QNB Finansbank Kimin? Banka tarihçesi

finansbank kimin

QNB Finansbank kimin? sahibi kimdir diye merak edenler için banka tarihçesini ve yakın geçmişte yaşadığı değişiklikleri bu yazımızda inceledik. Ülkemizde 1987’den günümüz kadar bankacılık sektöründe faaliyet gösteren QNB Finansbank hakkında en çok merak edilen konulardan biri de bankanın kime ait olduğudur. İş adamı Hüsnü Özyeğin’in %100 yerli sermeyesi ile faaliyetlerine başlayan QNB Finansbank’ın tüm hakları 2005 yılında Yunan gurubu NGB’ye devredilmiştir. İlerleyen yıllarda ise 2016 da Katar şirketi olarak bilinen QNB’ye hissesinin %99’u devredilerek satışı gerçekleştirilmiştir. Finansbank adı altında faaliyetlerine başlayan banka Katar şirketi olan QNB ye satışının hemen ardından isim ve logo değişikliğine giderek, QNB Finansbank adı altında faaliyet göstermeye başlamıştır.

QBN Finansbank Kimin? Şuan ki Sahibi Kim?

2016 yılında tüm hakları katar şirketi QNB’ye devredilen ve o günden günümüze kadar QNB Finansbank adı altında faaliyetlerini sürdüren bankanın şu anda 600’ün üzerinde şubesi le ülkemiz genelinde bankacılık faaliyetlerini sürdürmektedir. Katarlı QNB banka gurubu 30 farklı ülke ile 3 ayrı kıtada 1200’ü geçmiş şubesi ve 30 bini aşkı personeli ile dünya genelinde faaliyet gösteren ve en büyük banka gurupları unvanına sahiptir. Finansbank ülkemizde yabancı şirketler tarafından işletilen tek yerli banka unvanına sahiptir.

Türkiye de Halka Hitap Eden İlk Özel Sektör Bankası: QNB Finansbank

Türkiye bankacılık sektöründe faaliyetlerine çok eski tarihlerde başlayan Finansbank o dönemler Türkiye’de halka hizmet veren ilk özel sektör bankası olarak bilinmekteydi. Bankanın ilk defa hisseleri 3 Şubat1990 tarihinde Borsa İstanbul’da işlem görmeye başlamıştır. Bu tutumu ile de bankacılık sektöründe örnek olarak kuruluşlar arasında girmiştir. Finansbank açıldığı tarihten itibaren ilk üç yıl içinde 4 şubeye ulaşmış ve 1990 yılında İsviçreli PBG gurubuna satılmıştır.

Her dönem faaliyetlerini reaktif ve yenilikçi yaklaşımı ve üstün hizmet anlayışı sürdüren banka 2014 yılında bankacılık sektöründe kısa bir süre içerisinde özel bankalar arasına yer almayı başarmıştır. Bireysel bankacılık alanında da büyük başarılarak imza atmış QNB Finansbank 2012 senesinde faaliyetlerini dijital kanallar üzerinde de yürütmeye başlamış ve ülkemizin ilk şubesiz bankası olan Enpara.com’un kurucusu olmuştur.  Banka Enpara.com dijital bankası sayesinde müşteri potansiyelini artırmıştır.

Yorum Yapın