PTT Çocuk Parası Sorgulama Telefon Numarası: Alo 144

ptt çocuk parası sorgulama

PTT çocuk parası sorgulama telefon numarası ve başvurular ile alakalı detaylı bilgiler bu yazımızda. Devlet; 15 Mayıs 2015 tarihinden itibaren doğum yapan ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan her anneye, yardıma muhtaç olup olmadığına bakılmaksızın çocuk parası adı altında ödeme yapmaktadır. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmayanlarda ise mavi kart şartı aranmaktadır.

PTT Çocuk Parası Sorgulama

Çocuk parasını sorgulamak için birçok yöntem mevcut. Bunlardan bir tanesi de PTT üzerinden sorgulama yapmaktır. Aynı zamanda PTT üzerinden sorgulama yapmak en sık tercih edilen yöntemlerden biridir. Zira PTT üzerinden bu sorgulamayı yapmak son derece basit ve pratik işlemlerle olabilmektedir. Çocuk parası başvurusunda bulunan kişi sonucunu herhangi bir PTT şubesine giderek öğrenebilir. Eğer almaya hak kazanmış ise aynı PTT şubesinden ödemesini alır.

Çocuk Parası Sorgula: ALO 144

Hak edilen çocuk parasının hesaba yatıp yatmadığının kontrolü için ALO 144 aranabilir. Kişilere kolaylık olması açısından Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığınca kurulan bu sistem sabah 08:00 ile akşam 18:00 saatleri arasında hizmet vermektedir. ALO 144 hattının aranması tamamen ücretsizdir.

İnternetten Çocuk Parası Sorgulama

Çocuk parası sorgulama işlemini internetten yapmak mümkündür. Bunun için e-devlet şifresine ihtiyaç vardır. Online olarak gerçekleştirilen bu işlem oldukça güvenilir ve kolaydır. Bunun için öncelikle Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının resmi internet sitesine girilir. Kimlik doğrulama işlemi gerçekleştirilir. Kimlik doğrulama işlemi için T.C kimlik numarası ile e- devlet şifresi gerekir. E-devlet şifresi bulunmayan kullanıcılar herhangi bir PTT şubesine giderek e-devlet şifresi alabilirler. Kimlik doğrulama tamamlandıktan sonra çocuk parası sorgulama sonucuna ulaşabilirsiniz. Çocuk parası yardımı; her çocuk için tek sefere mahsus olarak gerçekleştirilen yardımdır.

Çocuk Parası Başvurusu Nereye Yapılır?

Çocuk parası yardımı Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nca verilmektedir. Bu durumda başvurular; Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı bünyesinde hizmet veren il müdürlüklerine veya Sosyal Hizmet Müdürlüklerine yapılır. İlçelerde ise bu işlem Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları aracılığıyla yapılır. Bu vakıflar kaymakamlık hizmet binaları içinde faaliyetlerini yürütürler. Eğer bu yardım başvurusu bir memur tarafından yapılacak ise çalıştığı kuruma başvuru yapabilir. Yurt dışından çocuk parası yardımı almak isteyen Türkiye cumhuriyeti vatandaşı veya mavi kart sahibi kişiler ise konsolosluk ya da büyükelçiliklere başvuruda bulunabilirler.

E-Devlet Çocuk Parası Başvuru Sorgulama

E-devlet aracılığıyla çocuğu olan kişilere verilen para yardımı başvurularını sorgulamak için belli adımların izlenmesi gerekir. Bu adımlar takip edilerek pratik bir şekilde sorgulama yapılması mümkün.

Atılması gereken adımlar aşağıda sırasıyla belirtilmiştir. Bu adımlar; internet tarayıcısı üzerinden htpp://www.turkiye.gov.tr/aile-ve-sosyal-politikalar-dogum-yardımı-basvuru-sonucu-sorgulama yazılıp bu internet adresine girilmesi gerekir. Bu adresten doğum yardımı başvuru sonucu sorgulama ile alakalı bilgi alabilirsiniz.

Diğer bir sorgulama adresi olan https://www.turkiye.gov.tr/aile-bakanligi-sosyal-yardim-bilgileri-sorgulama internet adresidir. Bu adres tarayıcı üzerinden aratılır ve siteye girilir. Bu internet adresi üzerinden vatandaşlar sosyal yardım bilgilerini sorgulayabilirler.

Diğer SYDV Yardımları

Çocuklar için yardım olarak yapılmakta olan diğer ödemeler mevcut. O ödemeler şunlardır;

 • Kömür yardımı
 • Doğum yardımı
 • Barınma yardımı
 • Engelli aylığı
 • Öksüz yetim maaşı
 • Şartlı eğitim ve sağlık yardımları

İnternet adreslerine giriş işleminden sonra “Kimliğini Şimdi Doğrula” sekmesinden E-devlet hesabına giriş yapılmalıdır. Kimliğimi Şimdi Doğrula sekmesine girildikten sonra kimlik doğrulama işlemi aşağıda yer alan seçeneklerden biri kullanılarak yapılır.

PTT Çocuk Sorgulamanın Diğer Yöntemleri

 • E-devlet şifresi ve TC Kimlik numarasıyla kimlik sorgulama
 • Mobil imza ile kimlik doğrulama
 • Elektronik imza ile kimlik doğrulama
 • TC Kimlik ile kimlik doğrulama
 • İnternet bankacılığı ile kimlik doğrulama

Bu yöntemler aracılığı ile de işlem yapılabilmektedir. E-devlet şifresi haricinde bu yöntemler de rahatlıkla kullanılabilir. TC Kimlik numarasıyla sorgu yapılmasında bir şifre istenmektedir. Bu şifre PTT şubelerinden alınır. Bu şifrenin alınabilmesi için belli bir ücret ödenmesi gerekmektedir. Ancak; daha önceden PTT şubesinden şifre almış olan kişilerin yeniden şifre almasına gerek yoktur. Aldıkları şifreyi bu işlemde kullanabilirler.

2022 Çocuk Parası Ne Kadar?

Çocuk parası yardımı alabilmek için doğumun gerçekleşmiş olması ve dünyaya gelen bebeğin yaşıyor olması gerekir. Kanun 15 Mayıs 2015 tarihinden sonra doğan çocukları kapsadığı için öncesinde doğan çocuklar için para yardımı yapılmaz. Ancak bu yardımı alırken kaç çocuk olduğu önemlidir. İlk çocuk adına 300 TL, ikinci çocuk adına 400 TL, üçüncü çocuk adına ise 600 TL tutarında ödeme yapılır. Örneğin ilk çocuk 15 Mayıs 2015’ten önce doğmuş ise; bu çocuk adına para yardımı alınamaz ancak yasal olarak ilk çocuk olarak kabul edilir. İkinci çocuk adına, ilgili tarihten sonra doğduğu için 400 TL yardım alınır. İkiz bebek doğumlarında ise iki çocuk için toplam 700 TL ödeme yapılır. Daha önceden çocuğu olan kişi diğer doğumunu ikiz olarak yapmış ise bu durumda 1000 TL ödeme alır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu