Ptt İpç Şifresi Nasıl Alınır?

ptt ipç

PTT ipç şifresi nedir, ne işe yarar nasıl alınır ayrıntılar bu yazımızda yer alıyor. İlk önce PTT İPÇ şifresi nedir şeklinde merak eden kişilere kısaca bilgi sağlamak doğru olacaktır. İPÇ, İnteraktif Posta Çeki şeklinde bir açılıma sahiptir. İPÇ, PTT ile yapılacak olan para yatırma çekme işlemlerini kolay hale getirmek adına kullanılan bir hesap çeşididir. PTT’den hesap açıldığı zaman kişi para transfer işlemlerinin dışında; hesap bilgilerini görüntüleme, fatura ödemeleri ya da bankacılık işlemlerinin İnternet bankacılığı sayesinde yapıldığını söylemek mümkün. Fakat ilk önce PTT’den İPÇ şifre alma işlemlerinin yapılması gerekmektedir.

PTT İPÇ Şifresi Nasıl Alınır?

Bir PTT hizmeti olan İnteraktif Posta Çeki (İPÇ) sistemini kullanabilmek için İnteraktif Posta Çeki hesabı açtırmak gereklidir. İPÇ hesabının açılabilmesi için en yakın PTT şubesine başvuru yapmak gerektiğini belirtmek isteriz. Yazımızın sonunda İPÇ hesabının nasıl açılacağına dair bilgileri de bulabilirsiniz.

Öncelikli olarak bir hesabınızın olması gerekiyor demiştik ve başvurunuzu yapıp onay aldıktan sonra şifrelerinizin sms ile cep telefonlarınıza gönderileceğini de hatırlatmak isteriz. Hesabınıza girmek istediğinizde bu şifre sizlere yardımcı olacaktır. Şifrelerinizi dilerseniz en yakın PTT şubelerinden de temin edebilirsiniz ve personel de bu konuda gerekli yardımı sunacaktır.

Ptt ipç şifresi alma işlemlerine alternatif yöntemler ile de yanıt vermek istiyoruz. PTT resmi sitesine giriş yaptıktan hemen sonra “Yeni şifre al/şifremi unuttum” butonuna tıklayarak da şifrelerinizi temin edebilirsiniz. Bu butona tıkladıktan sonra sizlerden birtakım bilgiler talep ediliyor. Kimlik numaranız ve aynı zamanda telefon numarası bilgilerini girdikten sonra onay verin ve ipç şifrelerinizi alın.

PTT İPÇ Şifre Güvenliği

Çok önemli bir husus olan şifre güvenliği için dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. Şifre belirlenirken tahmini kolay olmayan bir şifre oluşturmak kişinin yararına olacaktır. PTT kurumunun belirlediği şifre belirleme kriterlerine uyarak şifrenizin güvenliğini büyük ölçüde sağlamış olursunuz. Mümkün olduğu kadar rakam, harf ve karakterlerin kombine edildiği bir şifre her zaman daha güvenlidir.

İPÇ Şifre Değişikliği Nasıl Yapılır?

PTT kurumunun internet ya da mobil uygulama üzerinden hesabım menüsüne girildiğinde şifremi unuttum ibaresi tıklanarak yeniden şifre oluşturmak mümkün olmaktadır. PTT internet bankacılığı adresine erişim sağlandıktan sonra şifremi unuttum linkini kullanarak kimlik numarası ve cep telefonu bilgileri girildiğinde SMS aracılığıyla gönderilen yeni şifre ile sisteme giriş yapılabilmektedir.

İpç Hesabı Nasıl Açılır?

Ptt ipç şifresi nasıl alır? Konusuna değindikten hemen sonra dilerseniz hesap açma işlemlerine ve bu sürece de detaylı bir şekilde göz atalım. Hesap açtırmak için 5 lira gibi bir ödeme yapmanız gerekiyor ve bu rakam farklı dönemlerde değişiklik gösterebilir. Başvurularınızı şube aracılığı ile yapabiliyorsunuz. Online sistem şu an için ne yazık ki aktif değil. Personel sizlerden birtakım bilgiler talep edecektir ve bu bilgileri eksiksiz girdiğiniz takdirde hesabınız kısa süre içerisinde açılıyor ve az önce de bahsettiğimiz gibi şifreleriniz de sms yolu ile cep telefonlarınıza ulaştırılıyor.

İpç Hesabı Nedir? Neler Yapabilirim?

İpç hesabı sizlere büyük kolaylıklar sunuyor ve ptt üzerinden açılmış olan bu hesap sayesinde bakiyelerinizi anlık olarak görüntüleyebiliyorsunuz. Bunun yanı sıra para transferi de gerçekleştirebiliyorsunuz. Fatura ödeme işlemlerinizde şubeye gitmenize gerek yok çünkü ipç üzerinden sizler de faturalarınızı sorunsuz bir şekilde ödeyebiliyorsunuz.

Ptt tarafından sunulan bu hizmet, kısa süre içerisinde milyonlarca insan tarafından tercih edilir hale geldi. Şube aracılığı ile hesaplarınız ile ilgili yapabileceğiniz tüm kontrolleri ve birçok işlemi de yine tek bir tık ile yerine getirmeniz mümkün. Dijital dünyayı daha çok kullanıyor ve işlemlerinizi bu şekilde yapmayı tercih ediyorsanız eğer sizler de hemen şimdi ipç başvurusunda bulunabilirsiniz.

Arzu edildiği zaman posta çeki hesabı kapatılabilir. Hesabın senelik masrafı bulunmamakta. Bunun yanı sıra pek çok kişi hesabı açar açmaz kartı hemen alabilir mi şeklinde soruları sormaktadır. PTT İPÇ şifresi alma adına başvuru yapılan tarihten sonra 15 gün ile 30 gün arasında kart kişinin verdiği adrese gelecektir. Bundan ötürü şifre alındıktan hemen sonra kart kişiye verilmeyecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu