Politika Faizi Nedir?

Politika faizi nedir? Ne anlama gelmektedir? Amacı nedir gibi soruların tüm cevaplarını yazımızdan alabilirsiniz. Politika faizi, merkez bankalarınca belirlenen vadesi 1 hafta olan repo ihale faiz oranına denir. Bankalar, ellerinde bulunan bono ve tahvilleri teminat vererek merkez bankasından para alarak repo yapmaktadırlar. Bankalar, bu yöntem sayesinde kendilerine fon oluşturmuş olurlar. Politika faizi; en kısa haliyle, paranın fiyatı olarak ifade edilmektedir. Politika faizi; yıl içerisinde aylık periyotlar halinde para politikası kurulu tarafından açıklanmaktadır.

politika faizi nedir

Politika Faizinin Amacı Nedir?

Piyasalarda meydana gelen hareketlenmeleri anlamak için politika faizinin ne olduğuna dair fikir sahibi olmak gerekmektedir. Merkez bankası, ülkedeki kur ve para politikalarının yönetilmesinden sorumlu olan kuruluştur. Merkez bankası; piyasada fiyat istikrarı sağlamak adına birtakım hamlelerde bulunurlar. Politika faizi; bu hamleler arasında yer almaktadır. Politika faizi; Merkez bankası tarafından belirlenen bir hafta vadeli olan repo faiz oranına verilen isimdir.

Politika faizi; Merkez bankasının bir haftalık borç için belirlediği faiz olarak ifade edilebilir. Politika faizi sayesinde bankaların müşterilerine uyguladığı kredi ve mevduat faiz oranları direkt olarak etkilenmektedir. Faizlerin artması, piyasanın durgun hale gelmesine neden olur. Döviz kuru düşer. Bir başka deyişle, politika faiz oranının artmasıyla beraber Türk lirası değer kazanır.

Politika Faiz Oranının Yükselmesi Ne Anlama Gelir?

Politika faizinin oranı hem bankaların kendi içlerinde uygulamış oldukları faiz oranlarını hem de ekonomiyi etkileme potansiyeline sahiptir. Politika faiz oranı artması sonucunca şunlar yaşanır;

  • Merkez bankası eğer politika faiz oranını yükseltir ise, Merkez bankasından borç olarak para alacak olan diğer bankalar yüksek faize göre ödeme yaparlar.
  • Politika faiz oranının artması ile birlikte bankalar da mevduat faizlerinde ve kredi faizlerinde artış yapacaktır.
  • Artışın yaşanması ile birlikte bankalar Merkez bankasından daha az fon satın alırlar.
  • Politika faiz oranının artması ile ekonomide bir durgunluk söz konusu olacaktır.
  • Politika faiz oranının artması ile döviz kurlarında bir düşme meydana gelecektir.

Politika faiz oranının sürekli yüksek kalması da Merkez bankası ve bankalar açısından bir risk teşkil eder.

Politika Faiz Oranının Düşürülmesi Sonucunda Neler Olur?

Politika faizi düşürüldüğü zaman ekonomide bir canlanma söz konusu olur. Düşük faiz olacağı için bankalar borç para talebinde artış yaşanır. Kredi toplam tutarlarda bir yükselme meydana gelir. Bankalar düşük faizden dolayı maliyetleri düşürür. Politika faizinin düşmesi ile birlikte döviz kurunda yükselme meydana gelir.

Politika Faizi Kim Tarafından Belirlenir?

Politika faizinin belirleyicisi merkez bankasıdır. Merkez bankası fiyat istikrarını sağlamak amacı ile politika faizi yapar. Merkez bankasının yaptığı en önemli hamlelerden birisi denebilir. 1 hafta olarak verilen süre, bankalar tarafından ödeyecekleri faiz süresidir. Kaba tabir ile merkez bankasının verdiği borç 1 haftalıktır. Faiz oranı para politikası kurulu toplantısında belirlenir. Bu yazımızda politika faizi nedir, politika faizi ne demek gibi sorulara yanıt vermeye çalıştık. Aklınıza takılanları bizlerle paylaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu