Senetlerde Zaman Aşımı Süresi

Bu yazımızdan senetlerde zaman aşımı süresi ile alakalı tüm bilgileri bulabilirsiniz. Kişiler veya firmalar arasında gerçekleşen bir ticaret sebebi ile ortaya çıkan alacak verecek ilişkilerinden dolayı taraflar arasında senet yapma işlemi gerçekleştirilmektedir. Senetler hukuken yaptırım olanağı sağladığı gibi borçlu için bağlayıcıdır.

Senet Borcu Zaman Aşımı Süresi Ne Kadardır?

Senet alacaklı ve borçlu taraflar arasında hazırlanmakta ve imza altına alınmaktadır. Borçlu senedini ödemezse, alacaklı taraf senedi işleme koymakta ve tahsil için avukata başvurmaktadır. Eğer senede işlem yapılmamış ise, senedin vade tarihi üzerinden 3 yıl geçerse senet kendiliğinden düşmekte ve borç sorumluluğu ortadan kalkacaktır.

Bu durumda senet geçerlilik süresi 3 yıl olmaktadır. Vade tarihi 3 yıl geçen senetlerde işleme konulabilmektedir. Bu durumda borçlunun bir hafta içinde itiraz etme süresi bulunmaktadır. Bir hafta içinde itiraz edilmezse borç kabul edilmiş olmaktadır. Senet kaç yıl sonra geçersiz olur? sorusunun cevabı açıklanmış olmaktadır.

senetlerde zaman aşımı

Tüm Senetlerde Zaman Aşım Süresi Aynı Mıdır?

Tüm senetler için zaman aşım süresi farklılık göstermektedir. Bankalar ve resmi kurumlarda yapılan senetlerde bu süre 10 yıldır. Sözleşme niteliği taşıyan bu tür senetler zamana aşım süresi 10 yıl olarak kabul edilmektedir. Ticaret kanuna göre her senedin zaman aşımı 10 yıl olmamaktadır. Adi senet olarak tanımlanan senetlerin zaman aşımı süresi net 3 yıldır.

Ödenmeyen Senet Yüzünden Maaş Haczi Olur Mu?

Ödemesi yapılmayan senetlerin işleme konulduğunda farklı şekillerde tahsili yapılmaktadır. Bunlardan bazıları maaşa haciz ve mal varlığına icra yoluyla el koyma gibi. Senedin düzenlenmesine göre bu durum farklılık göstermektedir. Bu gibi durumlarda avukat ile iletişime geçmek en doğru yoldur. Emekli maaşına kesinlikle haciz gelmemektedir

Vefat Edenin Senet Borcu Ne Olur?

Senetlerin ödenmesi hususunda önemli konulardan biriside borçlunun vefat etmesi olayıdır. Borçlu kaza sonucu ya da vadesi ile öldüğünde borç aynen yasal varislere intikal etmektedir. Senet alacaklısı, ölen borçlunun kalan mal varlığına ortak olabilmekte, varislere borcun tahsili için icra gönderebilmektedir.

Varislerin borcu kabul etmeme olasılığı olmamakla beraber ancak reddi miras davası açarak bu sorumluluktan kurtulabilmektedirler. Kısacası borçlu hangi nedenlerden vefat ederse etsin, süreç değişmeyecektir.

Sonuç olarak, senetlerde zaman aşımı süreleri düzenlenme esaslarına göre değişiklikler göstermekte, adi senet olarak adlandırılan senetlerde bu süre 3 sene ile sınırlı iken, resmi senetlerde 10 yıldır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu