Rusya Hedefi Tutturdu! Altın Rezervleri Artmaya Devam Ediyor!

Rusya Hedefi Tutturdu! Altın Rezervleri Artmaya Devam Ediyor!

Rusya merkez bankasının sağladığı verilere göre, ülkenin altın ve döviz rezervleri 1 Temmuz itibariyle yaklaşık 569 milyar dolara yükseldi. Ayrıca uluslararası fonların Temmuz 2019’dan bu yana yaklaşık %0,5 yani 2,7 milyar dolar arttığını ve 50 milyar doların üstüne çıktığını belirtiyor.

Rusya merkez bankası ve hükümetin elindeki altın ve yabancı paralar ülkenin uluslararası rezervlerine açıklamaktadır. Ülkedeki şuanda mevcut yabancı varlık miktarı, birkaç yıl önce Rusya merkez bankası tarafından hedeflenen 500 milyar dolarlık seviyeyi aştı.

Rusya merkez bankasının altın rezervlerinin değeri yaklaşık 126 milyar dolara eşdeğer. Ek olarak haziran ayında altın rezervleri %2.5 seviyesinde büyüyerek 130.8 milyar dolara yükseldi. Yabancı para rezervlerinde %0.1 oranında düşüş oldu. Bu düşüşle beraber döviz rezervleri 438 milyar dolara geriledi. Rusya maliye bakanlığının verilerine göre altın rezervleri 2020 ilk çeyreğinde, geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre %3.8 artış gösterdi.

Rusya son yıllarda uluslararası varlıklarını düzenli bir şekilde arttırıyor. Özellikle daralan petrol piyasası ve dünya üzerinde salgından gelen ciddi ekonomik darbelere rağmen, Rusya merkez bankasının kasasında bulunan altının değerinde belirli bir artış yaşandı. Ekonomik durgunluktan etkilenmeyen aksine değeri artan altın buna sebep olarak gösterildi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı