PTT Trafik Sigortası Nedir? Nasıl Yapılır? 2020 Ücreti

ptt trafik sigortası nedir

PTT trafik sigortası nedir, nasıl yapılır ve güncel ücreti konusunda bu sayfamızdan bilgiler alabilirsiniz. Trafikte araç, sürücü ve yolcuların çeşitli riskleri karşı güvence altına alınabilmesi için araçlar için zorunlu trafik sigortası mecburiyeti vardır. Araç sahipleri, farklı sigorta şirketleri tarafından sunulan sigorta fiyatlarının yüksekliğinden şikayet etmekte ve en uygun ücretli sigortayı yaptırmaya çalışmaktadır.

Araçlar için trafik sigortası, her yıl yapılmakta ve sigortasız trafiğe çıkışa izin verilmemektedir. PTT trafik sigortası, uygun fiyat seçenekleri ve çeşitli sigorta şirketlerini bir araya toplayarak aracılık hizmeti veren bir platform olarak araç sahiplerinin karşısına çıkmıştır. Platformda yer alan tüm şirketlerin, trafik sigorta fiyatlarını bir arada göstererek, insanların en uygun olanını seçmelerini sağlıyor.

PTT Trafik Sigortası

Trafikte, bütün sürücüler, araçlarını güvenli kullanmaya çalışırlar. Ancak istenmeyen kazalar her an yaşanabilmektedir. Trafik kazalarında, karşı araca verilen zararın karşılanması trafik sigortası tarafından yapılmaktadır. Trafik sigortası, bu yönüyle, maddi güvence sağlamaktadır. Trafik sigortası süresi bitmiş olan araçların trafiğe çıkmasına izin verilmez. PTT trafik sigortası güvencesi ile trafik sigortanızı yaptırarak trafiğe çıkabilirsiniz. PTT trafik sigortasının aracılık yaptığı, sigorta şirketleri şunlardır;

 • Ankara Sigorta
 • Mapgre
 • AIG
 • AXA Sigorta
 • HDI
 • Generali
 • Güneş Sigorta
 • Ray Sigorta
 • Groupama

PTT sigorta şirketi olarak, bu şirketlerin, araç türlerine göre trafik sigortası fiyatlarını araç sahiplerinin önüne koymaktadır. Şirketlere göre sigorta primleri değiştiği için en uygununu seçmek daha kolay olmaktadır.

İlgili: Ziraat bankası trafik sigortası

Zorunlu Trafik Sigortası Kapsamında Neler Var?

Trafikte, istenmeyen kazalar meydana geldiğinde, araçlarda oluşan hasar ve çeşitli tedavi masraflarının karşılanması için trafik sigortası yaptırılmaktadır. PTT trafik sigortası, aracılık ettiği şirketlerin sigorta poliçelerinde, tüm risk unsurlarını belirterek, prim hesaplaması yapılmasını sağlıyor. Zorunlu trafik sigortası kapsamında şunlar vardır;

 • Kazaya sebebiyet veren araç karşı tarafın hasarını karşılar
 • Karşı araçta bulunanların, tedavi ve hastane giderlerini karşılar
 • Kazaya sebebiyet verildiğinde ve karşı araçta ölüm meydan geldiğinde, defin masrafları ve kişinin yakınlarına tazminat ödenmesini teminat ile güvence altına alır

Trafikte bulunan araç ve kişilerin her türlü güvenliği için zorunlu trafik sigortasının yaptırılması gerekiyor. Yapılan kontrollerde, zorunlu trafik sigortası olmayan araçlar hemen trafikten men edilir.

PTT Trafik Sigortası Başvurusu

Aracının trafik sigortası, geçerlilik süresinin dolduğun gören kişiler, en yakın PTT şubelerinden, başvuru yapabiliyorlar. PTT gişe görevlilerine, trafik sigortası yaptırmak istediklerini belirttiklerinde, kendilerine anlaşmalı olunan, 9 sigorta şirketinin fiyat seçenekleri sunulmaktadır. İlk olarak, araç plakası, marka ve modeli ile sisteme giriş yapılır. Hızlı bir şekilde, tüm şirketleri, o araç için belirlediği trafik sigortası prim seçenekleri gösterilir. Araç sahipleri, 9 şirketin prim seçeneklerinden birisini seçer ve PTT gişesine ödeme yaparak, aracının trafik sigortasını hemen yaptırabilir.

Trafik Sigorta Fiyatları Sorgulaması

Araçlar için trafik sigortası yaptırılacağı zaman, hizmet veren tüm şirketlerin fiyat teklifleri sorgulanabilmektedir. PTT sigorta şirketi, aracılık yaptığı tüm şirketlerin araç ve sürücü bilgilerine göre oluşturdukları, prim oranlarını, listelemektedir. Müşterilerine göstererek, kendileri için en uygun teklifleri sunmaya çalışmaktadır. PTT trafik sigortası fiyat sorgulamaları, PTT şubelerindeki gişelerden, PTT sigorta şirketinden ya da online sistemler üzerinden yapılabilmektedir. Alınan teklifler, karşılaştırılabilmekte ve prim ödemesi en düşük olan kolaylıkla tespit edilebilmektedir.

Trafik Sigortası Ücretleri

PTT sigorta şirketleri, son yıllarda, en uygun ücret teklifleri sunan şirketlerden birisidir. Zorunlu trafik sigortası ücretleri için her yıl alt ve üst fiyat limitleri devlet tarafından belirlenmektedir. Sigorta şirketleri belirtilen bu fiyat aralığının dışına çıkamamaktadır. Piyasada çok fazla sigorta şirketi bulunduğu için rekabettin dolayı her şirket, mümkün olduğunca alt limit uygulamaya çalışmaktadır. PTT sigorta da, aracılık ettiği 9 şirketten fiyat teklifleri alarak, müşterilerine sunmaktadır. Trafik sigortaları ile ilgili, sosyal medya ağlarında çeşitli bilgiler yer alabilmektedir. Yapılan paylaşımların doğruluğunu anlayabilmek için yıllık belirlenen sigorta primleri limit aralığını bilmek gerekiyor.

Karşılaştırmalı Trafik Sigortası Teklifi

PTT sigorta şirketinden, aracınız için trafik sigortası teklifi almak istediğinizde, online olarak sorgulama yapabilirsiniz. Bunun için, PTT web sitesinden, karşılaştırmalı trafik sigortası teklifi alın seçeneğini kullanabilirsiniz. Sorgulama ekranında, bireysel ve kurumsal seçenekler bulunmaktadır. T.C Kimlik No, Plaka No, GSM No ve e-posta bilgilerini yazarak, sorgulama yapabiliyor, tüm teklifleri sıralayabiliyorsunuz. Online olarak yapacağınız işlemler ile en uygun trafik sigortası teklifini görebiliyor ve PTT şubelerinden hemen yaptırabiliyorsunuz.

Trafik Sigortası Ne Zaman Yapılır?

Araçlar için zorunlu trafik sigortası, araç satın alma işlemlerinden sonra yapılır. Aracını satmak isteyenler, araç trafik sigortaları olmadan satış yapamazlar. Yeni araç alanlar, satın alma işlemlerinden sonraki ilk 15 gün önceki sigorta güvencelerinden faydalanabilmektedir. Noter satış işlemlerinden sonraki 15 gün sonuna kadar, her araç sahibi aracının zorunlu trafik sigortasını yaptırmalıdır. Trafik sigortaları, en fazla bir yıl geçerli olmakta ve süresi dolduğunda hemen yenilenmek zorundadır. Sigorta şirketlerinin her yıl sigorta ücretleri değiştiği için araç sahipleri her yıl farklı şirketten işlemlerini yapabilir. PTT sigorta, tüm anlaşmalı firmaların yıllık fiyat tekliflerini her sorgulama yapana göstermektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu