QNB Finansbank Kimin? 2022 Güncel Sahibi Kim?

qnb finansbank kimin

QNB Finansbank kimin? sahibi kimdir diye merak edenler için banka tarihçesini ve yakın geçmişte yaşadığı değişiklikleri bu yazımızda inceledik. Ülkemizde 1987’den günümüz kadar bankacılık sektöründe faaliyet gösteren QNB Finansbank hakkında en çok merak edilen konulardan biri de bankanın kime ait olduğudur. İş adamı Hüsnü Özyeğin’in %100 yerli sermeyesi ile faaliyetlerine başlayan QNB Finansbank’ın tüm hakları 2005 yılında Yunan gurubu NGB’ye devredilmiştir. İlerleyen yıllarda ise 2016 da Katar şirketi olarak bilinen QNB’ye hissesinin %99’u devredilerek satışı gerçekleştirilmiştir. Finansbank adı altında faaliyetlerine başlayan banka Katar şirketi olan QNB ye satışının hemen ardından isim ve logo değişikliğine giderek, QNB Finansbank adı altında faaliyet göstermeye başlamıştır.

QBN Finansbank Kimin? Şuan Sahibi Kim?

2016 yılında tüm hakları katar şirketi QNB’ye devredilen ve o günden günümüze kadar QNB Finansbank adı altında faaliyetlerini sürdüren bankanın şu anda 600’ün üzerinde şubesi ile ülkemiz genelinde bankacılık faaliyetlerini sürdürmektedir. Katarlı QNB banka gurubu 30 farklı ülke ile 3 ayrı kıtada 1200’ü geçmiş şubesi ve 30 bini aşkı personeli ile dünya genelinde faaliyet gösteren ve en büyük banka gurupları unvanına sahiptir. Finansbank ülkemizde yabancı şirketler tarafından işletilen tek yerli banka unvanına sahiptir.

Finansbank Tarihçesi

Hüsnü Özyeğin’in önderlik yapması ile 26 Ekim 1987 yılında 4 milyon dolar sermayeyle kurulmuş bir bankadır. Akıllı bankacılık ve işini profesyonelce yapması ile diğer bankalardan kendini ayırarak iyi bir başarı öyküsü yazdı. Özel sektör bankaları arasında Türkiye’de ilk halka açılan özel banka olması ile bilinir.

Türkiye’de 4 şube açıp 1990 yılı itibari ile İsviçre’deki Privarbank Geneve’yi satın alarak adını da FB Suisse S.A. yaptı. Finansbank Holland 1994 de, Finansbank Russia 1997 de, Finansbank Romania ise 2000 yılında açıldı. 1994 yılındaki ekonomik krizi doğru anlayan bir banka olarak, iş planlarında yaptığı güncellemeler ile bireysel bankacılığa geçti.

1995 yılından beri de etkin bir şekilde hayata geçirdi. 1999 yılında yaptığı pek çok kampanya ile sektörde önemli bir hız kazanmış oldu. Proaktif bir bankacılık anlayışına sahip olması nedeni ile özel bankalar sıralamasında 5. sırada yer aldı. Finansbank yurt dışı yatırımları bakımından en çok yatırım yapan Türk bankasıdır. Dijital kanallarda yaptığı hizmetler ile ilk şubesiz banka olan Enpara’yıkurdu.

Son Yıllarda Finansbank Rakamları

1 milyar 960 milyon TL ile 2019 yılının net karını yaptı. 103 milyar 590 milyon TL’ye net krediler verdi. 94 milyar 375 milyon TL müşteri mevduatına sahip oldu. Öz kaynakları ise toplamda 15 milyar 475 milyon TL’ye ulaşmış oldu. Finansbank şuanda 542 şube ile müşterilerine hizmet vermektedir. Ayrıca 12.290 çalışan sayısına da sahiptir.

Finansbank’ın Aldığı Ödüller

Pek çok projede yer alarak ödüle doymayan bir banka olarak karşımıza çıktı. Özellikle Türkiye çağrı merkezi yarışmasında birinciliğe layık görüldü.

Finansbank’ın aldığı ödüller şu şekildedir:

  • 2007’de süper marka, altın örümcek ve dünya ve Avrupa birincilikleri kazandı.
  • 2013’de Enpara 7 ödül aldı.
  • 2017’de, 16. altın pusula ödüllerini aldı.

Çağrı merkezi konusunda oldukça başarı bir bankadır. 2010 yılında halkın favorisi olan bir banka olarak ödül almıştır.

QNB Finansbank’ta Bankacılık

QNB Finansbank Türkiye’de en güvenilir bankalar arasında yer almaktadır. Bankada kobi bankacılığı, bireysel bankacılık, nakit yönetimi, krediler, ticari bankacılık, yatırım bankacılığı gibi pek çok hizmet müşterilerine sunuluyor. Bankanın tüm hizmetlerine ulaşmak ve daha detaylı bilgi almak için qnbfinansbank.com adresini kullanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu