Senet Ödenmezse Ne Olur? 2021

senet ödenmezse ne olur

Senet mali olarak alacak ve verecek işlemlerinde kullanılan bir garanti yöntemidir. Bir işleme konu olan alacağın belirlenen vade sonunda ödenmesine ilişkin bilgileri barındıran önemli bir kağıttır. Bu kağıdın üzerinde alacaklı ve verecekli olan kişi, miktar, ödeme tutarı, adresler ve kimlik bilgileri gibi bilgiler yer alır.

Bunun için senetlerin vadesinde ödenmesi gereken borçları anlatan kağıtlar olduğunu söylemek doğru olacaktır. Bu borcun ödenmemesi halinde ise bir takım yaptırımların oluşması söz konusu olacaktır. Çünkü alacaklı olan kişi borcunu ifa etmeyen kişiden borcunu tahsil etmek ister. Elinde senet olması ise yasal olarak bu konuda bir hak verilmesine olanak tanır.

Senedin Ödenmeme Durumu

Senet zamanında ödenmesi için düzenlenen bir kağıttır. Bir anlamda söz veya ödeme garantisi anlamına da gelir. Zamanı geldiğinde ödenmeyen senet için yasal anlamda işlemlerin yapılması söz konusu olur.

  • Önce ihtar verilir
  • Ardından Borçlar hukuku kurallarına göre işlem başlatılır
  • En son icra işlemi yapılır

Bu adımların tamamı borcun ödenmemesi halinde devam eder.

İhtardan veya haciz işleminden önce borcunuzun tutarını ödediğinizde dosyanız masrafların da eklenmesi ile birlikte kapanır. Bunun için senetlerin gününde ödenmesi son derece önemlidir.

Bazı alacak ve verecek işlemlerinde kullanılan senetler ile alakalı kötüye kullanım söz konusu olmaması için dikkatli olmak gerekir. Senedin kullanımı için doldurulması istenir. Doldurma işlemi yapılırken borçlu olan kişi tarafından yazılan rakama bakılmalıdır. Rakam hem sayı hem de yazı ile yazılır. Bunun için de sonuna kapatma anlamına gelen bir işaret koyulmalıdır. Aksi durumda daha sonradan işlem sahibinden habersiz bir şekilde rakam değiştirilmesi yoluna gidilebilir. Ödemelerin yapılmamasında böyle sorunlar da yaşanır. Dikkatli olmak son derece önemlidir.

Senedin vadesi geldiğinde tahsil edilmesi gerekir. Tahsilat işlemi yapıldıktan sonra ise senedin borçlu olan kişiye teslim edilmesi istenir. Bazı durumlarda ise imzaların olduğu kısımdan yırtılması yolu ile senet geçersiz sayılır. Senedin bu sayede mali değeri ortadan kaybolur. Üzerinde yazan rakam bedeli üzerinden faiz uygulanması da söz konusu olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu