Senetle Altın Nasıl Alınır?

senetle altın nasıl alınır

Bu yazımızdan senetle altın nasıl alınır konusunda detaylı bilgiler aktaracağız. Altın almak ve biriktirmek güzel bir yatırım şekliyken, bazı kişiler ise nakit ihtiyaçlarını karşılamak için altın alabilir. Altın almak için nakit para veya kredi kartı gerekir. Ancak Türkiye’nin tüm şehirlerinde bazı kuyumcular senetle altın satışı yapmaktadır. Kişiler senet imzalayarak karşılığında kuyumculardan altın alabilmektedir.

Senetle Altın Satan Yerler

Altın almak için kredi kartı ya da nakit şeklini değil de senetle almayı düşünüyorsanız bulunduğunuz şehirdeki güvenilir kuyumcuları tercih edebilirsiniz. Eğer tanıdığınız ve daha önce alışveriş yaptığınız bir kuyumcu bulunuyorsa bu kuyumcuyu tercih etmeniz çok daha doğru olacaktır.

Ankara ve İstanbul ilinde;

  • Ankara Ulus Kuyumcular çarşısında,
  • İstanbul Mecidiyeköy Kuyumcular Çarşısında,
  • İstanbul Pendik Kuyumcular çarşısında senetle altın satan kuyumcular bulunmaktadır.

Bu kuyumculardan elden taksit ödeme seçeneğiyle altın alınabilmektedir.

Senetle Hangi Altın Takılar Alınır?

Senet karşılığı altın almak, çoğu kişinin mecburiyet sebebiyle kullandığı bir yöntemdir. Kişiler bir düğünde takı takmak ya da nakit ihtiyacını karşılamak için senetle altın alma yöntemini tercih etmektedir.

Senet karşılığında;

  • Bilezik,
  • Çeyrek,
  • Yarım,
  • Cumhuriyet,
  • 1 gr altın alınabilmektedir.

Bilindik ve güvenilir bir kuyumcudan senetle altın almak herhangi bir problem yaratmamaktadır.

Senetle Satılan Altın Fiyatları Nasıldır?

Altın fiyatları her dakika değişen bir seçenek taşır. Altın borsası özellikle son dönemde büyük yükseliş ve düşüşlere sahne olmuştur. Anlık bir grafiğe sahip olan bu değişimler kuyumcuların da gelirini büyük ölçüde etkilemektedir. Senetle altın satışı uzun vadede kasaya girecek parayı gösterdiğinden, kuyumcular senetle altın satarken bu riski göz önünde bulundurur.

Bu nedenle senedin vadesine göre altın fiyatına vade farkı ekler. Senet kaç ay içerisinde ödenecekse satın alınacak olan altının fiyatı da o doğrultuda yükselir.

Senetle altın almak isteyen kişi eğer altının fiyatını kabul ederse senedi imzalayarak altını alır. İmzaladığı senette yazılı olan tarihte, senedin ücretini kuyumcuya ödeyecek ve senedini bu şekilde alabilecektir. Eğer senet ücreti ödenmezse kuyumcu senedi avukata vererek, kanuni olarak tahsil hakkını kullanır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu