Rotatif Kredi Veren Bankalar 2018

Rotatif Kredi Veren Bankalar

Kısa süreli vadeler şeklinde uygulanan bu krediler, ticari müşterilere uygulanmaktadır. İhtiyaçların anlık olarak oluşması durumunda bankaların limitleri doğrultusunda kullandırılan kredi türü, Rotatif kredilerdir. Bu kredi şekli, diğerlerinden farklı olarak herhangi bir anapara ödemesinin zamanının bulunmamasıdır. Tek şart ise vadesinin bir yılı geçmemesidir. Bankalarca masraflı olarak düşünülen bu krediler, faizleri günlük hesaplanan kredilerdir. Kredinin kapanma zamanı belli olmadığı için bu yönteme gerek duyulmaktadır.

Rotatif kredi veren bankalar, bu kredi şeklini şirketler içinde ciddi bir durum olarak görürler. Çünkü ihtiyaçların anlık giderilmesi şirketler açısından büyük önem taşımaktadır. Bununla birlikte bankalar içinde günlük yüksek faizlerin ödenmesi nedeni ile büyük önem taşımaktadırlar. Bu şekilde ki kredilere dönem dönem faiz ödemeleri yapılması gerekmektedir.

Çiftçi Kredisi Veren Bankalar İçin Tıklayınız.

Rotatif Kredi Avantajları Nelerdir?

Rotatif kredi veren bankalar, müşteriler ve kendileri adına pek çok avantaj da düşünürler.
Rotatif kredinin avantajlarından birisi, firmalar için nakit akışının belirsiz olduğu durumlarda finansman ihtiyacının giderilmesi açısından Rotatif Kredi çekilmektedir.
Diğer taraftan ise banka ile belirlenen limit çerçevesinde istenildiği anda serbest olarak bankaya para yatırılabilir. Ya da para çekilebilir.

Kasa kolaylığı sağlar

Ticari faaliyetlerde destek isteyen işletmeler için verilir.
Teminatları nakit olarak düşünülmesi ile nakit verilmesi durumunda borcun bir kısmının ya da tamamının verilmesi, faiz ile ilgili ödeme konusunda borcun azaltılmasını sağlar.
TL, döviz ya da dövize endeksli bir biçimde krediyi kullanma şansı bulunmaktadır.

Rotatif Kredinin Özellikleri

Rotatif kredi veren bankalar kredileri belirli vadeler içerisinde kullandırttırır. Bu tür kredilerin vadeleri 1 ile 12 ay arasında farklılık göstermektedir. Rotatif kredi imza karşılığı verildiği gibi ipotek karşılığı veya çek teminatı karşılığında da verilmektedir. Piyasa ortamında genel olarak çek teminatı ile verilmektedir. Bu nedenle de alış ve satışlarında çek kullanan işletmelere tercihli olarak verilmektedir.

Vadesi gelmeden önce çekler banka tarafından teminat olarak alınır ve kredi vadesi geldiği zaman ödeme yapılması ile çekler otomatik bir şekilde kapanır. Uygulama şekli çek teminatı ile olan bankalar için kısa vadeli çekler tercih edilir. Çekler banka tarafından kontrol edildikten sonra teminat olarak uygun görülmesi durumunda banka krediyi onaylar. Çek müşterilerinin geçmişinde yaşanan kötü sonuçlar, kredi ile ilgili performansı da etkiler.

Ayrıca rotatif kredi veren bankalar çekimi için marj uygulamasına gerek görür. Üstelik kullanılması uygun görülen kredinin %20 ya da 10 oranında fazlası şeklinde çek kabul edilir. Bunun asıl sebebi faizin ödenmemesi durumunda ana para ve faiz ödemesini garantilemektir.
Bunlardan başka bankaya verilecek çeklerin alınacak rotatif krediler için teminat şeklinde olabilmesi adına çeklerin parçalar şeklinde olması gerekmektedir. Tek kişiye ait olan çekler ve birkaç firmaya ait çek teminat niteliği taşımaz. Bu sebeple farklı müşterilere ait çekler kabul edilmektedir.

Rotatif kredi veren bankalar için çek kırdırma yöntemi faktoring şirketler tarafından da sağlanmaktadır. Bu kredi türleri vade zamanından önce kapanabilme özelliği taşır. Ayrıca bu krediler için anaparaya ait işleyen faizler doğrultusunda üçer aylık dönemler ile tahsil edilmesi sağlanır. Tüm bankalar için dönemler aynıdır. Eğer ki ödenmesi gereken faiz üç aylık dönemlerde ödenmez ise firma ticari anlamda sıkıntı yaşar. İleride kredi alımı konusunda problem yaşayabilir. Anapara ödemesi şirketin uygun gördüğü zamanda gerçekleşebilir.

Rotatif Kredi Veren Bankalar Hangileridir?

 • Vakıfbank
 • Denizbank
 • Akbank
 • Garanti bankası
 • Finansbank
 • ING Bank
 • İş Bankası
 • Anadolu Bank
 • Teb
 • Odeabank
 • Şekerbank
 • Halk bankası

Rotatif Kredilerden Kimler Faydalanır?

 • Kobiler
 • Ticari firmalar
 • Kurumsal şirketler

En Kolay Kredi Veren Bankalar

Bir Cevap Yazın