bu nedenle de kredi kullandırmamaya çalışır. Unutulmamalıdır ki; çoğu banka kredi sicili bozuk olan kişilere kredi vermeme taraftarıdır.

Kredi sicili bozulmuş ve borçlarını ödemiş kişiler kredi notu iyi konumda ise yine banka değerlendirmesi sonucu kredi çekebilirler. Özellikle mevcut bir geliriniz var ise bir yerde halen çalışıyorsanız kredi çekmek istediğiniz banka ile görüşme sağlayarak kredi çekebilirsiniz.

sicili bozuk olanlara kredi

Sicili Bozuk Olanlar İçin Kredi Çekme Yolları

Sicili bozuk olan kişiler için kredi çekmesi zor olduğundan bazı durumları düzelterek ihtiyacınız olan krediyi bankalarla görüşerek çekebilmek imkanı elde edebilirsiniz. Bu düzeltmeler öncelikle kredi notunuzun 1500 puan üzerine çıkarmalısınız. Yanınıza emekli veya iş yeri sahibi gibi düzenli geliri olan kişileri kefil olarak alıp başvuru gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca, üzerinize olan ev, taşıt, yazlık ve benzeri mal ipoteğini sunarak kredi başvurusu yapabilirsiniz. Para karşılığında kredi başvurusunda bulunabilir. Bankalardan kredi alabilmeniz için yine garantili bir çözüm bulmanız yeterli olacaktır.

Çoğu banka onaylamasa da sicili bozuk olana kredi veren bankalar var elbette. Bu bankalar, belirli şartlar yerine getirildiğinde sicili bozuk da olsa kredi vermektedir. Odeabank, Halkbank, Ziraat Bankası, Akbank ve Denizbank kredi sicili kötü de olsa belirli koşullarda kredi verebilmektedir.

Sicili Bozuk Olanlar İçin Kefil İle Başvuru

Sicili bozuk olan kişilerin bankalardan kredi çekebilmesi için kefil çok önemlidir. Özellikle kefil götüreceğiniz kişinin geliri olmayan, çalışmayan ihtiyaç sahibi biri olmamasına dikkat edin. Kefil olacak kişi emekli, memur, çalışan, her ay düzenli geliri olan, mülk ve iş yeri sahibi olarak götürdüğünüzde banka olumlu değerlendirme yaparak ihtiyacınız olan krediyi verir.

Sicili Bozuk Olanlar İçin İpotekle Kredi Başvurusu

Adınıza kayıtlı olan ev, arsa, araba, yazlık, maddi değer taşıyan her mülkü bankaya ipotek ettirerek değer biçilmesinin ardından ihtiyacınız olan kredi miktarını alabilirsiniz. Ödenmemesi durumunda ipotek olan mülke banka el koyar ve aldığınız krediye sayarak üstünüzden kredi karşılığı olarak alabilir.

Sicili Bozuk Olanlar İçin Para Karşılığı Başvuru İmkanı

Bu seçenek aslında kredi notunu yükseltmek için kullanılan bir yöntemdir. Kara listeye giren kişiler ticari sicilini de düzeltmek adına bankaya para yatırarak parayı ipotek ettirir. Bunun karşılığında kredi alarak taksitle ödeme imkanı elde eder.

Genel Olarak Sicili Bozuk Olana Kredi Şartları Nelerdir?

Öncelikle şunu bilmelidir kredi almak isteyen kişiler; kredi siciliniz bozuk ise internetten hangi bankaya başvurursanız vurun olumlu cevap alamazsınız. Bu nedenle kredi alabilmek için mutlaka en yakın şubeye kadar gitmelisiniz.

Kötü kredi sicili nedeni ile bankalar kredi verirken, kendilerinin daha güvende olmaları için bazı şartlar öne sürerler. Böyle durumlarda öncelikle bir kefile ihtiyacınız olacaktır. Maddi durumunuza bağlı olarak, siciliniz kötü dahi olsa, kredi kullanabilirsiniz. Ancak bir kefiliniz olmalıdır. İkinci bir şart ise tapudur. Eğer üzerinize kayıtlı bir tapunuz varsa tapu ipotek ettirilerek daha kolay kredi alabilirsiniz.

Yorum Ekle