Politika Faizi Nedir?

Ekonomide faizin iki anlamı bulunmaktadır. Faiz; bir borç sözleşmesinin satılması sonucunda elde edilen gelir tahmini olarak bilinmektedir. Faizin diğer anlamı ise imalat amaçlı input olarak olarak kullanılan ana paranın gelir oranıdır. Politika faizi ise Merkez Bankası tarafından belirlenen bir hafta vadeli olan repo ihale faiz oranına verilen isimdir.

Bankalar, ellerinde bulunan bono ve tahvilleri teminat vererek Merkez Bankasından para alarak repo yapmaktadırlar. Bankalar, bu yöntem sayesinde kendilerine fon oluşturmuş olurlar. Politika faizi; en kısa haliyle, paranın fiyatı olarak ifade edilmektedir. Politika faizi; yıl içerisinde aylık periyotlar halinde Para Politikası Kurulu tarafından açıklanmaktadır.

Politika Faizinin Amacı Nedir?

Piyasalarda meydana gelen hareketlenmeleri anlamak için politika faizinin ne olduğuna dair fikir sahibi olmak gerekmektedir. Merkez Bankası, ülkedeki kur ve para politikalarının yönetilmesinden sorumlu olan kuruluştur. Merkez Bankası; piyasada fiyat istikrarı sağlamak adına birtakım hamlelerde bulunurlar. Politika faizi; bu hamleler arasında yer almaktadır. Politika faizi; Merkez Bankası tarafından belirlenen bir hafta vadeli olan repo faiz oranına verilen isimdir.

Politika faizi; Merkez Bankası’nın bir haftalık borç için belirlediği faiz olarak ifade edilebilir. Politika faizi sayesinde bankaların müşterilerine uyguladığı kredi ve mevduat faiz oranları direkt olarak etkilenmektedir. Faizlerin artması, piyasanın durgun hale gelmesine neden olur. Döviz kuru düşer. Bir başka deyişle, politika faiz oranının artmasıyla beraber Türk lirası değer kazanır.

Yorum Yapın