Sanal Kart Nedir? Ne Demektir? Nasıl Alınır?

İnternette alışveriş yapmanın en sorunsuz ve güvenli yolu kesinlikle sanal kart ile yapılanlardır. İşte sanal kartlarla alakalı merak ettiğiniz tüm detaylar.

Sanal Kart Nedir? Ne Demektir? Nasıl Alınır?

Sanal kart nedir, nasıl kullanılır gibi tüketicilerin merak ettiği sanal kartlarla alakalı tüm konulara buradan ulaşabilirsiniz. Alışverişlerin dijital ortam üzerinden yapıldığı günümüzde dolandırıcılık gibi istenmeyen durumlar da sıklıkla yaşanmaktadır. Online alışverişlerde kullanılan kredi kartı bilgileri, alışveriş işlemleri sırasında söz konusu site ile paylaşılır. Bu da bu bilgilerin kötü şekilde kullanılmasına olanak sağlar. Sanal kart bu riskleri ortadan kaldırmaktadır.

Sanal Kart Ne Demek?

Sanal kart, kredi kartı bilgilerinin karşı tarafla paylaşılmadan işlem yapma şansı tanıyan banka uygulamasıdır. Kişinin mevcut kredi kartı bakiyesinin kişinin belirlediği bölümüyle yeni bir kart numarası ile kişiye yeni kart verilir. Ancak; bu kart, fiziki değildir. Yani; somut bir kart değildir. Kişiye verilen bu kart, sanaldır ve internet üzerinden güvenli bir şekilde alışveriş yapılmasına imkan tanır. Sanal kart ile alışveriş yapılırken hiçbir bilgi paylaşımında bulunulmaz. Dolayısıyla kötü niyetli kişilerin amaçlarına ulaşması engellenir. Kişinin bilgileri gizli kalır. Rahat bir şekilde online alışveriş gerçekleştirir.

Sanal Kartın Avantajları Nelerdir?

Sanal kart, kullanıcılarına pek çok avantaj getirir. En önemli avantajı; limitin kullanıcı tarafından belirlenmesidir. Bilindiği gibi kredi kartı çıkartılırken alt limit banka tarafından belirlenmiştir. Ancak; sanal kartlarda böyle bir durum söz konusu değildir. Kullanıcı limitini istediği gibi belirleme şansına sahiptir. Sıfır limitle elde edilen sanal kartın limiti, istenilen miktarlara kadar yükseltilebilir. Söz gelimi; internet üzerinden 300 TL Değerinde alışveriş edilecekse sanal karta 300 TL yüklenmesi yeterlidir.

  • Sanal kartlar, güvenlidir.
  • Sanal kartların hesap kesim ücreti, ana kartın hesap kesim ücretiyle aynıdır.
  • Sanal kart ile yapılan alışverişlerde limit kontrolü kart sahibinde olduğu için yapılan harcamalara hakim olmak da mümkün olur.

Elbette sağladığı bu avantajlarla sıklıkla tercih edilmektedir.

Sanal Kart Limiti Nedir?

Bahsedildiği üzere sanal kart limitleri, sanal kart kullanıcısı tarafından belirlenmektedir. Alışveriş yapıldıkça limitten düşüşler gerçekleşir. Çoğu bankada kullanıcı isterse alışverişten sonra limiti sıfırlayıp kartı boş bir hale getirebiliyor.

Sanal Kart Nasıl Alınır?

Sanal kart sahibi olmak sanıldığı kadar zor değildir. Herkes çalıştığı bankaya başvuruda bulunarak sanal kart sahibi olabilir. Sanal kart başvurusu için bankalar birçok yöntem sunmaktadır. Herkes kendine uygun bir yöntemi seçerek kolay ve hızlı bir şekilde sanal kart başvurusunda bulunabilir.

  • Banka Şubesi
  • İnternet bankacılığı
  • Telefon bankacılığı

Şubeye gidip beklemek istemeyenler internet ya da telefon bankacılığı işlem yapabilirler. İki yöntemde de kişiden istenen bazı bilgiler verildikten sonra sanal kart başvurusu tamamlanmış olur.

İlgili: Garanti bankası sanal kart oluşturma

Sanal Kart Nasıl Kullanılır?

Bankanız üzerinden sanal kart oluşturduktan sonra artık kartınız kullanım için hazır hale gelmiştir. İnternet bankacılığı üzerinde alışveriş yaparken kullanacağınız tüm kart bilgileri yer almaktadır. Sanal kartınızın kart numarası, son kullanma tarihi ve CVV gibi bilgilerine ulaştıktan sonra limitinizi de ayarlayıp istediğiniz gibi güvenli alışveriş yapabilirsiniz.

Sanal Kart Üzerinden Taksit Yapılır Mı?

Sanal kart sahibi olmak isteyenlerin en çok merak ettiği hususlardan biri de sanal kartlara taksit yapılıp yapılmadığıdır. Sana kartlar üzerinde taksitlendirme imkanı bulunmaktadır. Pek çok alışveriş sitesinde sanal kartlara taksit seçenekleri sunmaktadır. Taksit seçeneklerinin olması da kullanıcılar açısından oldukça avantajlıdır.. Bunun yanı sıra; kredi kartlarında olduğu gibi sanal kartlarda yıllık ücret ödenmesine gerek yoktur. Sanal kartlarla, bonus ve puan kampanyalarından yararlanılabilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu