5 Kesin Yöntemle Sahte Para Nasıl Anlaşılır?

Buradan aktaracağımız 5 garantili yöntemle beraber sahte para nasıl anlaşılır çok kolay bir şekilde öğrenmiş olacaksınız.

sahte para nasıl anlaşılır

Her yıl daha fazla karşılaşılan ve birçok insanın maddi kayıplara uğraması ile sonuçlanan sahte paralar, Maliye ve Hazine Bakanlığı tarafından sıklıkla tetkik edilmesine rağmen sık sık esnaf ve iş yerlerinin maddi kayıplara uğramasına neden olmaktadır. Sahte paraların anlaşılmasında birçok etken mevcutken, bugün paranın sahteliği nasıl anlaşılır hep beraber inceleyelim.

Gizli Atatürk Portesi

Devlet tarafından onaylı basım haneler ve kalıplarda, yalnızca birkaç ışık oyunu ile görülebilen gizli bir Atatürk portesi yer almaktadır. Birçok sahte parada bu portre görülemediğinden önemli bir ayrım etkeni olurken, gizli Atatürk portesinin görülmesini sağlayan türde ışıklar yayan birçok para ayırt edebilme aleti de piyasaya sürülmüştür. İşletme veya şirketinize gelen bir paranın sahte olup olmadığını anlayabilmek için yapmanız gereken işlem, parayı ışığa tutup gizli Atatürk portesini görebilmek olmalıdır.

Para Banknotu Kalınlığı

Devlet tarafından onaylı kalıplarla üretilen paralarda, sanılanın aksine bir kağıt değil pamuk içerikli basım içeriği kullanılır. Bu nedenle sahte paralardan kolaylıkla ayırt edilebilen devlet destekli basım iznine sahip paralar, yumuşak bir doku ve dayanıklı matbaa hamuruna sahiptir. Ancak sahte paralarda sıradan basım kağıtları tercih edildiğinden genel olarak orijinal paralara göre daha ince ve dayanıksız olmaktadır.

Kabartma İşleme

Merkez Bankası tarafından basılan paralarda, kağıt paraların sol üst tarafında bulunan ve Atatürk portresinin hemen yanında yer alan “Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası” yazısı ile beraber, para kodunu içeren sayılarda küçük oranda kabartma baskı bulunur. Ancak sahte para üreticilerinin böyle bir imkanı ve baskıları olmadığından birçok sahte para çeşidinde bu kabartmalar ile karşılaşılmaz.

Gizli Emniyet Çizgisi

Devlet tarafından basılan paraların hepsinde, yalnızca ışığa tutulunca görülebilen ve kağıdın içerisindeki hamura gömülü bir şekilde basılan emniyet çizgileri bulunmaktadır. Yüksek baskı kalitesi sayesinde uygulanabilen bu yöntem sayesinde, birçok sahte para ve orijinal para arasında kolaylıkla ayrım yapılabilmektedir. Polis ekipleri tarafından ele geçirilen sahte paraların hemen hepsinde bu emniyet çizgisi kağıdın içinde değil, kağıdın üstünde baskı edilmiş halde yer alır. Bu sayede sahte paralar, gerekli kişiler tarafından kolaylıkla tespit edilebilir.

Ultraviyole Işık Belirtileri

Sahte para anlama konusunda en önemli yöntemi ise sona sakladık. Yalnızca ultraviyole ışıklar ile görüntülenebilen ve kullandığımız tüm paralarda bulunan birçok özellik yer almaktadır. Sahte para basımının önüne geçmek amacı ile eklenen bu detaylar arasında şu belirteçler yer almaktadır;

  • 5 ve 10 TL banknotlarında mavi emniyet çizgisi
  • 20 ve 50 TL banknotlarda kırmızı emniyet çizgisi
  • 100 ve 200 TL banknotlarda sarı emniyet çizgisi
  • Paranın sağ ve sol üst köşelerinde bulunan Atatürk portresi
  • Ultraviyole ışık sayesinde ortaya çıkan Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası amblemi

Bu özellikler sayesinde ultraviyole ışık kullanılarak ayırt edilebilen sahte paralar, ultraviyole ışık altında kolaylıkla ayırt edilerek birçok kişinin dolandırılmasını önleyebilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu