Rus Ekonomist Kudrin: Ne Yazık ki Durgunluk Yaşıyoruz!

Rus Ekonomist Kudrin: Ne Yazık ki Durgunluk Yaşıyoruz!

Rus ekonomist ve muhasebe odası başkanı Alexei Kudrin, Rusya Ekonomi Akademisi’nin mezuniyet töreninde bir konuşma yaptı. Rus ekonomisinin şu anda durgunluk yaşadığını ve güçlü yapısal reformlar olmadan bu durgunluktan kurtulmanın imkansız olduğunu söyledi.

Kudrin, Rusya’nın son yıllarda petrole bağımlı ekonomik yapıdan hızla ayrıldığını belirterek insan kaynağına daha büyük miktarlarda yatırım yapılması gerektiğine dikkat çekti. Çalışan kurumlarımızın iş yükünü yarıya indirmek ve bölgesel seviyede ekonomik açıdan tekrar geniş alanlar oluşturmak için ülke yönetiminin bu konuda düzenlemeler yapması gerekiyor dedi.

Tavsiyelerine devam eden başkan, “Bilimsel araştırmalara ve eğitimin geliştirilmesine yapılan ulusal yatırım, toplam GSYİH’nın % 1’i kadar artmalı ve sağlık bakımının iyileştirilmesine yapılan yatırım da toplam GSYİH’nın %1’i kadar artmalıdır.” dedi. Kudrin, “Ne yazık ki, yıllardır bunları konuştuğumuz halde siyasi irade uygun bir karar veremedi. Şuan üzülerek söylüyoruz ki ekonomimiz durgunluk yaşıyor.” diyerek sözlerini tamamladı.

Resmi ekonomik tahminlere göre bu yıl, GSYİH %5 düşebilir. Bu veriye göre son 10 yıldaki ortalama ekonomik büyüme %1 olacak. Rus ekonomisi 1990’lardan bu yana toplam %30 büyüme kaydetti ama bunun küresel ekonomik perspektiften çok düşük olduğunu söyleyebiliriz. Rusya’da bu sene yıllık büyümenin %3 ile %5 seviyesine ulaşılabileceğine inanılıyordu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı